Foto: Udruženje lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore sa Cetinja
Kroz projekat “Zaokruži nediskriminaciju“ na Cetinju će sjutra biti svečano otvorena pristupna rampa za osobe sa invaliditetom na objektu JU Srednja stručna škola, koji, između ostalog, služi i kao biračko mjesto, saopšteno je iz Udruženja lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore sa Cetinja.
Projekat “Zaokruži nediskriminaciju!” sprovode nevladine organizacije Sjeverna zemlja iz Berana, Udruženje lica sa tjelesnim invaliditetom Crne Gore sa Cetinja i Preventivno-edukativni centar iz Podgorice, sredstvima Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za 2021. godinu.
Realizacijom zadatog opšteg cilja doći će do povećanja političkog učešća lica sa invaliditetom u Crnoj Gori, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou, a što će u krajnjem, dovesti do povećanja stepena poštovanja ljudskih prava i promocije jednakosti lica sa invaliditetom. Takođe, projekat će težiti da ojača kapacitete organizacija koje okupljaju osobe sa invaliditetom za vršenje uticaja na zakonodavne i izborne procese u njihovim zajednicama, da ostvari pozitivne promjene u izbornim pravilima, doprinese izmjenama zakona i politika na nacionalnom nivou, ali i podrži saradnju između lokalnih vlasti i organizacija osoba sa invaliditetom – navodi se u saopštenju.
Projektom je, kako navode iz Udruženja, planiran panel na temu učešća OSI u političkom i javnom životu.
Na panelu će biti predstavljena dokumenta koja su urađena za potrebe projekta, što će biti osnov za kvalitetnu diskusiju učesnika – predstavnika lokalne samouprave, političkih partija, OSI i NVO – navodi se u saopštenju.
Svečano otvaranje pristupne rampe za OSI na objektu JU Srednja stručna škola najavljeno je za 11 sati, dok će panel diskusija u zgradi Agencije za razvoj i podršku poslovanja (Biznis centar) početi u 11.30 sati.
Vrijeme u Crnoj Gori u petak na jugu tokom jutra, a ponegdje i prijepodneva povećana oblačnost i uglavnom suvo, zatim duži sunčani intervali, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Kako navode, na sjeveru pretežno oblačno. Vjetar sjeveroistočni i sjeverni, mjestimično umjeren do pojačan, ponegdje na udare i jak.
Jutarnja temperatura vazduha od -5 do 12, najviša dnevna od -3 do 18 stepeni.
Crnogorski rukometni sudijski par Ivan Pavićević i Miloš Ražnatović dijeliće pravdu na predstojećem Svjetskom prvenstvu za rukometaše koje se igra u januaru naredne godine.
Cetinjanima će ovo biti 12. veliko takmičenje, a šesto Svjetsko prvenstvo.
Pavićević i Ražnatović početkom ove godine sudili su Evropsko prvenstvo za rukometaše, a minulog ljeta bili su dio Olimpijskih igara u Parizu.
Takođe, redovno dijele pravdu na utakmicama Lige šampiona.
Svjetsko prvenstvo igra se od 14. januara do 2. februara u Hrvaskoj, Danskoj i Norveškoj.
Titulu brani Danska.
Šampion i lider EPCG Superlige odbojkaša, ekipa Budve, odmaraće u 7. kolu šampionata, koji će obilježiti važni mečevi u Baru – u borbi za što bolju poziciju pred plej-of i bijeg sa dna tabele.
Rundu će da otvori utakmica u SC “Morača” u petak, 15. novembra, kada će Budućnost da dočeka Sutjesku sa ciljem da nastavi pobjedničku seriju koja traje od poraza na premijeri od Budve 3:0. Sutjeska je opravdala ulogu favorita u duelima sa Galebom i Lovćenom i u Podgorici traži prvo iznenađenje u sezoni.
Galeb i Lovćen do sada nemaju ni jedan osvojen set, što će se promijeniti u subotu veče, nakon meča u SC “Topolica”, koji je zakazan za 17 sati. Galeb će ugostiti Cetinjane u derbiju začelja tabele.
Još jedan duel u najvećoj barskoj dvorani zaključiće 7. rundu EPCG Superlige odbojkaša. Mornar i Jedinstvo glavni su rivali za treću poiciju na tabeli i upravo ih čeka međusobni duel koji bi mogao značajno da utiče na tabelu. Taj susret zakazan je za ponedjeljak, 18. novembar, od 19 sati. I jedni i drugi u dosadašnjih pet mečeva imaju pobjede nad Lovćenom, Galebom i Sutjeskom, i poraze od Budve i Budućnosti.
