Menadžment cetinjskog Doma zdravlja je u proteklih godinu dana ostvario brojne zapažene rezultate, iako je taj period bio veoma turbulentan i neizvjestan zbog korona krize, istakao je u razgovoru za RTV Cetinje direktor te ustanove Marko Radović. On je kazao da je za godinu dana rada novog menadžmenta u tu zdravstvenu ustanovu uloženo preko 100 hiljada eura, navodeći kako će u narednom periodu istrajati u namjeri da se realizuje još nekoliko projekata koji su od vitalne važnosti za ovu ustanovu.
Radović ističe da se na početku mandata suočio sa kadrovskim i prostornim problemima, koji su u tom trenutku dostigli vrhunac zbog usložnjvanja epidemiološke situacije i velikog broja oboljelih od korona vurusa.
Novi menadžment je morao brzo da reaguje. Trebalo je organizovati komplet službu, jer je kovid kriza diktirala povećanje naših kapaciteta za 15 odsto, računajući adaptaciju novog prostora za opservaciju kovid pacijenata, kao i za kompletan proces masovne imunizacije. Kada je riječ o kadrovskim problemima, imali smo nedostatak tehničara i nedovoljan broj ljekara. Sve smo morali da rješavamo u hodu, pa smo u proteklih godinu dana Dom zdravlja kadrovski osvježili sa puno volontera, pripravnika i specijalizanata – sedam medicinskih tehničara, pet doktora medicine i četiri uposlenika nemedicinskog kadra. Kako bi postigli brzinu i efikasnost u radu, pribavili smo kontejner za kovid testiranje, renovirali smo i otvorili dječju kovid ambulantu, renovirali smo prostorije u centru za plućne bolesti, a obezbijedili smo i novo sanitetsko vozilo. Da kažem i to, obavljeno je preko 20.000 pregleda u covid ambulante, a testirano preko 11.000 sugrađanki i sugrađana. Dom zdravlja je dao oko 19.000 vakcina protiv Covid-19, pa je imunizovano skoro 59% građana, a 58% revakcinisano, što predstavlja jedan od najboljih rezultata u Crnoj Gori – kazao je Radović.

Pored problema i izazova koje im je diktirala epidemiološka situacija, trebalo je prema riječima Radovića, rješavati i kadrovske probleme u dječjoj ambulanti.
Dom zdravlja godinama kuburi sa nedostatkom ljekara u dječjoj ambulanti. Taj problem smo riješili tako što smo angažovali pedijatre bolnice “Danilo I“. Dječji dispanzer sada radi sedam dana u nedjelji – kazao je.
Prioriteti menadžmenta Doma zdravlja u narednom periodu, prema riječima Radovića, biće sanacija krova i fasde koji su u veoma lošem stanju, a glavni projekat i revizija projekta su nedavno završeni. U planu je opremanje savjetovališta za djecu i nabavka portabilnog ultrazvučnog aparata za preventivne preglede kukova, zatim rekonstrukcija mikrobiološke laboratorije i otvaranje higijensko-epidemiološke službe, te nabavka vozila za dječju patronažu.

Pored toga što je renovirana ambulanta na Čevu, Radović kaže da se razmišlja o kupovini kancelarijskog kontejnera na Njegušima koji bi na duže staze riješio pitanje preventivnih pregleda mještana tog kraja.
To nije ogromna investicija, oko 4.000 eura, i kupovinom tog kontejnera građani Njeguša bi definitivno dobili bolju zdravstvenu zaštitu. Očekujem da će nam nova lokalna uprava pomoći da riješimo i taj problem, a dobro bi bilo da se uključe i privrednici – poručio je Radović.
On je podsjetio da je nedavno zamijenjena kompletna unutrašnja bravarija u Domu zdravlja, obezbijeđeno obavljanje svih vrsta ljekarskih uvjerenja i sistematskih pregleda, revidiran je cjenovnik i sada su, kako je kazao, najpristupačnije cijene u Crnoj Gori za sve vrste ljekarskih uvjerenja, uključujući ljekarska uvjerenja za pomorce, sistematske preglede i usluge hemodijalize. Ističe da su obezbijeđene i donacije u vrijednosti od preko 6.000 eura.

Govoreći o problemima i izazovima sa kojima se trenutno susrijeće Dom zdravlja, Radović je naveo deficit visoko medicinskog kadra.
Nažalost, dešava se da ljudi čim završe fakultet idu u neke veće medicinske centre ili u inostranstvo, ali se ipak nadam da će uvećanje plata zadržati naše ljude, naročito one koji vole Cetinje i koji su lokal patriote kao što sam ja. Nedostaju nam dva pedijatra, dva izabrana doktora za odrasle, fizijatar, oftalmolog, internista nefrolog i specijalista medicine rada. Što se tiče srednje medicinskog kadra, tu sigurno stojimo najbolje od svih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori. Očekujemo početkom juna, kad školovanje završi prva generacija Srednje medicinske škole na Cetinju, nove kadrove koji će kod nas odraditi pripravnički staž, pa se nadam otvaranju novih radnih mjesta – kazao je Radović.

On je naglasio da je u proteklih godinu dana ostvarena odlična saradnja sa Ministarstvom zdravlja i cetinjskim Crvenim krstom. Kazao je i da od nove gradske uprave očekuje bolju saradnju i veću finansijsku pomoć.
Poručuje da je menadžment Doma zdravlja otvoren za sve predloge, sugestije i dobronamjerne kritike u cilju daljeg unaprjeđenja rada ove ustanove.
M. Jovanović