Društvo

“Razvitak” predstavio rezultate istraživanja “Diskriminacija osoba sa invaliditetom u Prijestonici Cetinje” (VIDEO)

Članovi Udruženja roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju “Razvitak” predstavili su danas rezultate istraživanja “Diskriminacija osoba sa invaliditetom u Prijestonici Cetinje”. Cilj istraživanja bio je procjena stavova mladih na Cetinju o osobama sa invaliditetom kao i ispitivanje odnosa prema problemateci koja prati tu populaciju kroz različite aspekte, kazao je član Udruženja Mihailo Marković. Stavovi
“Razvitak” predstavio rezultate istraživanja “Diskriminacija osoba sa invaliditetom u Prijestonici Cetinje” (VIDEO)

Članovi Udruženja roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju “Razvitak” predstavili su danas rezultate istraživanja “Diskriminacija osoba sa invaliditetom u Prijestonici Cetinje”.

Cilj istraživanja bio je procjena stavova mladih na Cetinju o osobama sa invaliditetom kao i ispitivanje odnosa prema problemateci koja prati tu populaciju kroz različite aspekte, kazao je član Udruženja Mihailo Marković.

Stavovi srednjoškolaca u istraživanju su nam pokazali da se njihovi vršnjaci koji imaju invaliditet susrijeću sa nasiljem i diskriminacijom, što znači da u crnogorskom društvu i na Cetinju i dalje postoji velika stigma prema osobama sa invaliditetom – kazao je Marković.

Istraživanje o položaju osoba sa invaliditetom na Cetinju uglavnom je rađeno sa srednjoškolcima, ali jedan dio obuhvatio je i poslodavce, kazao je član Udruženja ”Razvitak” Jovan Kaluđerović ističući da mladi ljudi bolje prihvataju i razumuju osobe sa invaliditeom nego oni koji treba da ih zaposle.

Poslodavci i pored svih beneficija koje imaju prilikom zapošljavanja OSI populacije nisu spremni da prihvate osobe sa invaliditetom kao njihove radnike. Najčešće kao razlog navode da će osobe sa invaliditetom pokvariti odnose koji vladaju u firmi, smatrajući da te osobe ne mogu jednako da rade kao zdrave osobe i da će se odmah stvoriti neka negativna atmosfera koja će uticati na kompletan tim – kazao je Kaluđerović.

Nakon predstavljanja rezultata istraživanja, članovi Udruženja “Razvitak” diskutovali su o položaju osoba sa invaliditetom na Cetinju, a njihove stavove saslušala je i zamjenica gradonačelnika Cetinja Ana Novović. Okruglom stolu prisustvovali su i predstavnici civilnog sektora na Cetinju, koji su takođe govorili o problemima sa kojima se susrijeću osobe sa invaliditetom u našem gradu.

Istraživanje o položaju OSI populacije na Cetinju sprovedeno je u okviru projekta “Recimo ne diskriminaciji osoba sa invaliditetom” podržanom od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.