Kultura

Priznanje za Luku Lagatora na Internacionalnom bijenalu karikature u Belgiji

Crnogorski karikaturista Luka Lagator osvojio je treću nagradu na 24. Internacionalnom bijenalu karikature koje je otvoreno u Evropskom centru karikature – Kruishoutem u Belgiji. Tako je odlučio internacionalni žiri na čelu sa poznatom karikaturistkinjom iz Italije Marilenom Nardi. Drugu nagradu osvojio je Javid Takjoo iz Irana, dok je prvo mjesto pripalo francuskom karikaturisti (porijeklom iz
Priznanje za Luku Lagatora na Internacionalnom bijenalu karikature u Belgiji

Nagrađeni rad Luke Lagatora (foto: UGC)

Crnogorski karikaturista Luka Lagator osvojio je treću nagradu na 24. Internacionalnom bijenalu karikature koje je otvoreno u Evropskom centru karikature – Kruishoutem u Belgiji. Tako je odlučio internacionalni žiri na čelu sa poznatom karikaturistkinjom iz Italije Marilenom Nardi.

Drugu nagradu osvojio je Javid Takjoo iz Irana, dok je prvo mjesto pripalo francuskom karikaturisti (porijeklom iz Irana) Shahrokh Heidari Sorjanu. Tema bijenala bila je ,,Budućnost mobilnosti: Na putu za Kartopiju“. Lagator je za Pobjedu kazao da je poslao tri rada, koja su i selektovana, a nagrađen je rad koji neposredno ukazuje na ,,zelenu“ energiju koja u budućnosti može biti jedan od nezaobilaznih oblika napajanja sredstava za našu mobilnost.

Radi se o poznatom i cijenjenom bijenalu o čemu svjedoče dobar odziv autora iz velikog broja zemalja, solidne nagrade, trofej, prigodan katalog, kao i činjenica da je izložbu i rad karikaturista u Centru posjetio predsjednik vlade Belgije Alexsander De Croo. Nagrađeni autori i njihovi domaćini, karikaturisti iz Belgije, jedan dan su posvetili crtanju i slikanju karikatura velikog formata koje su ostavili organizatoru u znak zahvalnosti. Obradovao sam se ovoj nagradi jer sam po prvi put nagrađen na ovom bijenalu i što mi je, pored novčane nagrade od 1.600 eura, bio omogućen plaćeni boravak u Belgiji u trajanju od četiri dana – istakao je Lagator.

On je naglasio da je organizacija bila veoma dobra, a domaćin predusretljiv, pa im je, kao osvajačima nagrada, organizovao obilazak, nekoliko manjih gradova, kao i dva velika grada – Briža i Genta.

Oduševila su me oba grada, svojom arhitekturom i brojnim muzejima i drugim znamenitostima, a naročito Briž, poznat kao Sjeverna Venecija, za koji se smatra da je jedan od prvih gradova u svijetu koji je počeo privlačiti turiste. I zaista, on je i danas toliko posjećen da se razmišlja o ograničenju broja posjetilaca. Na mene je poseban utisak ostavila jedna velika i veoma neobična građevina, usamljena na jednom brežuljku, u blizini Kruishoutema i u njoj još neobičniji muzej obuće. Na prvi pogled čini se banalno – muzej obuće, ali zaista vrijedi otići tamo i vidjeti samu konstrukciju kao interesantno arhitektonsko rješenje i u njoj neobične eksponate koji su tu dopremljeni iz svih krajeva svijeta – istakao je Lagator.

Na konkurs je prispjelo 1.776 radova od 543 autora iz 83 zemlje sa pet kontinenata.

Izvor: Pobjeda