Sa sjednice Vlade / Ilustracija, Foto: Vlada CG
Nakon oštrih kritika u Skupštini, Vlada Crne Gore povukla je sinoć izmijenjeni Zakon, koji treba da omogući oduzimanje imovine stečene kriminalom.
Predložene izmjene Zakona pune su pravnih manjkavosti i politički motivisane, ocijenila je većina poslanika na posebnoj sjednici Skupštine na kojoj je je ovaj, anti-mafija zakon, bio jedina tačka dnevnog reda.
Sa druge strane, predstavnici Vlade, koji su se zalagali za njegovo usvajanje, poručili su da ne treba gubiti vrijeme već što prije početi s primjenom.
Riječ je o pravnom aktu na kojem Vlada radi već dvije godine, a čijem usvajanju se u postojećem obliku oštro protivi Evropska komisija.
Osim Evropske unije, Zakon su kritikovale organizacije koje se duže od deceniju zalažu za zakonsko rješenje, koje bi tretiralo kriminalom stečenu imovinu, a prije svega Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) i Akcija za ljudska prava (HRA).
“Djeluje mi da je intencija ovog zakona da se stimulišu tajkuni iz prethodnog režima Đukanovićeve Demokratske partije socijalista (DPS) i pređu na drugu stranu – da budu tajkuni novog režima”, rekla je direktorica MANS-a, Vanja Ćalović Marković.
Ona je posebno kritikovala činjenicu da bi se Zakon odnosio na posljednjih deset godina, što bi amnestiralo one koji su se 90-ih godina nezakonito obogatili.
Za Vladu i premijera Zakon dobar
Jedno od prvih obećanja vladajuće većine, Demokratskog fronta (DF), Demokrata i Građanskog pokreta URA, formirane nakon izbora avgusta 2020. godine, bilo je da će ključni prioritet rada biti borba protiv kriminala i oduzimanja nezakonito stečene imovine.
Jedan od koraka na tom putu bilo je upravo donošenje ovog takozvanog “anti-mafija zakona”.
Vlada je na njemu radila dvije godine, utvrdila ga je bez javne rasprave, ocjenjujući da je riječ o “istorijskom rješenju”. Zbog čestih dorada, skupštinska rasprava o njemu je više puta odlagana.
Zakon o porijeklu imovine kreiran je tako da bude efikasna podrška Tužilaštvu u oduzimanju imovine i daće rezultate u prvoj godini primjene, kazao je premijer Dritan Abazović na sjednici Skupštine.
Negirao je optužbe MANS-a da je skriveni cilj zakona legalizacija imovine funkcionera ili biznismena iz prethodnog režima.
“Svi će morati morati da dokažu porijeklo imovine u građanskom postupku. Ako ne damo instrument, i dalje ćemo imati neefikasne zakone koji ne mogu da odgovore zahtjevima borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije”, naglasio je Abazović.
Prema njegovim riječima, postojeća zakonska rješenja su neefikasna, “i do sada su se samo oduzimali bezvrijedni satovi, manžetne, knjige”.
Prema dosadašnjim Krivičnom zakoniku, finansijska istraga i oduzimanje imovine slijedi nakon što se u krivičnom postupku dokaže da je ta imovina stečena kriminalom.
Ministar pravde Marko Kovač rekao je da bi država sada imala na desetine miliona eura da je ovakvo zakonsko rješenje postojalo prije pet godina.
“A politiku Vlade neće voditi nijedna nevladina organizacija. Saslušaćemo ali ovo je u nadležnosti Vlade i Ministarstva pravde i tako ćemo se odnositi”, riječi su Kovača.
Nevladin sektor oštro protiv
Izvršna direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković je ukazala da je decenijama obećavano da će svi oni koji su se obogatili zahvaljujući ratu i sankcijama morati da vrate novac u budžet.
“Ali nama Vlada sada predlaže zakon koji abolira devedesete. Zakon se odnosi na ona lica za koja nisu uništeni dokazi i može se dokazati veza te imovine i krivičnog djela koji se može dokazati”, navela je Ćalović Marković.
Iz MANS-a je saopšteno da je bolje nemati nikakav zakon, nego imati takav da će oni koji su nezakonito stekli imovinu dobiti priliku da je legalizuju.
Ćalović Marković je ranije ocijenila da je većina imovine stečene kriminalom na off shore destinacijama, a da evropske zemlje neće sarađivati sa Crnom Gorom u otkrivanju te imovine crnogorskih funkcionera, na osnovu predloženih rješenja.
