Zanimljivosti

Radnici koji su gradili egipatske piramide imali su gore uslove rada nego što smo mislili

Život radnika koji su gradili egipatske piramide bio je još teži nego što se ranije mislilo, sugeriše nova studija. Radnici su bili izloženi iznenađujuće visokim nivoima teških metala kao što su bakar i arsen, koji mogu izazvati povraćanje, dijareju i mučninu, piše RTS. Drevni egipatski radnici koji su gradili piramide u Gizi vjerovatno su bili
Radnici koji su gradili egipatske piramide imali su gore uslove rada nego što smo mislili

Foto: Getty Image

Život radnika koji su gradili egipatske piramide bio je još teži nego što se ranije mislilo, sugeriše nova studija. Radnici su bili izloženi iznenađujuće visokim nivoima teških metala kao što su bakar i arsen, koji mogu izazvati povraćanje, dijareju i mučninu, piše RTS.

Drevni egipatski radnici koji su gradili piramide u Gizi vjerovatno su bili otrovani zbog izloženosti visokim nivoima bakra, što bi mogao biti najraniji primjer kontaminacije metalom, kažu arheolozi.

Nova analiza uzoraka tla sa visoravni Giza otkriva kontaminaciju bakrom i arsenom koja datira više od 5.000 godina od upotrebe metalnih alata, posebno onih korišćenih za izgradnju kompleksa piramida.

Studija, objavljena u časopisu Geology, bavi se analizom sedimentnog jezgra koje je izbušeno u podnožju piramida u blizini drevne luke Khufu, blizu rijeke Nil.

Arheolozi sumnjaju da je taj, sada nepostojeći rukavac rijeke, omogućio transport građevinskog materijala korišćenog za izgradnju piramida prije više od 5.000 godina.

Brojna radna snaga od oko 7.000 do 20.000 ljudi, uključujući pisare, zidare, metalske radnike, stolare i predradnike, bila je na licu mjesta kako bi se završio projekat izgradnje čuvenih piramida, navode u novoj studiji.

Istraživanja nagovještavaju da su bakarni alati koje su koristili radnici bili u leguri sa arsenom kako bi ojačali sječiva i alatke za bušenje.

Istraživači kažu da je luka igrala ključnu ulogu u transportu materijala za izgradnju grobnica, a takođe je bila i sjedište proizvodnje bakarnih alata.

Naučni nalazi prate porijeklo metalne kontaminacije na lokaciji oko 3265. godine prije nove ere, mnogo ranije nego što se prvobitno očekivalo.

Izgleda da je kontaminacija metalom dostigla vrhunac 750 godina kasnije, oko 2500. godine prije nove ere, kada je gradnja piramide bila u kasnim fazama, koja je trajala do oko 1000. godine prije nove ere.

Otkrili smo da je došlo do značajne lokalne kontaminacije tokom godina vladavine kraljeva Keopsa, Kefrena i Mikerina, u skladu sa obradom metala tokom pripreme i izgradnje objekata – napisali su naučnici.

Foto: Getty Images

Čini se da su nivoi kontaminacije metalima bili oko pet do šest puta veći od njihovih prirodnih pozadinskih količina otkrivenih u okruženju, kažu istraživači.

Otkriće takođe sugeriše da je izgradnja piramidalnog kompleksa u Gizi vjerovatno počela ranije nego što se mislilo, što se poklapa sa vremenom kada je nivo Nila počeo da opada.

Čak i dok se rijeka Nil povlačila, a luka Khufu sve više smanjivala, čini se da se obrada metala nastavila.

Kontaminacija bakrom je ostala visoka čak i tokom perioda građanskih nemira oko 2200. godine prije nove ere kada je Nil dostigao najniži nivo.

Dok je bakar u ograničenim količinama neophodan za ljudski život, izloženost višim nivoima, kako je otkriveno na lokaciji, može izazvati štetne efekte i na ljude i na divlje životinje, kao što su povraćanje, dijareja i mučnina.

Ostaje nejasno da li su se stari Egipćani suočili sa ovim simptomima zbog kontaminacije metalom i kako su se nosili sa neavedenim problemima.

Dok je kompleks piramida doveo do stvaranja izuzetnog kulturnog nasljeđa za čovječanstvo, on je takođe označio početak značajne kontaminacije metalom ljudi u Gizi – zaključuju istraživači.

Izvor: RTS