U cilju obilježavanja 9. maja, Dana Evrope, u Skupštini Crne Gore je danas organizovana Simulacija rada Savjeta Evropske unije, kao dio edukativnog programa „Simulacija rada Evropske unije“ namijenjenog srednjoškolcima.
Današnja simulacija na temu ekonomskog oporavka EU organizovana je u saradnji Sekretarijata Odbora za evropske integracije i Edukativnog centra, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.
U programu su učestvovali učenici/e: Gimnazije Cetinje, Gimnazije „Slobodan Škerović” i Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović” iz Podgorice, te Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ iz Danilovgrada, a pored simulacije sastanka Savjeta Evropske unije, program je podrazumijevao i prethodno realizovane dvije pripremne radionice, na kojima su polaznici/e programa upoznati sa procedurama rada i funkcionisanjem ove EU institucije.

Kako se navodi u saopštenju, u uvodnom dijelu Simulacije učesnicima su se obratili predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović i predsjednik Odbora za evropske integracije u 27. sazivu Branimir Gvozdenović.
Proces pristupanja Crne Gore EU prvenstveno znači usvajanje i primjenu temeljnih vrijednosti Unije, kao što su ljudska prava, jednakost, sloboda, demokratija i vladavina prava, najviše zbog samih građana i svih budućih generacija koje će živjeti u Crnoj Gori – istakla je Đurović.
Predsjednica Skupštine je kazala da je cilj ovog edukativnog programa da se mladi ljudi upoznaju sa strukturom EU i načinom na koji se donose odluke u okviru njenih institucija, ali i da osjete i privilegije i odgovornosti predlaganja inicijativa, dijaloga i stvaranja kompromisa u izazovnim trenucima.
Đurović je učesnicima simulacije čestitala na pronicljivosti, kreativnosti i hrabrosti u izboru teme simulacije – ekonomskog oporavka, kao i na pokušaju da zavire u probleme svake od država članica EU i država regiona i da osmisle relevantna i održiva rešenja za cijelu Evropu.
Ovo u velikoj mjeri odslikava viziju, potencijal i znanje učesnika simulacije o glavnim evropskim problemima i načinima da se oni prevaziđu – istakla je ona.

Predsjednik Odbora Gvozdenović kazao je da ga raduje što mladi, kao nosioci evropskih integracija i konačni korisnici benefita evropskog projekta, pokazuju zainteresovanost i entuzijazam za učenje o EU, njenim institucijama i strukturi, te da je ovakav vid učenja, koji omogućava razmjenu stavova, ideja i energije, posebno interesantan.
Gvozdenović je govorio o vrijednostima koje nosi 9. maj.
Posebno danas značajno je prisjetiti se da mir i zajedništvo nemaju cijenu. Vrijednosti na kojima je Unija osnovana – solidarnost, tolerancija, demokratski razvoj i poštovanje ljudskih prava, opstaju uprkos teretu aktuelnih geopolitičkih procesa, a države članice se, u mjeri mogućeg, suočavaju sa izazovima odgovorno i zrelo – istakao je Gvozdenović.
Uzimajući u obzir temu simulacije, predsjednik Odbora za evropske integracije izrazio je očekivanje da će učesnici biti kreativni u osmišljavanju potrebnih mjera za oporavak Evrope, da će u dijalogu biti spremni na kompromis, ali i svjesni realnih mogućnosti za prevazilaženje krize i daljih ulaganja.

Učesnici simulacije su nakon zvaničnih obraćanja imali priliku da simuliraju sastanak Savjeta Evropske unije, te da se obraćaju kao nadležni ministri zemalja članica i zemalja kandidata, kao i predstavnici Evropske komisije, a na osnovu uloga koje su im prethodno dodijeljene – saopšteno je.
Na kraju događaja, generalni sekretar Skupštine Crne Gore Aleksandar Klarić obratio se učesnicima pohvalivši njihov entuzijazam za učenje, posvećenost preuzetim zadacima i istakao da je u ovoj i svim narednim generacijama budućnost naše zemlje. On je pozvao učesnike da, svi zajedno, minutom ćutanja izraze pijetet prema žrtvama (mahom učenicima) nedavne nesreće u Beogradu.
Nakon obraćanja, generalni sekretar je učesnicima uručio sertifikate o učešću u programu.