
Publika na Cetinju imaće priliku da pogleda žanrovski raznolike predstave iz Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Slovenije u sklopu manifestacije „Dani nezavisne scene“, kao i nekoliko muzičkih i filmskih programa za djecu i odrasle. Kako su saopštili iz Zetskog doma, kraj marta obilježiće izvođenje predstave „Princeza Ksenija od Crne Gore“ na sceni Kraljevskog pozorišta.
Povodom obilježavanja 3. marta, Dana oslobođenja Bugarske, Ambasada republike Bugarske u Crnoj Gori upriličiće gostovanje baleta ”Kozji rog” Državne opere Ruse, u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju. Svečanost će početi u 19 časova. Projekat su podržale opštine Cetinje, Bar i Sekretarijat za kulturu Glavnog grada Podgorica. Ovaj balet u dva čina je na muziku Krasimira Kjurkčijskog i libreto Milena Paunova koreografisao i režirao Petar Lukanov.
Predstava koja će 8. marta otvoriti manifestaciju „Dani nezavisne scene“ je „Kućica za pse“, umjetničke organizacije „Arterarij“ iz Hrvatske. Predstava se bavi teškom i nedovoljno otvorenom temom ratnog silovanja i njegovim dugotrajnim posljedicama na ljude, porodice, zajednice i društva u cjelini. Kroz priče dvije porodice iz različitih sredina, predstava istražuje kako trauma ratnog nasilja ne pogađa samo one koji su je proživjeli, već se prenosi na sljedeće generacije. Tekst su napisali Dorotea Šušak, Mario Mažić i Romano Nikolić u saradnji s izvođačima, a režiju potpisuje Romano Nikolić. Uloge tumače: Anita Matić Delić, Dušan Gojić, Jelena Graovac Lučev, Nikola Nedić i Davor Tarbuk.
9. marta će se publici predstaviti Jelena Đukić, Maja Stojanović, Marija Đurić i Maša Labudović, komedijom „Golf 4“, čije sve segmente potpisuju četiri glumice. Inspirisane tekstom „Lady Foursome“ Norma Fostera, neprevođenog i nepostavljanog kako u Crnoj Gori, tako i u regionu, autorke su adaptirale i kreirale uzbudljivu priču o prijateljstvu, tajnama, ljubavima i izdajama. „GOLF četvorka“ tako postaje moderna priča koja preispituje iskrenost ženskih prijateljstava, ambicija, borbi i uopšte ženskih pozicija u modernom društvu, te u jasnoj i direktnoj liniji prispituje žene u Crnoj Gori, njihove nametnute i prihvaćene arhetipske i dinstinktivne moderne uloge.
U ponedjeljak, 10. marta na sceni Kraljevskog pozorišta igraće predstava „Knjeginja“ u produkciji NVO „Maska“ iz Herveg Novog. Predstava je rađena po tekstu dramske spisateljice Jelene Kajgo. U ulozi Ksenije Petrović se pojavljuje mlada novljanka Milica Lučić, a njenog oca knjaza i kralja Nikolu I Petrovića Njegoša tumači glumac Dejan Đonović. Predstava nas vodi kroz periode od Ksenijinog djetinjstva do godina provedenih u izgnanstvu dinastije Petrović Njegoš. Ovo je priča o snažnoj, emancipovanoj i ponosnoj ženi s kraja 19. i početka 20. vijeka, koja zajedno sa svojim ocem prolazi svu tugu i patnju u izgnanstvu, daleko od svog doma.
U utorak 11.3. takođe sa početkom u 19h u Zetskom domu će se odigrati dječija muzička bajka „Besana noć“, muzika: Vida Matjan, tekst: Miloš Milošević. Muzička bajka nastala je u saradnji Škole za osnovno muzičko obrazovanje „Vida Matjan“ i Muzičke akademije Cetinje.
12. marta gosti iz Sjeverne Makedonije, teatar „Vortex“, donose svoju predstavu „Sluškinje“ u režiji Teodore Siljanoske. Predstava „Sluškinje“ je tragikomična jednočinka koja se bavi dosadom svakodnevice za ljude koji su naučili da se smiju sopstvenom životu i uprkos svemu nastavljaju da se bore za svoj individualni smisao. Predstava istražuje kako društveni položaj, lične situacije i hijerarhije utiču na naše postojanje. To je priča o dualnosti čovjeka u svijetu u kome velika igra moći često gazi one koji samo sanjaju o boljem sutra. Ima li danas za njega mesta pod suncem? Uloge tumače: Marija Cvetanovska, Krisitna Gieva i Vanesa Trimchevska.