I HRA je ocijenila da je Zakon suprotan Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.
“Konfiskaciju imovine u kontekstu krivičnog postupka smješta u građanski postupak, što je rješenje kakvo se ne srijeće nigdje u uporednom pravu”, navode iz HRA.
Partije vlasti za usvajanje izmijenjenog zakona
Da treba što prije usvojiti izmijenjeni zakon i krenuti s primjenom kako se ne bi gubilo vrijeme a imovina iznosila, smatraju u Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP), jednoj od stranaka koje čine Vladu, iz čijih redova je i ministar pravde, Marko Kovač.
I iz Abazovićevog pokreta URA su branili zakonska rješenja. Poslanik Miloš Konatar je kazao da “imamo milione eura stečenih kroz kriminal, a sa druge sve građane koji žele da se oteto vrati državi”.
Poslanik Demokrata Momo Koprivica poručio je da na usvajanje Zakona obavezuju “poraženi, opljačkani, ali i pravna i moralna tradicija”.
“Potreban je zakon koji udara na sve djelove i sve generacije mafije i zakon koji objedinjuje sve borce protiv korupcije, pranja novca”, kazao je Koprivica.
Ko se protivi izmijenjenom Zakonu?
Kao i u nevladinom sektoru, u opoziciji, ali i dijelu vladajuće većine, Demokratskom frontu i Demokratama, smatraju da ponuđeni tekst Vlade ne nudi adekvatan način za oduzimanje nezakonito stečene imovine.
“Insistiramo da se svima, koji su od devedesetih do danas oštetili Crnu Goru, oduzme imovina”, rekao je poslanik DF-a, Predrag Bulatović.
Draginja Vuksanović Stanković iz Socijaldemokratske stranke (SDP) je poručila da ne treba donositi zakon koji se ne može primjenjivati, “samo da bismo mahali njime i govorili – imamo anti-mafija zakon”.
Činjenicu da postojeća zakonska rješenja nisu bila efikasna, potkrjepljuje podatak da je do sada svega 14 odluka Višeg suda u Podgorici o trajnom oduzimanju imovine stečene kriminalom na teritoriji Crne Gore, a ni jedno oduzimanje imovine koja je u inostranstvu.
Ustav Crne Gore striktno zabranjuje retroaktivnu primjenu bilo kog novog zakona.
Zato je preispitivanje porijekla imovine koja je u prošlosti stečena kriminalom, moguće samo izmjenama postojećeg zakona.
Izvor:RTCG
U Crnoj Gori u nedjelju pretežno sunčano vrijeme, povremeno uz slabu i umjerenu oblačnost, tokom dana uglavnom visoka oblačnost.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, na sjeveru, ujutru po kotlinama ponegdje magla ili povećana niska oblačnost.
Vjetar će biti slab do umjeren, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 16, najviša dnevna od 16 do 26 stepeni.
“Lionsgate Movies” objavio je trejler za akcioni triler “Armor”, u režiji Džastina Ruta, sa Silvesterom Staloneom u glavnoj ulozi.
U ovom filmu, Stalone se vraća akcionom žanru i igra glavnog negativca koji planira veliku pljačku.
Glavni likovi akcionog trilera su otac i sin Džejms (Džejson Patrik) i Kejsi (Džoš Vigins), koji rade u službi obezbjeđenja i prevoze pošiljku o kojoj ništa ne znaju.
Napada ih iskusna ekipa pljačkaša predvođena Staloneom, koji misli da će ovo biti još jedan lak posao poslije svih onih koje su radili. Međutim, pljačka oklopnog vozila ne ide lako, a Džejms i Kejsi ostaju zarobljeni sve dok ne otkriju vrijednost onoga što prevoze i odluče da se udruže kako bi nadmudrili napadače.
U filmu igraju i Daš Mihok, Džejson Patrik, Lejni Stibing, Erin Ounbi, Džef Čejs i druge zvijezde. Scenario su napisali Kori Tod Hjuz i Adrijan Spekert.
Nakon što je „Lionsgate“ objavio trejler za film, nije dobio previše dobre kritike. Mnogi su istakli da već pretpostavljaju kako će se film završiti, ali da će ga ipak pogledati zbog Silvestera Stalonea.