Izvor: CDM
Predstavnik Crnogorske manjine u Odboru Nacionalnih Manjina u Albaniji, Marinko Ćulafić prisustvovao je aktivnostima povodom 80. godišnjice oslobođenja Cetinja.
U susretu sa gradonačelnikom Cetinja Nikolom Đuraškovićem, Ćulafić je istakao da je Prijestonica simbol patriotizma i nacionalnog ponosa za sve Crnogorce iz dijaspore, a posebno za Crnogorsku manjinu koja živi u Republici Albaniji.
Posjeta je upriličena na poziv gradonačelika Đuraškovića.
Tokom susreta Ćulafić je istakao potrebu podrške u reorganizaciji Crnogorske manjine, organizovanju kulturno-umjetničkih aktivnosti, čija je svrha promocija i očuvanje crnogorskog jezika, kulture i identiteta.
Prema tvrdnjama roditelja, djeca u Crnoj Gori na preglede kod alergologa, fizijatra, neurologa i endokrinologa čekaju više od tri mjeseca, dok je, kako su se izjasnili u anketi, nemoguće zakazati termin kod alergologa, fizijatra ili gastroenterologa.
Zbog toga su prinuđeni da preglede plaćaju privatnim zdravstvenim ustanovama, gdje nerijetko ordiniraju isti ljekari do kojih ne uspijevaju da dođu u bolnicama. Kako navode roditelji, najkraće, samo do sedam dana, čekali su da dobiju termine kod dječijeg hirurga i kardiologa. Iz Instituta za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore ističu da se, bez obzira na nedostatak kadra i liste čekanja u pojedinim ambulantama, sva hitna stanja zbrinjavaju istog dana.
Roditelji su anketirani na portalu Udruženja “Roditelji”.
Od 130 roditelja koji su popunili upitnik objavljen na portalu Roditelji.me, od kojih je više od polovine iz Podgorice, skoro 40 odsto je navelo da su u njihovom gradu u sistemu javnog zdravstva dostupne skoro sve potrebne zdravstvene usluge za djecu. Za razliku od njih, 34 odsto anketiranih je odgovorilo da im je dostupno samo liječenje kod izabranog pedijatra u Domu zdravlja, dok je oko 26 procenata roditelja navelo da su u njihovoj opštini dostupne samo neke usluge, ali većina nije. Ukoliko je bio potreban neki specijalistički pregled, 81 odsto njih pedijatri su uputili u Institut za bolesti djece, u neku od opštih bolnica upućeno je njih 9,2 odsto, dok je 10 odsto potražilo ljekarsku pomoć za djecu kod privatnika – tvrde anketirani roditelji.
Čak 42 odsto anketiranih roditelja je odgovorilo da su njihova djeca na specijalistički pregled čekala između jednog i tri mjeseca. Manje od jedne sedmice čekalo je 13 odsto djece. Od jedne sedmice do mjesec čekalo je 17,7 odsto djece, a duže od tri mjeseca čekalo je njih 20 odsto.
Majka djeteta iz Podgorice tvrdi da je nemoguće zakazati kod alergologa, pa se pacijenti upućuju u privatnu ambulantu.
Jedina doktorka alergolog koja radi u Kliničkom centru ordinira i privatno i jedino se tamo može pregledati dijete. Godinu dana smo pokušavali da dobijemo uput i na kraju nismo uspjeli, navodi ova majka.
Zbog predugog čekanja na pregled ili kontrolu kod specijaliste, 68,5 odsto roditelja kazalo je da su bili primorani da ipak potraže pomoć u nekoj privatnoj ordinaciji. Od tog procenta 35,6 odsto je od ljekara iz sistema javnog zdravstva dobilo konkretnu preporuku kod kojeg privatnika da odvedu dijete.
U Institutu za bolesti djece u Podgorici radi 90 ljekara (deset ljekara je na specijalizaciji). Nedostatak kadra je, prema riječima direktora IBD-a, dr Velibora Majića izražen u Centru za neonatologiju, gdje su zbog nesmetanog odvijanja procesa rada po ugovoru angažovana dva penzionisana ljekara.
Izvor: Dan
Poput Lige šampiona i žrijeb kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. godine u SAD-u, Meksiku i Kanadi, biće održan 13. decembra putem video linka (onlajn), saopštila je Fifa.
Na tom žrijebu će i Crna Gora saznati protivnike.
Naredni Mundijal će prvi put brojati 48 reprezentacija, a iz Evrope će 16 selekcija izboriti vizu za šampionat.
Pobjednici 12 grupa direktno idu na Svjetsko prvenstvo, dok će se preostala četiri reprezentacija dobiti kroz plej-of.
Kvalifikacije će početi u martu naredne godine i trajaće do novembra 2025.
Izvor: RTCG