Foto: RSCG
Žrijeb parova četvrtfinala Kupa Crne Gore za muškarce obavljen je u prostorijama Rukometnog saveza Crne Gore.
Četvrtfinalni dueli na programu su 15i 16. februara 2025. godine.
Žrijebom je odlučeno da će u četvrtfinalu igrati:
RK Berane 1949 – RK Mornar 7 (par 1)
ORK Rudar – RK Partizan 1949 (par 2)
RK Zabjelo – RK Lovćen (par 3)
RK Budvanska rivijera Budva – slobodna
Parovi polufinala završog turnira koji će biti održan 20/21. maja 2025. godine.
Pobjednik para 1 – Pobjednik para 2
Pobjednik para 3 – RK Budvanska rivijera Budva
Žrijebu su prisustvovali članovi Takmičarske komisije i predstavnici klubova Zabjelo (Ivan Brnović) i Budvanska rivijera Budva (Srđan Ćulafić).
Šef Poslaničkog kluba Nove srpske demokratije Dejan Đurović danas je tokom burne sjednice Skupštine Crne Gore opsovao poslanicu Jevrosimu Pejović, pišu podgorički mediji.
To se desilo dok je Pejović pitala predsjednika parlamenta Andriju Mandića zašto joj je izrekao mjeru oduzimanja riječi, jer ona nije bila u petak na sjednici kada poslanici opozicije nisu dozvolili održavanje Premijerskog sata.
Tokom današnje polemike Pejović i Mandića, Đurović je iz skupštinskih klupa opsovao poslanicu.
Nakon toga poslanik Socijaldemokrata Branislav Nenezić je Pejoviću rekao: “Nije lijepo, nije lijepo da ženu psujete. Ona je nečija ćerka, sestra”.
Nezavisna poslanica u Skupštini Crne Gore Radinka Ćinćur reagovala je i na demante Đurovića, na tekst objavljen na portalu Vijesti, da je vrijeđao i tjerao novinare koji su izvještavali iz plenarne sale Parlamenta o današnjoj sjednici i incidentima koji su je pratili.
Ona je, na društvenoj mreži X, pitala Đurovića i da li demantuje da je, kako je rekla, „na najprizemniji mogući način” psovao koleginicu iz poslaničkih klupa Jevrosimu Pejović.
“Poslaniče Dejane Đuroviću, da li demantujete i da ste na najprizemniji mogući način psovali koleginicu iz poslaničkih klupa, Jevrosima Pejović, zato što vam ne odgovara ono što ona kaže? Je li to crnogorsko i/ili srpsko poštovanje žene, sestre i kćeri?! Je li vam to dalo vaše dugogodišnje demokratsko i poslaničko iskustvo?! Razgovaraćemo mi još o ovakvoj “demokratiji””, napisala je Ćinćur na društvenoj mreži X.
Đurović je, u toku današnjeg incidenta u Skupštini Crne Gore, nakon izricanja mjere oduzimanja riječi poslanicima opozicije i prekida sjednice, pokušao da iz plenarne sale izbaci novinare i fotoreportere.
Na to se pobunio predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.
“Ostavite medije, ostavite medije. Nemoj da ih guraš! Neka ostanu”, vikao je Abazović Dejanu Đuroviću iz NSD-a.
Đurović je, u reakciji na članak Vijesti, kategorički demantovao navode iznijete u tekstu, a koje su prenijeli crnogorski mediji.
“Istina je da sam se novinarima obratio riječima „nemojte molim Vas da snimate ovu bruku”, a poslaniku Dritanu Abazoviću sam oštro rekao „Makni ruke sa mene”, nakon čega se on izvinio”, stoji u reagovanju na tekst Vijesti.
U okviru projekta Partnerstvo protiv koruptivnih tendencija – PAKT, koji finansijski podržava ambasada SAD, Biro Stejt depratmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL), Centar za građansko obrazovanje (CGO) je danas potpisao ugovor sa Centrom za ekonomske i evropske studije (CEES) kojim podržava projekat Boljim kriterijumima izbora odbora direktora do nižih korupcijskih rizika.
