Kultura

Predstavljena knjiga Petra Lekića “Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti”

Inspiracija za ovu knjigu došla je iz želje da se predstavi starija crnogorska prošlost kroz procese, s poznatim i djelimično novim činjenicama, kazao je autor
Predstavljena knjiga Petra Lekića “Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti”

Foto: FCJK

U svečanoj sali Fakulteta za crnogorski jezik i književnost održana je promocija knjige „Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti“ istoričara Petra Lekića.

Uz pomen Lekićeva istoriografskoga pristupa nužno je, prema riječima urednika knjige Aleksandra Radomana, notirati i nekolike osobenosti.

Prva od njih je asketska posvećenost traganju za izvorima različite provenijencije – narativne ili dokumentarne – i seriozni pristup u njihovu tumačenju. Druga je, pak, interdisciplinarna potraga koja obuhvata kako iskustva različitih naučnih disciplina tako i prilježan terenski rad, što je posebno vidljivo u nekoliko studija objavljenih u ovoj knjizi. Lekić ne ide u red ‘raspričanih’ istoričara, koji često svojom fabularizacijom povijesti zaśenjuju istorijske fenomene, već pripada krugu prilježnih tumača najraznovrsnijih istorijskih izvora, nalazeći u prošlosti tekstualne tragove ili materijalne dokaze za rekonstrukciju povijesti, približavajući nam u svedenoj, gotovo enciklopedijskoj formi istorijske događaje i fenomene – istakao je Radoman  ukazujući na specifičnosti Lekićeva istoriografskog prosedea.

Upravo na stranicama koje danas promovišemo, primijetio je istoričar Vukota Vukotić, nalazimo sve ono što istoriju kao nauku odvaja od šablona, floskula i petparačkih interpretacija.

Foto: FCJK

Posvećen temama poglavito srednjeg vijeka i ranog novovjekovnog perioda autor na jednostavan i plastičan način, svima koji mogu da ga isprate, pokazuje izuzetan koloplet okolnosti, događaja i slojeva koji su upredeni u ono što nazivamo prošlost Crne Gore i njenog naroda. Njegova namjera nije samo puko ređanje činjenica i podataka, već da na osnovu dostupnih izvora, terenskog rada i istraživanja, kao i dostignuća drugih srodnih naučnih disciplina, predstavi modernoj crnogorskoj publici mrežu dešavanja koja su tiho uticala i oblikovala našu prošlost čineći nas danas ovakvim kakvi jesmo – zaključio je Vukotić osvrćući se na značaj Lekićeve knjige u tekućoj crnogorskoj istoriografskoj produkciji.

Prema riječima istoričara umjetnosti Jakova Markovića, autor čitaoca vodi na put od antičke Duklje, preko jeretičkih sukoba u Raškoj i Bosni u XII vijeku, srednjovjekovih crkava Vranjine i Koma, crkvenih pośeda, do crnogorskih vladika Petra I i Petra II.

Posmatrajući istoriju iz svog ugla autor je, đe je to bilo moguće, donosio svoje zaključke o određenim pitanjima, dok je bilo i mjesta đe nije donosio nikakve zaključke jer za njih, opravdano, nije bilo mjesta, pa je kao savjestan naučnik ostavljao to pitanje otvorenim i pozivao na buduća detaljnija istraživanja koja bi to pitanje riješila. Entuzijazam i želja za potvrđivanjem i otkrivanjem novih činjenica nagnala je autora i na terenska istraživanja. Autor zna da se određeni odgovori ne mogu pronaći samo u istorijskim izvorima, već i na terenu – kazao je Marković govoreći o naučnoj dosljednosti Lekića i samom značaju ovog djela za crnogorsku kulturu i dalja istraživanja.

Na samome kraju obratio se i sam autor.

Foto: FCJK

On je u svojemu obraćanju ukazujući na teme koje je obradio u knjizi te osvrćući se i na značaj dva grada, Bara i Cetinja, u oblikovanju njegovih istraživačkih vidika, upoznao prisutne i s motivima za nastanak knjige.

Inspiracija za ovu knjigu došla je iz želje da se predstavi starija crnogorska prošlost kroz procese, s poznatim i djelimično novim činjenicama. Ovđe je svakako bitno navesti da su u prethodnom periodu nastale brojne publikacije i članci o starijoj crnogorskoj prošlosti, ali da je često ona ostala van analitičke stvarnosti – istakao je Lekić.

Na promociji je istaknuto kako knjiga „Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti“ predstavlja izuzetno vrijedno štivo crnogorske kulture i nauke, koje nije puka zbirka istorijskih činjenica, već duboka analiza istorijskih tokova i poziv na nova istraživanja.

Program je moderirala Sofija Lopičić.

Izvor: FCJK