“Komedija apsurda u Crnoj Gori: Abazović srušio vladu koja bez njega nikad ne bi ni bila formirana”, “Pad Vlade Zdravka Krivokapića: Kako došla, tako prošla”, “Sve je orkestrirao Đukanović, navodno i priprema novog premijera”, “Dritan Abazović je ponovo ključni faktor” – naslovi su koje donose mediji iz regiona nakon što je sinoć u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi Zdravka Krivokapića. Mediji, između ostalog, ističu da je 42. Vlada Crne Gore od početka bez pune podrške parlamentarne većine, te da je izglasavanje nepovjerenja samo finalni čin onoga što se već mjesecima očekivalo.
U tekstu pod naslovom “Pala Vlada u Crnoj Gori! Sve je orkestrirao Đukanović, navodno i priprema novog premijera”, hrvatski Jutarnji, između ostalog, piše da je nakon što je gotovo pola mandata proveo u limbu između grčevite borbe za opstanak i najave rušenja, konačno premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić – pao.
Jutarnji.hr podsjeća da je Krivokapić za sve optužio Mila Đukanovića koji je “sve i dogovorio i sredio”. Po njemu, maslo Mila Đukanovića i Dritana Abazovića “odavno prije je dogovoreno”.
Izdržao je u fotelji tek 14 mjeseci, koji su prošli zapravo u njegovoj stalnoj borbi za održanje na poziciji, a Crna Gora bila je političkoj krizi, nekada na rubu sukoba, jer su Krivokapićem bili nezadovoljni svi – od radikalnih procrnogorskih do prosrpskih i proruskih ultrakonzervativaca te SPC-a koji je na neki način vodeća politička struktura i logistika u Crnoj Gori – piše Jutarnji.hr.
Crnogorski parlament izglasao je nepovjerenje vladi premijera Zdravka Krivokapića, nakon što mu je prethodno potpredsjednik vlade i koalicijski partner Dritan Abazović uskratio podršku, u jeku velikih političkih napetosti u toj zemlji, piše Al Jazeera dodajući da je Krivokapićeva vlada uvijek bila na ivici pada.
Radio Slobodna Evropa ističe da kriza Vlade traje praktično od njenog formiranja 4. decembra 2020. godine.
Od samog početka, Vlada nije imala punu podršku parlamentarne većine u Skupštini, najveći sukobi su izbijali na relaciji premijer Krivokapić – Demokratski front, dio vladajućih partija je više mjeseci bojkotovao rad Skupštine. Posljednjih nekoliko mjeseci unutar same Vlade je došlo do podjele među ministrima, na one lojalne premijeru Krivokapiću ili vicepremijeru Abazoviću – piše RSE.
Bosanski portal Klix.ba prenosi intervju s političkim analitičarem iz Novog Sada Aleksandrom Popovom koji ističe da od Đukanovića zavisi manjinska vlada – da li će se formirati i kako će ona raditi.
Popov naglašava da bi u slučaju da nije riječ o ozbiljnom pitanju, sve ličilo na komediju apsurda, jer su se, kako dodaje, od početka svi okupili da sruše Đukanovića, to im je bio jedini zajednički motiv da formiraju Vladu. On naglašava da u cijeloj političkoj krizi u Crnoj Gori imamo dva politička hazardera, na prvom mjestu Đukanovića, a na drugom Abazovića.
Đukanović je navikao da vuče rizične poteze, kao kad je održan referendum 2006. godine, kad mu je postavljena ljestvica od 55 posto, što nigdje nema. On je to prihvatio i uspio je da ostvari nezavisnost Crne Gore, a vukao je i druge rizične poteze pred izbore kao Zakon o slobodi vjeroispovjesti. Čudi me da je tako iskusan čovjek sebi to dozvolio. Kad je riječ o Abazoviću, on je kao taj buldožer bio u ovoj novoj vladajućoj većini. S najmanjim brojem poslanika bio je najvidljiva ličnost. On može da poentira jedno vrijeme, ali zavisi kakvo će finale biti i cijele te igre oko manjinske vlade. Za sada URA-i raste rejting, zavisi da li će to tako ostati, jer karte će se izmiješati u međuvremenu – rekao je Popov.
BBC na srpskom podsjeća na intervju rađen krajem jula 2021. godine kada je Krivokapić izjavio da računa da će biti predsjednik Vlade Crne Gore do 2024. godine.
Nešto više od sedam meseci poslije tog intervjua, Zdravko Krivokapić je smijenjen – piše BBC.
Oni navode da je univerzitetski profesor, koji je u politiku ušao kao prvi na listi Za budućnost Crne Gore i uz snažnu podršku Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (SPC), postao nestranački predsjednik vlade u koju je uveo mnoge ministre koji takođe nijesu članovi nijedne stranke, te da je bez podrške Demokratskog fronta, uz sukobe i sa pojedinim sopstvenim ministrima, donošenje odluka kabineta gotovo uvijek bilo neizvjesno.
Internet portal Vreme u tekstu pod naslovom “Pad Vlade Zdravka Krivokapića: Kako došla, tako prošla”, između ostalog, ističe da je formalnim izglasavanjem nepovjerenja 42. Vladi Crne Gore, samo ozvaničeno faktičko stanje koje već mjesecima opterećuje crnogorsku političku scenu.
Vladu je, prema pisanju portala, progutao bermudski trougao čije su tjemene tačke smjena ministra Leposavića, ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju i nedavna interpelacija tri ministra, te odbijanje premijera da ih smijeni. Izglasavanje nepovjerenja bio je, kako dodaju, samo finalni čin onoga što se već mjesecima očekivalo.
Upravo takav kontekst razotkriva politički apsurd da je značajan dio uzroka koji su Vladu uveli u zonu pada povezan sa onim što je profesora Krivokapića i dovelo na čelo izborne liste “Za budućnost Crne Gore“, a potom na mjesto prvog čovjeka izvršne vlasti: sva tri tjemena ove smrtonosne zone u crnogorskom političkom moru vezana su za političke stavove koji su tekli crkvenim odajama. Litije, koje su generisale kritičnu masu za smjenu režima Mila Đukanovića, uvećale su ambiciju duhovnih vlasti da duboko penetriraju u politički život i transformišu se u realnu snagu koja bi da utiče na sekularnu državu. Ta činjenica je postala kontrateg evropskom putu Crne Gore i u velikoj mjeri podsticala sukob dva vrijednosna sistema i različitih viđenja demokratije. Upravo je zato egzekutor i bila URA, politička grupacija koja kao svoj glavni programski cilj vidi evropske integacije – piše Vreme.