„Vidim da piše Stalone, tako da ću da gledam“, „Već vidim da je film bezveze, ali akcija sa Staloneom se ne propušta“, „Samo uzmite u obzir da Stalone ima 78 godina i još uvijek snima ovakve filmove“, „Ovaj čovjek se ne zaustavlja“, „Mislim da, s obzirom na godine i sve druge filmove koje je snimio, zaslužuje da se pogleda i ovaj film“, neki su od komentara gledalaca ispod objavljenog trejlera.
Izvor: Index.hr/Pobjeda
U utakmici drugog kola crnogorskog šampionata košarkaši Lovćena ugostiće sjutra ekipu Podgorice.
Cetinjani su na startu pretrpjeli poraz od Teoda, a sada ih čeka duel protiv još jednog učesnika ABA 2 lige.
Kako to biva godinama unazad, Lovćen je i u novu sezonu ušao u izmijenjenom sastavu.
U tekuću sezonu ušli smo u izmijenjenom sastavku koji je sačinjen uglavom od igrača sa Cetinja. Od prošlogodišnje ekipe tu su Bogdanović, Parača, Lopičić, Latković, Jovanović i Islamović. Doveli smo Vsailija Ivančevića iz SC Derbija, vratili Cetinjanina Nikolu Ratknića, a angažovali smo i američkog pleja Treja Grifina. Takođe, sa nama je ponovo Milutin Đukanović koji će svojim iskustvom biti od velikog značaja. Prvoj ekipi su priključeni juniori Blažo Mudreša i Rade Novović, dok su uz prvi tim još mladi Iljazi i Vukić – osvrnuo se na sastav Petar Jovanović, na startu razgovora za Radio Cetinje.
Jovanović dodaje da je sredina tabele cilj ekipe, ali i napredak mladih košarkaša.
Naš cilj je da ove sezone budemo na sredini tabele, ali ono što je još važnije jeste afirmacija mladih igrača. Vjerujem da će oni, kroz treninge i utakmice značajno napredovati – naglasio je on.
Zbog rekontrukcije dvorane Sportskog centra košarkaši Lovćena bili su prinuđeni da treniraju van Cetinja što je svakako otežalo tok ljetnjih priprema.
Sigurno da je otežavajuća okolnost za nas to što smo zbog rekonstrukcije naše dvorane trenirali van Cetinja. Većinu treninga odrdaili smo u Budvi i Podgorici. Ipak, moram priznati da se isplatilo čekati, jer smo dobili jedan maltene novi objekat koji pruža idealne uslove za rad, što do sada nije bio slučaj. Iz tih razloga biće nam potrebno malo vremena da se dobro uigramo i fizički pripremimo – dodao je Jovanović koji se zahvalio Košarkaškom klubu “SC Derbi” i Đuru Ostojiću koji su cetinjskom timu izlazili u susret i ustupali njihove termine za treninge.
Kadrovski problemi nijesu zaobišli Lovćen ni uoči sjutrašnje utakmice.
Imamo tih problema sa povredama. Parača se oporavlja od upale pluća, Islamovića čekamo da se vrati iz povrede koljena. Imaćemo problema sa visokim igračima, ali vjerujem da će ekipa pružiti maksimum – zaključio je Petar Jovanović za Radio Cetinje.
Utakmica Lovćen – Podgorica igra se sjutra od 18 sati.
Rukometaši Lovćena trijmfalno su krenuli u odbranu titule prvaka Crne Gore.
Cetinjani su u prvom meču u sezoni, u rekonstruisanoj dvorani Sportskog centra, ubjedljivo savladala Budvansku rivijeru – 30:20
Budvani su donekle uspijevali da pariraju šampionu prvih dvadesetak minuta.
Nakon toga tim Filipa Popovića podizao je nivo igre, a na poluvremenu je imao pet golova viška (15:10).
Lovćen je i nakon odmora nastavio da dominira, igrao je veoma dobro u oba pravca. Prednost je rasla, da bi na kraju iznosila deset golova.
Domaćin je sjajno rasporedio golove na ovom meču, pa su tako po četiri puta mrežu Budvana tresli Miodrag Stanojević, Aleksa Perišić, Danilo Pajović, Bogdan Petričević, Božo Brnović i Vuk Mrvaljević.
Uz to, odličan na golu bio je Savo Vujović koji je sakupio 18 odbrana.
Ko Budvana sedam golova Ilije Rafailovića, a pet Lazara Dulovića.
