Zabava

Pronalasci ukrajinskih naučnika koji su promijenili svijet

Patenti ukrajinskih pronalazača promijenili su svijet u kojem živimo, a posebno veliku ulogu imali su ukrajinski inženjeri. Među pionirima nauke i tehnologije Ukrajinci zauzimaju izuzetno važno mjesto. Oni su svijetu poklonili ovih sedam izuma bez kojih bi savremeno društvo teško moglo zamisliti svoju svakodnevicu. Tvrdi disk Izum tvrdog diska potpuno je promijenio način na koji
Pronalasci ukrajinskih naučnika koji su promijenili svijet

Foto: WIKIPEDIA.ORG

Patenti ukrajinskih pronalazača promijenili su svijet u kojem živimo, a posebno veliku ulogu imali su ukrajinski inženjeri. Među pionirima nauke i tehnologije Ukrajinci zauzimaju izuzetno važno mjesto. Oni su svijetu poklonili ovih sedam izuma bez kojih bi savremeno društvo teško moglo zamisliti svoju svakodnevicu.

Tvrdi disk

Izum tvrdog diska potpuno je promijenio način na koji računari mogu pristupati informacijama. Drugim riječima, kad je tvrdi disk u memoriji zamijenio magnetnu traku, kompjuteri su postali puno brži, a za to su zaslužni Ukrajinac Lubomir Romankiw i njegov američki kolega David Thompson.

Dvojac je radeći u IBM-u došao do ovog genijalnog izuma, ali to nipošto nije jedini doprinos ukrajinskog naučnika: naime, Romankiw je dosad prijavio čak 65 patenata. Stoga je prije 10 godina primljen u američku Kuću slavnih pronalazača.

Antonov-225

Antonov-225 najveći je komercijalni avion na svijetu, a konstruirali su ga Oleg Antonov i njegov tim u razdoblju od 1985. do 1988. Njegova je prvobitna namjena bila da pripomogne u svemirskom programu prevozeći sovjetski space shuttle Buran. Zadnjih 20 godina Antonov se koristi u komercijalne svrhe.

Protetski srčani zalisci protiv tromboze

Godine 1965. hirurg Mikola Amosov izumio je protetske srčane zaliske protiv tromboze, a iste je godine obavio i prvu operaciju na mitralnom zalisku. U Sovjetskom Savezu prvi je proizveo vještačke zaliske, i to od komada najlona. Ovaj vizionar prvi je predložio upotrebu kibernetike u medicini, a ne zaboravimo napomenuti da je bio i prvi ukrajinski anesteziolog.

Helikopter Sikorsky R-4

Foto: ingeniumcanada.org

Tradiciju slavnih ukrajinskih inženjera nastavlja Igor Sikorskij, najvažniji konstruktor helikoptera u istoriji. Njegov model R-4 jedan je od najboljih vojnih helikoptera na svijetu. Osim toga, dizajnirao je i prvi višemotorni avion te je razvio prvi leteći brod, avion dizajniran za uzlijetanje i slijetanje na vodene površine, za kompaniju Pan Am.

Genetski kod

Kada su Watson i Crick otkrili strukturu DNA, naučnici su muku mučili s dešifrirovanjem genetskog koda sve dok George Gamov, američki matematičar ukrajinskog porijekla, nije predložio matematički model rješenja.

Moderne košnice

Prije nego što je Ukrajinac Petro Prokopovič patentirao košnice kakve danas poznajemo, pčelari su morali ubiti cijelu koloniju pčela kako bi došli do meda. Novi dizajn s pokretnim okvirom košnice omogućio je pčelarima da lakše dođu do meda bez da ozlijede pčele.

Piezo motor

Piezo motor, koji kao osnovni element koristi piezoelektričnu keramiku, s izuzetno malim gubicima pretvara električnu energiju u mehaničku. Motor je 1964. godine konstruirao Vjačaslav Lavrinenko, još jedan slavni ukrajinski inženjer. Piezo motor svoju primjenu ima u astronomiji i robotici, a kompanije poput Canona i Sonyja ga koriste za izradu sočiva.

Izvor: Index Magazin