Udruženje paraplegičara Cetinje predstavilo je danas u Biznis centru prezentaciju Publikacije o sprovedenom monitoringu i istraživanju pristupačnih objekata u Prijestonici Cetinje, prema kojoj je prilagođeno 15 objekata, samo 11 je djelimično prilagođeno, dok ostali objekti nijesu prilagođeni.
Osobe sa invaliditetom koje žive u Prijestonici zbog nepristupačnog okruženja imaju ograničene mogućnosti da istraže svoje potencijale i budu aktivni članovi društva, kazao je predsjednik Udrženja paraplegičara Cetinja Dejan Tmušić. Svrha ovog priručnika, kako je naveo, je da se dobijena istraživanja dostave javnim institucijama kako bi ih uvrstile u akcioni plan za prilagođavanje objekata licima sa otežanim kretanjem i licima sa invaliditetom.

Ono gdje vidimo pomak su javne površine gdje se radilo na oborenim trotoarima. A što se tiče samih objekata, postoji pristupačnost, ali ne onakva kakvu smo mi očekivali i onako kako predviđa zakon. Standard tu nije ispoštovan do kraja, jer postoje rampe koje ne zadovoljavaju taj standard, dok u nekim stambenim jedinicama imate samo dvije stepenice, pa se tada pristupačnost anulira – kazao je Tmušić.
Udruženje je nedavno sprovelo istraživanje o pristupačnosti objekata, koje je pokazalo da su određeni objekti i institucije nepristupače – kazala je članica udruženja Andrea Cebalović.
Što se tiče obrazovnih institucija Vrtić “Zagorka Ivanović”, je pristupačan, Osnovna škola “Lovćenski partizanski odred” je djelimično pristupačana, Srednja mješovita škola ima pristupnu rampu koja je opasna zbog nagiba. Fakultet likovnih umjetnosti je pristupačan, Gimnazija je nepristupačna, Fakultet za crnogorski jezik i književnost kao i Muzička akademija nijesu pristupačni – kazala je Cebalović
Najvažnije je od svega, smatra Tmušić da država i lokalna uprava stvaraju uslove da se osobe sa invaliditetom uključe u sve sfere života, te da se u društvu riješavaju sve barijere koje su ogromne kako psihološke tako i arhitektonske.

Imamo saradnju sa Sekretarijatom za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti sa kojima smo se dogovorili za dalji tok i dinamiku kako bi to sve trebalo da izgleda. Svakako da treba još više institucija uključiti, pa da znamo koja je to finansijka konstrukcija. Tada bi smo mogli aplicirati kod međunarodnih fondova, kako to ne bi bio veliki teret za Prijestonicu – kazao je Tmušić.
Projekat koji sprovodi Udruženje paraplegičara Cetinje “Pristupačnost fizičke sredine za građanke i građane” odobren je od Ministarstva ekologije i prostornog planiranja i urbanizma.