Uoči duela seniorskih ekipa snage su odmjerli i kadetski timovi dva kluba, a Lovćen je bio više nego ubjedljiv – 53:8!
Razigranu ekipu Miloša Vulićevića predvodio je Matija Kapičić sa devet golova iz deset pokušaja. Pratili su ga Luka Kaluđerović sa osam i Matija Cmiljanović sa šest pogodaka. Po pet su postigli Matija Đonović i Petar Vujović, a po četiri Lav Zeković, Marko Kašćelan i Ognjen Pejaković.
Tradicionalna manifestacija “Njeguška trpeza”, uz bogatu ponudu domaćih specijaliteta održana je danas na Njegušima.
Na seoskom trgu zadovoljni gosti iz Crne Gore, ali i drugih zemalja uživali su u besplatnoj degustaciji njeguških specijaliteta. Domaćini su pripremili bogatu tradicionalnu trpezu sa pršutom, sirom, … uz domaću rakiju i vino, na opšte zadovoljstvo svih prisutnih.
Direktor Turističke organizacije Prijestonice Cetinje Nikola Jablan zadovoljan je posjetom, kao i gastronomskom ponudom i kulturno zabavnim programom koji su pripremili. Istakao je odličnu saradnju koju imaju sa “Udruženjem proizvođača njeguških specijaliteta”.
Uz sjajnu gastronomsku ponudu prisutni su uživali i u kulturno-zabavnom programu u okviru kojeg su nastupili: KUD „Njegoš”, guslar Rajko Radović, Tanja Šeter i Dejan Škuletić sa bendom, kao i recitatorka Milica Radović.
Zahvalnice za učešće u akciji “Biramo najuređenije dvorište na Njegušima za 2024. godinu” dobili su: Božović Ivan, Stanka Petrović Njegoš, Milica Popović i Restoran ”Njeguška sijela”.
Manifestacija je dio programa “Njeguško kulturno ljeto” i održava se 19. put. Organizatori su Prijestonica Cetinje, Turistička organizacija Prijestonice i „Udruženje proizvođača njeguških specijaliteta“.
Nakon pet dana provedenih u Bosni i Hercegovini, spasilački tim angažovan na teritoriji Jablanice i Buturović polja, sinoć se u kasnim noćnim satima vratio u Crnu Goru.
Dio nacionalnog tima obučenog za djelovanje tokom prirodnih katastrofa i kriznih situacija, bili su i cetinjski vatrogasci-spasioci Igor Jovićević i Filip Latković.
Oni su, kako je Radio Cetinju kazao Latković, zajedno sa kolegama iz regiona pomagali stanovništvu u pronalasku nestalih i otklanjanju posljedica katastrofalnih poplava, koje su pogodile to područje prije nešto više od nedjelju dana.
Svakodnevno smo radili zajedno sa timovima iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske. Funkcionisali smo kao jedno pokušavajući, koliko je to bilo moguće, da saniramo štetu i pomognemo mještanima – kazao je Latković.
Obilne padavine prouzrokovale su odrone i klizišta, a najteže je pogođeno područje opštine Jablanica, te opština Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo. Situacija u Jablanici je, kako ističe Latković, veoma teška.
Nije ni približno onome što je prikazano video zapisima. Mnogo je teža situacija koju zatičete na licu mjesta, baš nešto neopisivo – kazao je sagovornik Radio Cetinja.
I pored velike tragedije koja ih je zadesila, mještani su, kako dodaje, bili predusretljivi i ljubazni.
Sve vrijeme su bili tu sa nama, sve vrijeme uz nas, vodili su računa da nam ništa ne fali. Činili su sve, što je bilo u njihovoj moći, da nam boravak u Jablanici učine što ugodnijim – naglasio je Latković.
Spasioci su, kako dodaje, bili smješteni u prostorijama škole.
Bili smo zadovoljni uslovima smještaja. Bez obzira na to što je u pitanju škola imali smo gdje da prespavamo, što je bilo najvažnije – kazao je Latković.
Podsjećamo, crnogorsku spasilačku ekipu mahom su činili vatrogasci i spasioci iz 10 crnogorskih opština, pripadnici Crvenog krsta i Direktorata za zaštitu i spašavanja.
Zbog poplava i klizišta u Bosni i Hercegovini stradale su 24 osobe, a prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u Jablanici se traga za tijelima još tri nestale osobe, a u Konjicu za jednom.
M. Sekulić