Profesor biologije Petar Špadijer održao je danas za cetinjske osnovce i srednjoškolce radionicu na temu “Kloniranje – strahovi i očekivanja”. Tokom predavanja koje je održano u Narodnoj biblioteci i čitaonici “Njegoš”, učenici su se upoznali sa oblicima prenošenja nasljednih osobina, principima i istorijom kloniranja, značajem, dobrobitima i opasnostima.
Prema riječima profesora Špadijera, ovo je tema koja nosi sa sobom puno kontroverzi, kako za mlađe tako i za odrasle.

Danas smo pokazali da ova tema nije nikakav “bauk”, te da su to procesi koji se u prirodi odavno dešavaju. Kloniranje pod uticajem čovjeka koje se dešava u laboratoriji uglavnom ima neke terapeutske svrhe. Sve ono čega je ljude strah, na primjer, da li će se stvoriti neke vojske klonova i slične stvari su besmislice koje služe samo da bi se napredak nauke zaustavio ili držao pod kontrolom – kazao je Špadijer.
Profesor Petar Špadijer u izjavi za portal Cetinjski list ističe da je obrazovanje veoma važno i kroz rad koji djeci dozvoljava da iznesu svoje stavove, i da postavljaju puno pitanja.

Mislim da se znanje na radionicama stiče ništa manje nego u učionici. Ovdje su djeca rasterećena svih stega, okvira, ocjena i dnevnika. Zaključio sam da im ovo veoma prija. Ovo je pokušaj da se djeca koja su danas previše okupirana mobilnim telefonima vrate knjizi i atmosferi u kojoj se uči, stvara i prenosi kultura – naglasio je profesor Špadijer.
Edukativne radionice za djecu i za sve zainteresovane građane profesor Petar Špadijer organizuje jednom mjesečno u saradnji sa Narodnom bibliotekom i čitaonicom “Njegoš”.