
Marija Vukčević, Foto FSCG
Naše najbolje fudbalerke u utorak u Nikšiću igraju najvažniji meč u kratkoj istoriji našeg ženskog fudbala.
Dočekuju Azerbejdžan u trećem meču grupe 4 C Lige nacija i ako pobijede obezbijediće prolaz u viši rang, Ligu B.
Time bi se nastavio veliki rast žeskog fudbala, najbrže rastućeg sporta na svijetu, sve popularnijeg u Crnoj Gori…
Zbog toga je možda važno prisjetiti se početaka. U martu 2012. naša reprezentacija odigrala je prvu prijateljsku utakmicu, protiv selekcije BIH u Baru (2:3), a godinu kasnije prvi put učestvovala na zvaničnom takmičenju.
Bio je to preliminarni turnir kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, održan je u Litvaniji, a samo je pobjednik ulazio u kvalifikacioni ciklus.
I to je naša selekcija, tek formirana, a koju je vodio Zoran Mijović, uspjela da uradi – na današnji dan, 6. aprila 2013. godine, ostvarena je prva pobjeda u zvaničnim mečevima.
Pobijeđena je Gruzija 2:0 – gol za vođstvo bio je autogol, a sve dileme riješila je tadašnja kapitenka Marija Vukčević.
U tom timu igralo je i pet aktuelnih članica naše nacionalne selekcije – Slađana Bulatović, Armisa Kuč, Jasna Đoković, Tatjana Đurković i Darija Đukić.
Na naredni trijumf u zvaničnim utakmicama čekalo se do 2021. godine, kada je pobijeđena BIH u gostima (3:2) – bila je to prva pobjeda u kvalifikacijama za veliko takmičenje.
I sada – 12 godina nakon prve pobjede, novi uspjeh otvorio bi novo poglavlje u našem fudbalu.
Izvor: Sportfem CG
Sekretarijat za obrazovanje, sport i mlade Prijestonice Cetinje u saradnji sa Kraljevskim pozorištem Zetski dom, a u duhu mjeseca poštovanja džeza, organizuje koncert Jazz for kids. Koncert će se održati 10. aprila u 12 sati, u Kraljevskom pozorištu “Zetski dom”.
Jazz for kids je kombinacija edukativne radionice i muzičkog koncerta: muzičari predstavljaju svoje instrumente i demonstriraju sviranje, narator uz učešće benda upoznaje djecu sa osnovama džez muzike, dok kroz priču, šalu, svirku, ples i aktivnu interakciju najmlađa publika stiče temelje zdravog muzičkog ukusa. Koncert je sastavljen od najpoznatijih, džezom inspirisanih, kompozicija iz Diznijevih crtanih filmova: Knjiga o džungli, 101 dalmatinac, Mačke iz visokog društva, Mala sirena, Pinokio – saopšteno je iz “Zetskog doma”.
Program traje 60 minuta i namijenjen je djeci starijeg predškolskog i školskog uzrasta.
Jubilarni 50. Muzički festival mladih Crne Gore, održaće se na Cetinju od 8. do 10 aprila, i okupiće više od 400 mladih učenika i studenata iz 14 muzičkih škola i Muzičke akademije.
Ovaj prestižni događaj, koji organizuju Škola za osnovno muzičko obrazovanje (ŠOMO) „Savo Popović” Cetinje, Aktiv direktora muzičkih škola i Muzička akademija, nije samo takmičenje, već prava umjetnička smotra na kojoj će mladi muzičari „izmjeriti“ svoje vještine u različitim disciplinama. Odvijaće se na jedinstvenim lokacijama Prijestonice, od Narodnog muzeja Crne Gore, preko bivšeg Ruskog poslanstva, do Kraljevskog pozorišta „Zetski dom” i Muzička akademije – sapšteno je iz ŠOMO “Savo Popović”.
Festival će zvanično biti otvoren večeras u 19 časova u svečanoj sali „Ivan Crnojević” u Vladinom domu.
Ljubitelji klasične muzike, biće u prilici da uživaju u izuzetnim nastupima mladih umjetnika, među kojima su Luka Bajović (violina), Luka Perazić (violina), Nemanja Radulović (klavir), Matija Molčanov (klavir) i dvostruki svjetski šampion u klasičnoj harmonici, Petar Balaban – saopšteno je iz ove ustanove.
Kako najavljuju organizatori ovaj jedinstveni početak Festivala biće pravi uvod u dva dana vrhunskog muzičkog stvaralaštva.
Iako je takmičarski dio Festivala svakako u fokusu, posebnu pažnju privući će revijalni program, odnosno koncerti renomiranih međunarodnih i domaćih muzičara. Poseban doživljaj najmlađima pružiće opera za djecu „Snežana i sedam patuljaka” kompozitora Petra J. Krstića, u režiji Olivere Perunović i Zorane Latković, koja će biti izvedena 9. aprila u 12 časova u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom”, uz učešće učenika UŠMB „Vasa Pavić” iz Podgorice, i klavirsku pratnju Ane Pavićević – navodi se u saopštenju.