Povodom Dana frankofonije u Zetskom domu će 13. i 14. marta biti projektovana dva filma: „L’été, l’étérnité” i „Ernest e Célestine”. Riječ je o saradnji Zetskog doma sa Francuskom Ambasadom i Francuskim Institutom.
Još jedna produkcija iz Beograda publici će se predstaviti 18. u mjesecu i to multimedijalnim projektom „One. Ispred svog vremena“ po konceptu i u režiji Jadranke Anđelić i Dijane Milošević. Riječ je o multimedijalnoj instalaciji koja spaja živo izvođenje, izložbu, instalacije, performanse, video rad i fotografiju. Inspiracija i povod za projekat su život i rad žena koje su djelovale u periodima izgradnje i modernizacije građanskog društva, a koje su pomjerale granice u svojim oblastima i vrlo često bile prve žene koje su djelovale u određenim poljima – ispred svog vremena.
20. marta, na Dan pozorišta za djecu, plesna škola „Mystic“ u saradnji sa Prijestonicom Cetinje organizuje predstavu muzučke igre „Velika od Prijestonice“.
Dramski studio “Prazan prostor” u ovogodišnjim danima nezavisne scene učestvovaće sa predstavom “Smrt u Dubrovniku” (Anja Pletikosa) u režiji Petra Pejakovića, 21. marta. Tekst predstave baziran je na preko 30 svedočanstava koje su Akcija za ljudska prava i Prazan prostor prikupili. Namjera je suočiti javnost, prije svega u Crnoj Gori, sa istinom o ratu koji je vođen u Dubrovniku i njegovoj okolini. Nesuočavanje sa stvarnom prošlošću je dobar preduslov da se istorija ponovi, smatra autorski tim. Uloge tumače: Slaviša Grubiša, Emir Ćatović, Pavle Prelević, Miloš Kašćelan, Kristijan Blečić i Maša Božović.
Iz Slovenije u Zetski dom 23. marta stiže pozorišni diptih „Požrtvovana koza“, autorski projekat Sestre Mirjane (Mirjana Medojević). Riječ je o intrigantnoj je i nesvakidašnjoj teatarskoj izvedbi u kojoj nastupa glumački duo Mirjana Medojević i Primož Gun. Prema kritičarki Steli Mišković, predstava se odvija kao „hodočašće, odvojeno od konteksta religije… Hodočašće za žene, za pozorište, za preminulog ljubavnika, za ljubav, za sebe, protiv licemjerja, za slobodu…“.
Publika ne može očekivati jedinstven ili uobičajen tok predstave, već mozaik iznenađenja. Uklanjanjem barijera između izvođača i publike podstiče se međusobna interakcija, čime se pojačava kolektivno učešće u iskustvu same predstave. Predstava je rezultat saradnje Kulturno-umjetničkog udruženja Apokalipsa iz Ljubljane i Mirjane Medojević, koja ujedno potpisuje i režiju, saopštili su iz Zetskog doma.
Japanski naučnici započeli su ispitivanja na ljudima za eksperimentalni lijek namijenjen ponovnom rastu zuba, označavajući potencijalni napredak u dentalnoj medicini.
Ispitivanje, koje je započelo u septembru 2024. godine, slijedi višegodišnje istraživanje antitijela koje bi moglo podstaći rast zuba kod ljudi.
Cilj lijeka je pomoći osobama koje pate od gubitka zuba, stanja za koje nema trajnog lijeka.
“Želimo učiniti nešto kako bismo pomogli onima koji pate od gubitka ili nedostatka zuba. Iako do danas nije postojao tretman koji bi omogućio trajno izlječenje, smatramo da su očekivanja ljudi od rasta zuba visoka”, rekao je Katsu Takahashi, voditelj stomatologije na medicinskom istraživačkom institutu bolnice Kitano u Osaki, u intervjuu za The Mainichi.
