Svijet

Rat u Ukrajini vodi ka ozbiljnoj ekološkoj katastrofi

Ruska invazija ostavlja toksični trag na ukrajinskom tlu, zagađuje usjeve i predstavlja ozbiljan dugoročni rizik za ljudsko zdravlje. Satelitske slike uhvatile su stotine kratera napravljenih od topničkih granata i rupa širokih 40 metara koje su napravljene od strane bomba u poljima oko sela Dovhenke, u istočnoj Ukrajini. To je samo jedno mjesto na kojem je
Rat u Ukrajini vodi ka ozbiljnoj ekološkoj katastrofi

Foto:EPA/EFE

Ruska invazija ostavlja toksični trag na ukrajinskom tlu, zagađuje usjeve i predstavlja ozbiljan dugoročni rizik za ljudsko zdravlje.

Satelitske slike uhvatile su stotine kratera napravljenih od topničkih granata i rupa širokih 40 metara koje su napravljene od strane bomba u poljima oko sela Dovhenke, u istočnoj Ukrajini.

To je samo jedno mjesto na kojem je ruska invazija ostavila ožiljke. I dok rat nastavlja nanositi razorne žrtve ljudima zahvaćenim borbama, sukob ostavlja i daleko manje očito, otrovno naslijeđe na samoj zemlji, piše BBC.

Među izranjavanim krajolikom i izgorjelim zgradama Dovhenkea, teški metali, gorivo i hemijski ostaci od streljiva i projektila prodrli su u tlo.

Iako još nije poznat puni opseg kontaminacije tla u Ukrajini, postoji zabrinutost da će sukob uzrokovati dugotrajnu štetu poljoprivrednoj produktivnosti zemlje.

Ukrajina je jedan od najvažnijih svjetskih proizvođača i izvoznika žitarica, uključujući kukuruz, pšenicu, ječam i suncokretovo ulje. Rasprostranjeno onečišćenje uzrokovano sukobom takođe prijeti divljim životinjama i zdravlju zajednica, koje su u opasnosti da jedu kontaminirane usjeve.

Ukrajinska vlada zatražila je od Programa Ujedinjenih naroda za okolinu(UNEP) da joj pomogne u procjeni ekološke štete uzrokovane sukobom. Preliminarno praćenje agencije i njenih partnera navodi da bi urbani i ruralni krajolici mogli ostaviti “otrovno naslijeđe za generacije koje dolaze”.

Napadi širom Ukrajine već su rezultirali uništenjem hemijskih fabrika ili skladišta otpada, što dovodi do niza pitanja zagađenja. Najnovije brojke koje je u januaru usporedio UNEP procjenjuju da je 618 industrijskih ili kritičnih infrastrukturnih lokacija oštećeno ili uništeno u godini dana od početka rata. UNEP smatra da su to konzervativne procjene koje su indikativne, ali daleko od konačnih. Očekuje se da će stvarne brojke biti znatno veće.

Posebna radna grupa kojom koordinira Ekološka inspekcija Ukrajine istražuje zločine protiv okoline kao što su napadi na vodna postrojenja, hemijske fabrike i nuklearne elektrane. UNEP upozorava da bi ova procjena utjicaja mogla biti “kolosalan zadatak s obzirom na opseg i geografsku rasprostranjenost prijavljenih incidenata”.

Izvor:Klix.ba