Dvadeset učenika Access programa iz Cetinja, u periodu od 23. do 28. juna, učestvovali su u ljetnjem obrazovnom kampu. Kamp su sa učenicima realizovale nastavnice iz Cetinja Nataša Stanojević, Marina Sbia, Nataša Stojanović i Aleksandra Vujović, nastavnice Dragana Radoman i Milka Cerović iz Nikšića, a uz podršku gostujućeg predavača engleskog jezika iz Sjedinjenih Američkih Država na akademskom programu razmjene u Crnoj Gori Hansley Cazeau, saopštila je Koordinatorka rada nastavnika Access Programa na Cetinju Nataša Stanojević.
U okviru kampa realizovane su brojne aktivnosti koje pored upoznavanja sa vrijednostima američke kulture, demokratije, kritičkog promišljanja i razvijanja vještina neophodnih za 21. vijek uključuju i osnaživanje mladih i podsticanje raznolikosti i kulturne razmjene – istakla je Stanojević.
Kako dodaje, tema ovogodišnjeg kampa bila je Culture mosaic i imala je za cilj povezivanje američke i crnogorske kulture kroz projekat Unseen culture.

U sklopu aktivnosti kampa, polaznici programa su obišli muzeje na Cetinju kao i Lipsku pećinu, sve u potrazi za dodirnim tačkama ove dvije, na prvi pogled različite kulture. U sklopu teme učenici su imali priliku da razgovaraju i sa Otpravnikom poslova Ambasade SAD u Podgorici gospodinom Krisom Karberom i šeficom Odjeljenja za medije i kulturu Američke ambasade gospođom Nikol Galager. S obzirom na to da se polaznici programa osnažuju (kako znanjem tako i vještinama) za aktivno učešće u lokalnoj zajednici pa i šire, u okviru aktivnosti kampa posjetili smo i gradonačelnika Prijestonice, g-dina Nikolu Đuraškovića. Učenici su imali priliku da u Skupštini Prijestonice Cetinje sa gradonačelnikom i predstavnicima Opštinskih sekretarijata razgovaraju i daju prijedloge koji se odnose na život mladih u Prijestonici – dodala je Stanojević.
Tokom kampa učenici su, kako navodi, imali priliku i da se druže i igraju američke sportove sa marincima iz američke ambasade koji su, ističe, dali poseban doprinos Ljetnjem kampu.

Izuzetan doživljaj je priređen i pravljenjem američke poslastice s’mores u predivnom ambijentu Ljetnje pozornice. Proaktivan stav prema zajednici, polaznici Access Programa, obilježili su i oslikavanjem murala na ulazu u podvožnjak. Naime, odrađeni mural ostaje kao legat Prijestonici i simbol omladinskog aktivizma i odgovornog stava prema zajednici – naglašava Stanojević.
Access Program je intenzivni dvogodišnji program učenja engleskog jezika, kao dodatne nastave, za talentovane učenike koji finansira Vlada Sjedinjenih Država kroz Američku ambasadu u Podgorici, a u Crnoj Gori sprovodi Udruženje nastavnika engleskog jezika Crne Gore ELTAM.
