Prijestonica Cetinje predstavila je publikaciju Program razvoja kulture Prijestonice Cetinje 2022 – 2026. Četvorogodišnja strategija razvoja kulture grada ima za cilj da uključi mjere strateškog razvoja kulture za sve relevantne oblasti i teme u korelaciji kulturnog života Cetinja i javne administracije, ali i da bude bazična studija jer sadrži analizu trenutnog stanja kulturnog sistema Prijestonice.
Cetinje nije samo grad, već pulsirajući i sveživući objekat kulture, kroz koji se prožimaju kulturni proizvodi prošlosti i savremenosti, važan dio kulturne baštine za crnogorski kulturni identitet i nova umjetnička misao, poručio je gradonačelnik Cetinja Aleksandar Kašćelan.
Ovo je ujedno i prvi dokument koji se na lokalnom nivou bavi strateškim promišljanjem kulture, koji daje jasan i sveobuhvatan uvid u kulturu i kulturne politike, ali i smjernice daljeg razvoja. Sačinjen bez uputa nacionalnog okvira razvoja kulture, ovaj Program pozicionira Cetinje kao mjesto u kojem se o kulturi, kao važnom elementu ukupnih nacionalnih politika, razmišlja modernistički, sveobuhvatno – kazao je Kašćelan.
Donošenje i sprovođenje kulturnih politika, istakao je Kašćelan, važan je instrument izvršne vlasti, jer za cilj ima očuvanje nacionalnog identiteta i svih prerogativa nacionalne kulture.
Izradom Programa razvoja kulture, Prijestonica Cetinje iskazala je svoj nedvosmislen stav da želi sistemsko uređenje u sektoru kulture, te da je spremna na novo čitanje i nove prakse u kulturi. Vjerujemo da će se u pristupu, koji promovišemo u Programu, naći sve važne institucije i ustanove kulture na Cetinju, te da ćemo zajedničkim djelovanjem još jednom biti primjer i dobra referenca ostatku Crne Gore – kazao je Kašćelan.
Kako je kultura široko postavljena, sveobuhvatna, trebalo je vremena da se kroz praktičan rad i godišnje planove i programe rada, kao i Izvještaje o istima uoče nedostaci i manjkavosti u sagledavanju rezultata u ovoj oblasti, ukazao je sekretar Sekretarijata za kulturu, sport i mlade Stanko Marković.
Svjesni ograničenja u djelovanju na polju kulturnih djelatnosti, s obzirom da smo osnivači samo jedne ustanove kulture na teritoriji Prijestonice i da nije bilo u prethodnom periodu strateškog planiranja i analize kulturnog sistema Prijestonice, na adekvatan način, inicirali smo izradu ovog strateškog dokumenta. Ovaj dokument predstavlja bazičnu osnovu za izradu godišnjih planova, strategija i aktivnosti na polju kulture, sa akcentom na razvoj i podršku kulturno-umjetničkog stvaralaštva, zaštite spomeničkog fonda, kulturnog amaterizma, manifestacija, festivala, podrške svim stvaraocima u oblasti pozorišne i filmske djelatnosti, novih kreativnih industrija, medija i drugog – kazao je Marković.
Urednik i jedan od autora publikacije prof. Janko Ljumović kazao je da je višemjesečni rad započet idejom da grad Cetinje po prvi put inicira izradu Programa razvoja kulture, tj. loklane kulturne politike, koja će, vjeruje Ljumović, biti uporište svakoj sljedećoj analizi.
Mislim da je ovo Dokument koji, takođe po prvi put integralno, analizira i mapira sektor kulture. Rađeno je za Cetinje i do sada nešto slično. To je bio Menadžment plan istorijskog jezgra, ali je on uglavnom determinisao pitanje kulturne baštine i kulturnih dobara. Ovaj Dokument sveobuhvatno tretira i mapira kulturni sistem Prijestonice. U svim njegovim segmentima on dotiče, osim tog javnog sektora i nezavisni, i jedan jako zanimljiv i važan sektor koji, pokazali smo na Cetinju, ima potencijal, a to je privatni sektor, odnosno kreativna industrija – objasnio je Ljumović.
Program razvoja kulture Cetinja realizovao je stručni tim u sastavu: prof.mr Janko Ljumović, Predrag Malbaša, docent dr Edin Jašarović i dipl.ing.arhitekture Marija Mrvaljević.