Priliku za nastup, najavili su, Festival će pružiti mladim talentima ŠOMO „Savo Popović” Cetinje. Koncert učenika, Georgi Perihoda (violončelo) uz korepetitorku Jelena Vukmirović, održaće se u srijedu 9. aprila 2025. u Centru za kulturu, u 12 časova, dok će učenici klavirskog odsjeka, nastupiti u četvrtak, 10. aprila, u 12 časova.
Solistički koncert jednog od najreprezentativnijih i perspektivnijih pijanista današnjice Andreja Savića, održaće se u srijedu, 9. aprila u Svečanoj sali Ministarstva kulture i medija na Cetinju, u 20 časova.
Cetinje će u ove tri nezaboravne večeri ugostiti mnoge priznate muzičarima, a među njima se izdvaja i nastup kvarteta pod vođstvom Sergeja Suvorova koji čine Žan Pjer Pinet (flautista), Ivan Velikanov (čembalo), Alexander Gorbunov (barokna violina), koji će Festival svečano zatvoriti u četvrtak, 10. aprila, u 20 časova, koncertom u bivšem Ruskom poslanstvu (FDU) – saopšteno je iz ŠOMO “Savo Popović”.
Festival je, dodali su, otvorenog tipa, a Cetinje će ponovo biti grad u kojem će se, uz zvuke klasične muzike, slaviti mladost, talenat i kreativnost.
Ljubitelji klasične muzike pozvani su da uživaju u vrhunskim nastupima mladih talenata i uglednih umjetnika.
Povodom 8. aprila – Međunarodnog dana Roma, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović posthumno je odlikovao Marinu Gojković Ordenom rada, koji se dodjeljuje za naročite zasluge u privredi i u ostalim djelatnostima, kao i za rad od izuzetnog značaja za napredak i razvoj Crne Gore. Orden je uručio njenom bratu Ivanu Gojkoviću, saopšteno je iz Kancelarije za odnose s javnošću predsjednika.
Tom prilikom, kako su naveli, predsjednik države je poručio da je ovim odlikovanjem odato priznanje jednoj izuzetnoj ženi, Marini Gojković – čija je ljudskost, posvećenost i vizija ostavila neizbrisiv trag u našoj zajednici.
“Kao direktorica JPU „Radmila Nedić“ iz Berana, i u saradnji sa civilnim sektorom, otvorila je vrata predškolskog obrazovanja djeci romske i egipćanske populacije, dajući im priliku da rastu, uče i razvijaju se rame uz rame sa svojim vršnjacima”, kazao je predsjednik Milatović.
Poručio je da njen rad nije bio samo pedagoški, već i duboko društveno odgovoran, jer je upravo kroz predškolsko obrazovanje pokrenula proces stvarne integracije romske i egipćanske zajednice u obrazovni sistem Crne Gore.
“Ona je vjerovala da svako dijete zaslužuje šansu. Vjerovala je da različitost nije prepreka, već bogatstvo koje naš obrazovni sistem čini potpunijim. Pokazala je da istinska inkluzija počinje od najranijeg uzrasta, i da obrazovanje ima snagu da mijenja ne samo pojedince, već i čitave zajednice.
Ovo odlikovanje je više od čina sjećanja – ono je potvrda državne posvećenosti inkluziji, potvrda da vidimo i poštujemo ljude koji mijenjaju društvo iznutra, tiho, ali nepokolebljivo. Neka Marinin primjer bude poruka svima koji rade u obrazovanju, u lokalnim zajednicama, u institucijama – da se istinska promjena dešava onda kada djelujemo s ljubavlju, razumijevanjem i vjerom u jednakost”, kazao je Milatović.
Predsjednik države je u ime građana Crne Gore, izrazio najdublju zahvalnost porodici Marine Gojković, njenim kolegama, prijateljima i partnerima iz civilnog sektora koji su zajedno s njom pokrenuli ovu značajnu promjenu.
“Marina nije tražila priznanja. Ali mi danas imamo obavezu da prepoznamo njen doprinos, i da poručimo da ovakvi ljudi ne smiju biti zaboravljeni. U znak dubokog poštovanja, danas joj posthumno dodjeljujemo odlikovanje, kao simbol zahvalnosti naše države za sve što je uradila. Neka njeno ime ostane upisano kao svijetao primjer kako se mijenja svijet – korak po korak, dijete po dijete, osmijeh po osmijeh”, poručio je predsjednik Milatović.
Marina Gojković, rođena 2. oktobra 1974. godine u Beranama, bila je vaspitačica i direktorica predškolske ustanove koja je svojim radom ostavila neizbrisiv trag u oblasti ranog obrazovanja i inkluzije. Nakon desetogodišnjeg rada u JPU „Ljubica Popović“ u Podgorici, od 2017. godine vraća se u Berane gdje nastavlja rad u JPU „Radmila Nedić“. Kao direktorica od februara 2022. do svoje smrti u martu 2024. godine, dala je ključni doprinos integraciji djece romske i egipćanske populacije u sistem predškolskog obrazovanja.
