Promocija romana “Jefimija, žena koja čeka” autorke Minje Marđonović održana je večeras u Narodnoj biblioteci i čitaonici “Njegoš”.
Ovaj roman je, kako autorka ističe, ljubavni, putopisni i politički roman koji govori o mladoj feministkinji, glavnoj junakinji Jefimiji, i njenom životnom putovanju na kraj svijeta, na Bali. U izjavi za portal Cetinjski list, Marđonović kaže da je njen cilj da putem ovog romana, kroz politiku oslobođenja ljubavi, sruši predrasude i izvrši jednu vrstu političke propagande.
To se odnosi prije svega na slobodarsku ideju, da je ženama potrebno da najzad promisle, da možda postoje neki drugačiji putevi i životi u odnosu na one koji su nam u patrijarhatu i rođenjem zapisani i predodređeni. U tom smislu rekla bih da je ova knjiga s jedne strane radikalna, iako na prvo čitanje ne djeluje tako. Mislim da je suštinska poenta i poruka ove knjige, da u životu možemo da budemo možda baš sve što poželimo – kazala je Marđonović.

Prema riječima psihologa Petra Markovića koji je večeras govorio na promociji, ova knjiga je važna ne samo za emancipaciju crnogorske žene već i za emancipaciju crnogorskog muškarca.
Ovo je knjiga koja je prije svega priča o ljudskim pravima i slobodama. Roman na jednostavan način govori o feminizmu kao priči o slobodi, jednakosti, solidarnosti, slobodi ljubavi i slobodi seksualnosti. Ovo je priča o tome šta su naši okovi, odnosno šta su okovi patrijarhalne žene – kazao je Marković u izjavi za portal Cetinjski list.

Prema riječima autorke, krajem septembra će u Beogradu biti objavljen nastavak ovog romana, koji će nositi naziv ”Jefimija, žena koja neće”.

Minja Marđonović rođena je 1989. godine u Mostaru. Na Fakultetu političkih nauka, u Beogradu, diplomirala je politikologiju, a na Studijama roda masterirala kulturologiju kritikom institucije braka iz perspektive slobodne ljubavi, oslanjajući se pritom na anarhističke eseje čuvene feministkinje dvadesetog vijeka – Eme Goldman. Doktorantkinja je kulturologije na matičnom fakultetu, s idejom da istraživački preispita konstrukciju heteroseksualne ljubavi devetnaestoga vijeka. Pored akademske posvećenosti feminističkoj teoriji, Minja Marđonović svoju političku borbu artikuliše kroz društveno angažovanu književnost.