Udruženje lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore sa Cetinja predstavilo je danas rezultate projekta “Zaokruži nediskriminaciju“ u okviru kojeg su, između ostalog, postavljene pristupne rampe za osobe sa invaliditetom na dva biračka mjesta na Cetinju.
Kroz projekat “Zaokruži nediskriminaciju“ na objektu JU Srednja stručna škola izrađena je pristupna rampa za osobe sa invaliditetom (OSI), dok je već postojeća rampa na objektu JU Osnovna škola “Lovćenski partizanski odred” prilagođena namjeni.
Prema riječima Andrije Marićevića iz Udruženje lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore sa Cetinja, cilj projekta je bio da se motivišu lica sa invaliditetom da se uključe u javni i politički život.
Sekretarijat za uređenje prostora i zaštitu životne sredine da postavimo rampu na biračko mjestu u Srednjoj stručnoj školi i da popravimo rampu na biračkom mjestu “Lovćenski partizanski odred”, koja je bila lošeg kvaliteta, gdje smo postavili podlogu i popravili rukodržače – objasnio je Marićević.
On je zahvalio na pomoći koju im je pružila lokalna samouprava kao i direktorica Srednje stručne škole Stanka Abramović, koja je opredijelila 15 odsto sredstava kako bi rampa bila postavljena.
Prema riječima sekretara Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Sava Borozana ovakvi projekti su neophodni ukoliko kao društvo želimo da se razvijamo ravnopravno, bez obzira o kojoj ranjivoj kategoriji društva je riječ.
Nadam se da će još i više ovakvih projekata biti, jer lokalna uprava u saradnji sa nevladinim organizacijama mislim da može naći zajednički jezik i jako brz dogovor da možemo realizovati što više ovakvih projekata – poručio je Borozan.

U sklopu projekta “Zaokruži nediskriminaciju“ realizovan je panel na temu učešća OSI u političkom i javnom životu. Rezultati ankete sprovedene među 90 ispitanika iz osam crnogorskih opština (Cetinje, Podgorica, Berane, Petnjica, Budva, Tuzi, Kotor i Bar), prema Marićevićevim riječima, pokazuju da 61 odsto onih koji izlaze na izbore kažu da biračka mjesta nijesu pristupačna.
Kada se uzme u obzir podatak da su njih 73 odsto izjavili da im je u potpunosti ili djelimično potrebna pomoć drugog lica u zadovoljavanju svakodnevnih potreba, može se zaključiti da je jako važno stvoriti uslove da su biračka mjesta u potpunosti dostupna i pristupačna OSI – objasnio je Marićević.
Problem predstavlja i dostupnost informacija u adekvatnoj formi u vezi sa načinom glasanja, a ukazana je i potreba stvaranja uslova za tajnost glasanja.
Kada je riječ o direktnom učešću u politici OSI, bilo da je u pitanju njihova kandidatura za neku od funkcija vlasti, učešće u radu izbornih komisija, biračkih odbora ili u ulozi izbornih posmatrača, ili članstvo u nekoj od političkih partija, uočava se das u OSI vrlo rijetko direktno uključeni. Poznavanje prava u ovoj oblast ii mogućnost ulaganja prigovora je takođe rijetko kada su u pitanju OSI. Polovina ispitanika nije koristila mogućnostprigovora zbog povrede biračkog prava – upozorio je Marićević.
On ističe da puno i djelotvorno učešće osoba sa invaliditetom u izbornom procesu treba da bude u fokusu djelovanja državnih i lokalnih vlasti u Crnoj Gori, što odražava pravo na opšte i jednako pravo glasa. Jednakost i nediskriminacija, podsjeća, osnovni su principi izbornog i političkog učešća ososba sa invaliditetom.
Projekat “Zaokruži nediskriminaciju!” sprovode nevladine organizacije Sjeverna zemlja iz Berana, Udruženje lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore sa Cetinja i Preventivno-edukativni centar iz Podgorice, sredstvima Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za 2021. godinu.