Predavanje na temu „Javno-zdravstvena edukacija o COVID-19 vakcinaciji“ u okviru projekta koji sprovodi Ministarstvo zdravlja uz finansijsku podršku UNICEFa u Crnoj Gori održano je u petak 17. juna u prostorijama udruženja penzionera Cetinja.
Predavanje je održala dr Milena Popović Samardžić, epidemiološkinja iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Ona je kazala da je od početka COVID-19 pandemije, u svijetu registrovano više od 540 miliona zaraženih slučajeva i više od 6 miliona smrtnih slučajeva.
Rizik od hospitalizacije i smrti raste sa starosnom dobi i najveći je kod osoba starijih od 85 godina – istakla je Popović Samardžić
Kako bi se dočarao značaj vakcinacije, prisutnima je skrenuta pažnja na rizike od hospitalizacije i rizik od smrti zavisno od starosne dobi oboljelih. Posebnu pažnju učesnika privukle su informacije da osobe starosne dobi 65-74 godine imaju 5 puta veći rizik od hospitalizacije i 65 puta veći rizik od smrtnog ishoda, dok su osobe starosne dobi preko 85 godina u 10 puta većem riziku od hospitalizacije i čak 330 puta u većem riziku od smrti.
Prisutnima je još jednom skrenuta pažnja na značaj dobre ventilacije zatvorenog prostora, naročito tokom zimskih mjeseci. Istaknut je i značaj nošenja maske kao djelotvorne zaštitne mjere, sa posebnim naglaskom na prednost koju imaju visokofiltracione maske u odnosu na hirurške.
Na pitanje „koliko traje učinkovitost maske“, rečeno je da hirurške maske pružaju tek oko 50 odsto zaštite od virusa, dok se zaštitni efekat visokofiltracionih, FFP2, maski kreće čak od 80 do 99%. U kontinuitetu se mogu nositi 8 do 10 sati, zavisno od deklaracije proizvođača.
Diskutovalo se i o vakcinama, o efektivnosti vakcina protiv covida, kao i o efektima kombinovanja vakcina različitih proizvođača. Praćenjem titra antitijela uočeno je da je nivo izmjerenih antitijela veći kod osoba koje su kombinovale vakcine. Istaknuto je da nijedna vakcina nije 100% efektivna. Starije osoba zbog slabije kompetentnosti imunog sistema, posebno su osjetljive na infektivne bolesti. Zbog udruženih hroničnih bolesti koje su česte kod starijih osoba rizik od teške forme bolesti je još veći. Upravo iz tog razloga vakcinacija protiv COVID-19 i gripe je najznačajnija za osobe starije od 65 godina.
Saopšteno je da omikron soj za razliku od delte izaziva značajno blažu kliničku sliku, što je dovelo do pada hospitalizacija ali i smrtnih slučajeva u odnosu na broj zaraženih. Međutim, došlo je do rasta broja zaraženih. Omikron soj se širi u populaciji 17 puta brže i efikasnije u odnosu na prethodne sojeve.
Dogovoreno je da se još jedno predavanje ovog tipa organizuje u septembru, kada se očekuje više informacija o novim vakcinama koje prema najavama proizvođača mogu sadržati i sojeve i protiv gripe i aktuelnih varijanti novog koronavirusa.