Kultura

Predstavljena zbirka poezije Ljubomira Mudreše

Crna Gora, Duklja, Zeta. To je jedan ishod, naše stanište, izvorište i stjecište, poručio je crnogorski pisac Ljubomir Mudreša na večerašnjoj promociji njegove zbirke poezije „Dukljanski biljezi”. Akademik Sreten Vujović kazao je da autor nije morao napraviti veliki napor da bi oko djela okupio plejadu najznačajnijih crnogorskih intelektualaca, zato jer se oni, kako je objasnio,
Predstavljena zbirka poezije Ljubomira Mudreše

Crna Gora, Duklja, Zeta. To je jedan ishod, naše stanište, izvorište i stjecište, poručio je crnogorski pisac Ljubomir Mudreša na večerašnjoj promociji njegove zbirke poezije „Dukljanski biljezi”.

Akademik Sreten Vujović kazao je da autor nije morao napraviti veliki napor da bi oko djela okupio plejadu najznačajnijih crnogorskih intelektualaca, zato jer se oni, kako je objasnio, po prirodi svoga bića nalaze tu, u tematu kojim se Mudreša bavi.

Taj temat je dio našeg kolektivnog bića i „Mnogi su pozvani ali samo rijetki odabrani…“, kaže Sveto Pismo, a Duklja, Zeta i Crna Gora su naša jedinstvena svetinja koja je postala Vječnost kroz samo Postanje… i „Prvo bi riječ“ – ispričao je Vujović.

U recenziji ove zbirke poezije Draško Došljak zapisuje da pjesnički rukopis Mudreše potvrđuje kako “nema glasnijeg govora od tišine” što, ukazuje Vujović, jasno ističe da ova poezija nema vremensko-prostornih ograničenja.

Ona poput tišine suvereno vlada čulima, našim bićem koje nijesmo do kraja pojmili i čije poimanje ostaje tajna upravo zbog cilja koji treba ostati vječita vodilja, mamac, nikad dovoljan, u sveopštem ljudskom progresu! Zato dr Došljak s pravom zaključuje svoje opservacije u vezi s ovom zbirkom imenujući Mudrešu kao”novog stanovnika pjesničke planete”! Dodao bih: stanovnika s odavno stečenim “stanarskim pravom” – istakao je Vujović.

Ova poezija, objasnio je, našla je brojne sagovornike, kako u svijetu ljubitelja pisane riječi, tako i u sferi kulturne javnosti.

Time je dokazala kako je njen, usuđujem se reći misionarski karakter, pokazao svoju moć, svoj zavodljivi šarm, na putu ka savršenijem, humanijem i boljem svijetu, čije trajanje može biti omeđeno jedino navodnim, konačnim istinama koje u Istini, kao univerzalnoj kategoriji, nemaju svoje ni uporište ni ishodište – kazao je Vujović.    

Nastanak zbirke Mudreša vezuje za obilazak Skadarskog jezera i mjesta Svač, Mratac, Žabljak Ivana Crnojevića, koja je posjetio u društvu akademika Pavla Mijovića.

U meni se gomilalo dosta emocija, i tada sam počeo da pjevam „kamen oburdani, kamen razbacani…“, dakle, stihove pjesama koje su sadržane u ovoj knjizi poezije. Prenio sam sudbinu jednu, jer kamen ne zna laže. On se brani da opstane. Od kiše i zlih ljudi, ali kamen opominje – objasnio je Mudreša.      

Prenešeno na Cetinje… puno sam boravio na gumnu, kultno mjesto za crnogorske prilike. Gumno je ogledalo vremena, ljudi i Crne Gore… Sve je to gumno kasnije prešlo ispred Dvora kralja Nikole, na Gradski trg otpora, kako ga ja zovem. Tu su zavijena sjemena Crne Gore, njene građanske profilacije – poručio je Mudreša.

Moderatorka večeri bila je viša bibliotekarka, Ksenija Janković.

Književno veče akademika Ljubomira Mudreše organizovala je JU Narodna biblioteka i čitaonica „Njegoš“ Cetinje.

Ljubomir Mudreša rođen je u Bokovu, nadomak Cetinja. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore i na Jugoslovenskom institutu u Beogradu završio novinarsku školu. Član je Matice crnogorske, Crnogorskog društva nezavisnih književnika, Crnogorskog PEN-a, Književne zajednice „Vladimir Mijušković” Nikšić, Duštva crnogorskih novinara i Crnogorskohrvatskog društva „Ivan Mažuranić” Cetinje.

N.K/M.S