Društvo

Prije 23 godine počelo je NATO bombardovanje SRJ

Na današnji dan, prije 23 godine počeli su vazdušni napadi na Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ), koji su trajali 78 dana, u kojima je poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi. Time je počela vojna akcija NATO-a koja je imala zvanično ime „Saveznička snaga”. Povod za vojnu intervenciju NATO saveza bio je progon Albanaca na Kosovu koji
Prije 23 godine počelo je NATO bombardovanje SRJ

FOTO: Andrej Isaković/AFP

Na današnji dan, prije 23 godine počeli su vazdušni napadi na Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ), koji su trajali 78 dana, u kojima je poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.

Time je počela vojna akcija NATO-a koja je imala zvanično ime „Saveznička snaga”. Povod za vojnu intervenciju NATO saveza bio je progon Albanaca na Kosovu koji su sprovodile bezbjednosne snage Srbije.

Proljeće 1999. godine

Odluka o bombardovanju tadašnje SRJ donijeta je bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a naredbu je tadašnjem komandantu savezničkih snaga, američkom generalu Vesliju Klarku, izdao generalni sekretar NATO-a Havijer Solana.

Devetnaest zemalja Alijanse počelo je bombardovanje sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, podržane strateškim bombarderima koji su poletjeli iz baza u zapadnoj Evropi, a kasnije i iz SAD.

Bombardovani su vojni ciljevi, kasarne, postrojenja, potom civilni objekti kao što su bolnice, fabrike, mostovi, ali i medijske kuće i skladišta energenata.

Beograd tokom NATO bombardovanja, 30 april 1999. FOTO: EPA

Crna Gora i NATO bombardovanje

Tokom bombardovanja SR Jugoslavije u Crnoj Gori poginulo je 10 osoba. 

Među prvim NATO-bombama koje su 24. marta 1999. godine bacili avioni iz italijanske vojne baze Avijano, bile su i one koje su pale na vojni aerodrom Golubovci u blizini Podgorice. Prva žrtva NATO-bombardovanja bio je mladi vojnik iz Beograda Saša Stajić, koji je poginuo u kasarni u Danilovgradu.

Na meti 24. marta bili su: vojni aerodrom u Golubovcima i radarsko-komunikacijski objekat Ratne mornarice Vojske Jugoslavije na Obosniku u Boki Kotorskoj. 

NATO je bombardovao i mjesto Murino, na sjeveru Crne Gore. Bombardovanje mosta u Murinu odnijelo je najviše žrtava u Crnoj Gori – šestoro stradalih čini više od polovine od ukupno deset žrtava na teritoriji tadašnje federalne jedinice Savezne Republike Jugoslavije.

Koliko je ljudskih žrtava bombardovanja?

Srbija ni poslije dvije decenije ne posjeduje zvanične podatke o broju poginulih civila tokom NATO bombardovanja – u izveštajima domaćih agencija i medija spekuliše se ciframa od 1200 do 2500 ljudi, dok se navode podaci o oko šest hiljada ranjenih civila.

Prema podacima Hjuman Rajts Voča (HRV), u bombardovanju je stradalo između 489 i 528 civila.

Vojno-tehnički sporazum

Bombardovanje SRJ završeno je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Savjeta bezbijednosti UN (Vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna 1999).

Povlačenje Vojske Jugoslavije (desno) i dolazak snaga KFOR-a (lijevo)

Na Kosovo je toga dana upućeno 37.200 vojnika KFOR-a iz 36 zemalja, sa zadatkom da čuvaju mir, bezbijednost.

Izvor: DW, MONDO, BBC na srpskom