Društvo

Preko 1.500 slučajeva vršnjačkog nasilja tokom ove školske godine

Vršnjačko nasilje sve češće je tema u medijima, a to i ne čudi jer podaci pokazuju da je u toku ove školske godine zabilježeno više od hiljadu i po slučajeva. Svaki šesti učenik u Crnoj Gori bio je žrtva vršnjačkog nasilja, dok je 43 odsto đaka svjedočilo tome, podatak je Zavoda za školstvo. Alarm se
Preko 1.500 slučajeva vršnjačkog nasilja tokom ove školske godine

Ilustracija Network & Influence News Media Standards. Foto: FatCamera

Vršnjačko nasilje sve češće je tema u medijima, a to i ne čudi jer podaci pokazuju da je u toku ove školske godine zabilježeno više od hiljadu i po slučajeva.

Svaki šesti učenik u Crnoj Gori bio je žrtva vršnjačkog nasilja, dok je 43 odsto đaka svjedočilo tome, podatak je Zavoda za školstvo. Alarm se upalio i šalje na poruku da smo kao društo zakazali kada je posrijedi vršnjačko nasilje, kaže pravna savjetnica u Građanskoj alijansi Ivana Đođić.

Vršnjačko nasilje nije samo taj fizički sukob između vršnjaka, ili, nažalost,roditelja I učenika, već je I ono ozbiljno nasilje koje je zastupljeno nadruštvenim mrežama – kazala je Đođić.

Da je odgovornost na cijelom sistemu, tvrdi i psihološkinja Anđela Golubović. Kako tvrdi, akcenat bi trebalo staviti i na zakonske mjere, koje nijesu adekvatne.

Imate zakon o postupanju prema maloljetnicima, u krivičnom postupku. Imate neke apsurdne mjere, na primjer, član 16, pojačan nadzor od strane zakonskog zastupnika. To vam je roditelj ili staratelj. Da li shvatate apsurdnost toga? Član 133 – obavljanje druptveno-korisnog ili humanitarnog rada. Zamislite, na takvu strukturu ličnosti, vi zadate ovu mjeru. Ove mjere su apsurdne, nisu prilagođene, to što nešto dolazi sa zapada ili progresivnih centara moći, akofunkcioniše u Njemačkoj, ne znači da funkcioniše kod nas –  kazala je Golubovićeva.

Kada i kako će se ovome stati na kraj, zavisi od cjelokupnog društva, ali i donosioca odluka.

Izvor: RTCG