Istraživanje se fokusira na gen-1 povezan s preosjetljivošću materice (USAG-1), antitijelo za koje se zna da inhibira razvoj zuba kod sisavaca. Godine 2021. godine naučnici s Univerziteta Kjoto, koji su takođe uključeni u trenutna ispitivanja, identifikovali su monoklonsko antitijelo sposobno poremetiti interakciju USAG-1 s koštanim morfogenetskim proteinima (BMP), koji igraju ključnu ulogu u formiranju zuba.
“Znali smo da suzbijanje USAG-1 pogoduje rastu zuba. Ono što nismo znali je hoće li to biti dovoljno”, rekao je Katsu Takahashi sa Univerziteta Kjoto, koautor studije, u prethodnoj izjavi za medije.
Sada naučnici testiraju lijek u studiji koja će trajati 11 mjeseci, a uključuju 30 muških učesnika u dobi od 30 do 64 godine kojima nedostaje barem jedan zub. Lijek se primjenjuje intravenski kako bi se procijenila njegova sigurnost i djelotvornost. U prethodnim ispitivanjima na životinjama nijesu uočeni nikakvi štetni učinci.
Ako bude uspješna, bolnica Kitano planira proširiti liječenje na djecu u dobi od 2 do 7 godina kojima nedostaju najmanje četiri zuba, s krajnjim ciljem da lijek bude široko dostupan do 2030. Dok je trenutni fokus na pacijentima s urođenim nedostatkom zuba, Takahashi se nada da bi tretman mogao pomoći svima koji su izgubili zub.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće oblačno uz povremenu kišu, najavili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologuju. Ponegdje na jugu i pljusak sa grmljavinom.
Na krajnjem sjeveru i sjeveroistoku dosta suvog vremena. Vjetar uglavnom slab do umjeren, ponegdje pojačan, južnih smjerova. Jutarnja temperatura vazduha od 6 do 15, najviša dnevna od 9 do 19 stepeni.
Košarkaši Lovćena izgubili su od Danilovgrada rezultatom 64:62 u posljednjoj utakmici 21. kola Prve crnogorske lige.
Čitav meč na Cetinju bio je neizvjestan, a odlučen je na dvije sekunde prije kraja.
Prvo je Ivančević pogodio trojku za prednost Lovćena (62:60), da bi 15 sekundi prije kraja Jovović izjednačio.
Cetinjani nijesu iskoristili posljednji napad, promašio je Ratknić, da bi trijumf Danilovgrađanima – dvije sekunde prije kraja, donio Tatar.
I na ovom meču domaćin je nastupio sa samo sedam igrača, a najefikasniji je bio Ivančević sa 16 poena.
Projekcija slovačkog filma ”Invalid” održana je večeras u galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje.
“Invalid” je slovačka crna komedija u režiji Jonaša Karaseka, a radnja filma zbiva se tokom turbulentnih 1990-ih godina.
Prije projekcije filma obratio se ambasador Slovačke u Crnoj Gori, Boris Gandel.
Nakon tragičnih i tužnih dana s početka godine, željeli smo da vam donesemo malo kulture i, barem možda, malo smijeha – ako je to uopšte moguće. Ovim putem želim da se zahvalim direktorici Centra za kulturu Jeleni Milošević i profesoru Bobanu Batrićeviću, s kojima smo organizovali projekciju ovog filma – kazao je Gandel.
Ambasador je najavio da će predsjednik Slovačke, Peter Pelegrini, u maju posjetiti Crnu Goru, te da će tom prilikom sa Cetinjem biti potpisana dva ugovora.
Prvi ugovor odnosi se na bratimljenje Cetinja i grada Košice, gdje se nalazi sjedište našeg predsjednika, dok drugi ugovor predviđa saradnju između Filozofskog fakulteta iz Preševa i Fakulteta za crnogorski jezik i književnost – kazao je Gandel.
Večeras je govorio istoričar i profesor Fakulteta za crnogorski jezik Boban Batrićević istakavši da je slovačka diplomatija dala veliki doprinos za obnovu crnogorske nezavisnosti.
Ne smijemo zaboraviti da su ambasadori, diplomate i ministri poput gospode Miroslava Lajčaka i Františeka Lipke mnogo učinili 2006. godine, kada su u ime Evropske unije pratili proces crnogorskog referenduma, čime je Slovačka pozicionirana kao jedna od važnih zemalja za Crnu Goru. Naša država je, nažalost, uzvratila time što nemamo diplomatsko predstavništvo u Bratislavi, ali se nadam da će se to ispraviti u godinama koje dolaze – istakao je Batrićević.