Sastanku sa predsjednikom Milatovićem prisustvovali su i izvršni direktor NVO „Udruženje za podršku Roma i Egipćana“ Sultan Beća, predsjednik Skupštine ove organizacije Nikola Raičević i saradnica Imelda Ličina.
Radionicu književnog prevođenja koja će se održati 11. aprila 2025. na Cetinju organizuju knjižara Karver i Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCJK).
Radionicu će u prostorijama FCJK voditi profesorica Sveučilišta u Zadru prof. dr Vanda Mikšić i profesorica Univerziteta Crne Gore prof. dr Jasna Tatar Anđelić, u susret gostovanju francuske sociološkinje književnosti Žizel Sapiro, profesorice na Visokoj školi društvenih nauka (EHESS) i direktorice za istraživanja francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS).
U namjeri da se dodatno podstakne književni i kulturni dijalog u Crnoj Gori i da se još jednom podstakne književno prevođenje i otvori pitanje kulturne komunikacije kroz kniževno-prevodilačke tokove, za prevođenje su odabrani tekstovi koje je Žizel Sapiro objavljivala u eminentnim međunarodnim naučnim i književnim časopisima u razdoblju od 2006. do 2014. Ljubaznošću autorke koja je ustupila autorska prava, učesnice i učesnici radionice će kroz objavljene prevode približiti crnogorskoj publici pitanje politizacije književnog polja, odnose književnosti i ideologije, pojam i moralnu odgovornost pisca, odnos politike i književnosti i druga zanimljiva pitanja koja obrađuje Žizel Sapiro – navodi se u saopštenju Fakulteta.
Područja autorkinog interesovanja su, kako navode, sociologija kulture, književnosti, prevođenja, izdavaštva, prava kao i istorija društvenih i humanističkih nauka, a svojim radovima se nadovezuje na teoriju književnog polja Pjera Burdjea.
Njena najpoznatija djela su: “Rat pisaca 1940. – 1953.”, “Odgovornost pisca. Književnost, pravo i moral u Francuskoj od 19. do 21. vijeka”, “Sociologija književnosti”, “Intelektualci: profesionalizacija, politizacija, internacionalizacija, Pisci i politika u Francuskoj”, “Može li se djelo odvojiti od autora?” i “Riječi koje ubijaju. Odgovornost intelektualca u doba krize 1944. – 1953”.
Učesnice i učesnici radionice su profesorice i profesori francuskog jezika i književnosti, prevoditeljke i prevodioci iz Crne Gore: Milica Šćepanović, Nina Savović, Zoja Jovanović, Anica Bojić, Tatjana Zeković, dr Miloš Avramović, Andrea Peruničić, dr Marija Dulović.
Nova serija carina koju je uveo Donald Tramp izazvala je ekonomske potrese i šokirala tržišta, ali najviše pažnje privuklo je uvođenje carina “pingvinima”.
Među svim ozbiljnim koracima koje je preduzeo Donald Tramp, javnost je primijetila i jedan detalj: Tramp je carine od 10 odsto uveo i na australijsku teritoriju koja nema ljudskih stanovnika – samo pingvine i foke.
Riječ je o ostrvu Heard i McDonald Islands, jednom od najudaljenijih mjesta na svijetu, do kog se može doći isključivo dvosedmičnim putovanjem brodom iz Perta, na zapadnoj obali Australije.
Iako pingvini i foke očgledno ne izvoze robu, Trampova administracija svejedno je odlučila da i ova ostrva obuhvati carinskim mjerama.
Međutim, “pingvini” su odlučili da neće da ćute. Odgovorili su Trampu na način koji je primjeren 21. vijeku – putem društvenih mreža.
Na platformi Threads, profil @PenguinsAgainstTrump već ima više od 72.000 pratilaca.
U opisu profila piše: “Nismo sigurni zašto smo carinjeni. Volimo ribu i mrzimo fašiste.”
“Pingvini” su se u objavama zahvalili i guverneru Minesote, Timu Valcu, koji je u šali rekao da je Tramp “konačno odabrao protivnika kog misli da može da pobijedi – pingvine”.
Izvor: PCNEN
Zbor građana Mjesne zajednice “Konak” biće održan 12. 04. 2025. godine, (subota) sa početkom u 10 časova, saopšteno je iz Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje.
Kako su naveli na zboru, koji će se održati u prostorjama Spomen doma u Očinićima, predložen sljedeći dnevni red:
Predlaganje kandidata i izbor članova Komisije za izbor
Predlaganje kandidata i izbor članova Savjeta MZ
Predlaganje kandidata i izbor članova Nadzornog odbora MZ
Zboru će prisustvovati predstavnici resornog Sekretarjata.