Društvo

Realizovana radionica na temu bolesti zavisnosti za učenike osnovnih škola „Njegoš“ i „Lovćenski partizanski odred“

Kancelarije za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti Prijestonice Cetinje i Sekretarijat za obrazovanje, sport i mlade, na osnovu kontinuirane potrebe preventivnog djelovanja organizovale su radionice za učenike sedmih, osmih i devetih razreda osnovnih škola „Njegoš“ i „Lovćenski partizanski odred“, na temu bolesti zavisnosti, saopšteno je iz gradske uprave. Zavisnost od mnogih vrsta
Realizovana radionica na temu bolesti zavisnosti za učenike osnovnih škola „Njegoš“ i „Lovćenski partizanski odred“

Kancelarije za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti Prijestonice Cetinje i Sekretarijat za obrazovanje, sport i mlade, na osnovu kontinuirane potrebe preventivnog djelovanja organizovale su radionice za učenike sedmih, osmih i devetih razreda osnovnih škola „Njegoš“ i „Lovćenski partizanski odred“, na temu bolesti zavisnosti, saopšteno je iz gradske uprave.

Zavisnost od mnogih vrsta droga predstavlja jedan socijalno-patološki fenomen. Po teoriji životnog ciklusa adolescenti su najpodložniji korišćenju psihoaktivnih supstanci. Taj period je ključan za sazrijevanje i formiranje ličnosti svakog djeteta. U ovom periodu djeca su posebno osjetljiva ali i podložna uticaju društva. Znatiželja, radoznalost, nezadovoljstvo, želja za prihvatanjem u društvu koje im  imponuje, nesigurnost i nedostatak samopouzdanja, samo su neki od mnogih razloga zbog kojeg se danas mladi okreću korišćenju psihoaktivnih supstanci.

Cilj radionice, kako su naveli, je bio da se učenicima podigne nivo svijesti o tome što je: droga, zavisnost, apstinencijalni sindrom, kako prepoznati zavisnost, kao i koje su posljedicame konzumiranja istih.

Radionica je bila interaktivnog karaktera, učenici su kroz vježbu prvo govorili o sebi , svojim potrebama i očekivanjima, a nakon toga su se upoznali i sa važnošću donošenja ispravnih odluka i adekvatnog načina reagovanja i suočavanja sa problemima koje ih u budućnosti mogu sresti. Tokom rada sa učenicima trudili smo se da što više stavimo fokus na njihove stavove i prvenstveno utičemo na razvijanju kritičke svijesti – saopšteno je.

Tom prilikom učenicima su podijeljeni i informativno-edukativni flajeri.

Prepoznavanje niskih rizika u školama smatramo jako bitnim i neophodnim, jer se uvjek vodimo mišlju da je nešto bolje spriječiti nego liječiti. Pa je shodno tome i u ovoj školskoj godini pokrenuta inicijativa za odžavanjem radionica koje će se u narednom periodu kontinuirano odvijati za učenike šestih, sedmih, osmih i devetih razreda.

Adolestentsku znatiželju i radoznalost treba usmjeriti ka zdravom i normalnom ponašanju, jer ono ne zavisi samo od adolescenta, već i od porodice, nastavnika u školi, ali i od ostatka društvene, odnosno kulturne sredine, koja bi trebalo da njeguje poželjno i prihvatljivo ponašanje. S toga moramo biti na istom zadatku, kako bi smo omladinu izveli na pravi put sa što manje poroka – zaključuje se u saopštenju.

Radionice su održale psihološkinja Sandra Perović i sociološkinja Katarina Martinović.