Događaju su večeras prisustvovali ambasador Ukrajine u Crnoj Gori Oleg Gerasimenko, ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner kao i delegacije ambasada Hrvatske i Slovenije.
Projekcija filma organizovana je u saradnji sa Ambasadom Slovačke, Centrom za kulturu i Fakultetom za crnogorski jezik i književnost.
Ispred zgrade Vlade održan je još jedan protest Sindikata uprave i pravosuđa. Predstavnici Sindikata ponovili su da ne odustaju od zahtjeva, među kojima su povećanje koeficijenata, izgradnja stanova za zaposlene, sedmočasovno radno vrijeme. Obratili su se i Delegaciji Evropske unije u Podgorici, tražeći hitan sastanak.
Stanje u javnoj upravi nije na zadovoljovajućem nivou, Evropa nas opominje – poručeno je s još jednog protesta Sindikata uprave i pravosuđa koji je održan ispred zgrade Vlade.
“Nema kvalitetnog socijalnog dijaloga, nema koherentnosti među državnim organima, nema nagrade prema zaposlenima i najugroženijim nivoima državne uprave, nema stimulacije, kako onda očekujete da javna uprava bude kvalitetna, efikasna i da bude na najvišem nivou kada se ne cijeni radnik”, kazao je predsjednik sindikata Nenad Rakočević.
Nakon obraćanja ispred zgrade Vlade, okupljeni su zajedno prošetali do Delegacije Evropske unije u Podgorici kako bi ambasadoru Johanu Satleru predali pismo u kojem su zatražili sastanak na kojem bi, kako su kazali, prezentovali njihovu situaciju i pokušali da pronađu rješenje.
“Prvenstveno mislimo na ono što nije ispoštovano a to je uvećanje zarada po Granskom ugovoru. Zaposleni umjesto da budu nagrađeni zbog istrorijskog rezultata i dobijanja pozitivnog IBAR-a, zarade nam čak nisu ni korigovane po mjeri koja je bila obećana Evropom sad. I Sigmin izvještaj koji se tiče reforme uprave pokazao je poražavajuće rezultate u sprovođenju reformi od Vlade”, kazao je potpredsjednik sindikata Edin Mušović.
Nakon što su predali pismo, okupljeni su se razišli uz poruku da nagomilani problemi u državnoj upravi i pravosuđu moraju postati prošlost, te da neće odustati dok se ne izbore za poboljšanje standarda i dostojanstvene uslove rada.
Izvor: RTCG
Južni Sudan se suočava sa najgorom epidemijom kolere u posljednjih 20 godina, sa više od 40.000 slučajeva zaraze od kojih su preminule 694 osobe, za manje od šest mjeseci, saopštio je danas Fond UN za djecu (UNICEF).
Najmlađa država na svijetu, pogođena nestabilnošću od dobijanja nezavisnosti od Sudana 2011. godine, proglasila je epidemiju u oktobru 2024.
“Od 28. septembra 2024. do 18. marta 2025. godine u Južnom Sudanu je prijavljeno više od 40.000 slučajeva zaraze, uključujući 694 smrtna slučaja širom zemlje. To je najgora epidemija u posljednjih 20 godina”, navodi se u saopštenju UNICEF.
Djeca mlađa od 15 godina čine 50 odsto slučajeva, dodaje se u saopštenju.
Sukobi između snaga vlade Južnog Sudana i naoružanih grupa na sjeveroistoku već nekoliko nedjelja pogoršavaju epidemiju, upozorila je nedavno međunarodna nevladina organizacija Ljekari bez granica (Medecins sans frontieres – MSF).
Zbog tih sukoba raseljeno je 50.000 ljudi od kraja februara, saopštila je prošle nedjelje Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).
Kolera je akutna crijevna infekcija koja se širi hranom i vodom kontaminiranom bakterijom – vibrio cholerae. Bolest može da bude smrtonosna ukoliko se ne liječi odmah antibioticima i unošenjem tečnosti.
Prema podacima UNICEF, u periodu od januara 2024. do marta 2025. potvrđeno je više od 178.000 slučajeva kolere u 16 zemalja istočne i južne Afrike.
Angola, gdje takođe vlada epidemija kolere, prijavila je više od 7.500 slučajeva zaraze i 294 smrtna slučaja od 7. januara do 18. marta ove godine.
Izvor: Beta