Ovaj projekat ima fokus na analizu kriterijuma izbora odbora direktora javnih preduzeća, uz preporuke za unaprijeđe tih kriterijuma sa ciljem uticaja na adresiranje korupcije u ovoj važnoj, a često potcijenjenoj, oblasti, kazali su iz CGO.
„Time ćemo dati doprinos aktivnostima na smanjenju koruptivnih rizika u korporativnom upravljanju radi boljih poslovnih rezultata opštinskih preudzeća. Projekat je u funkciji povećanja transparentnosti kao jednog od principa dobrog upravljanja i važnog elementa u procesu evropskih integracija. Istovremeno, to jedan u nizu projekata CEES-a u pravcu podrške lokalnom ekonomskom razvoju“, pojašnjava Nenad Vujošević, izvršni direktor CEES-a.
Projekat Partnerstvo protiv koruptivnih tendencija – PAKT kroz koji se realizuje podrška ovoj organizaciji, ima za cilj da doprinese funkcionalnoj vladavini prava i povećanju odgovornosti vlasti u Crnoj Gori kroz adresiranje korupcije u pet sektora – obrazovanju, zdravstvu, lokalnoj upravi, bezbjednosti i pravosuđu.
Predsjednik države Jakov Milatović vratio je Skupštini na ponovno odlučivanje Zakon o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava (ESLJP), koji je donijet 17. decembra.
Iz Službe za informisanje predsjednika kazali su da je predloženim Zakonom u prelaznim i završnim odredbama propisano da će se izbor novog zastupnika/ce i njegovog/njenog zamjenika sprovesti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
„Do izbora novog, aktuelni zastupnik odnosno zastupnica će nastaviti sa radom“, dodaje se u saopštenju.
U saopštenju se podsjeća da je trenutna zastupnica Crne Gore pred ESLJP izabrana na sjednici Vlade 2. februara.
Dodaje se da je prethodno prekinut započeti treći mandat prethodne zastupnice države Valentine Pavličić donošenjem izmjena i dopuna Uredbe o zastupniku Crne Gore pred ESLJP, kojom je broj mandata zastupnika ograničen na najviše dva.
„Ovakav postupak Vlade prvo je Upravni sud početkom juna ove godine ocijenio kao nezakonit presudom kojom je poništio rješenje Vlade o prestanku mandata prethodne zastupnice Pavličić, a zatim i Ustavni sud koji je krajem juna ukinuo izmijenjenu Uredbu na osnovu koje je izabrana trenutna zastupnica Crne Gore“, kaže se u saopštenju.
Milatović smatra da se prelaznim i završnim odredbama, kojima se propisuje da će se izbor novog zastupnika sprovesti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, pokušava „ozakoniti“ mandat trenutne zastupnice koji je, kako se dodaje, osporen od dvije sudske instance u Crnoj Gori produžavanjem njenog ostanka na funkciji na period od još šest mjeseci.
„Stoga, vraćam Zakon o zastupniku Crne Gore pred ESLJP na ponovno odlučivanje i pozivam Skupštinu da pažljivo razmotri način rješavanja statusa postojeće zastupnice Crne Gore pred ESLJP”, stoji u obrazloženju Milatovića upućenom parlamentu.
U saopštenju se navodi da je Milatović potpisao ukaze o proglašenju 14 zakona.
Milatović je proglasio zakone o izmjenama i dopunama krivičnog zakonika, o besplatnoj pravnoj pomoći, zakon o budžetskoj inspekciji.
Kako se dodaje, Milatović je proglasio i zakone o izmjenama i dopuni zakona o obligacionim odnosima, o organskoj proizvodnji, o pomorskoj-agencijskoj djelatnosti, o potvrđivanju konvecnije Međunarodne organizacije rada o ukidanju nasilja i uznemiravanja.
Navodi se da je Milatović proglasio i zakone o potvrđivanju akata Svjetskog poštanskog saveza, o potvrđivanju sporazuma između Crne Gore i Češke o otklanjanju oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak i sprečavanje poreske evazije i izbjegavanja.
Dodaje se da je Milatović proglasio i zakone o potvrđivanju sporazuma između Crne Gore i Evropske unije o operativnim aktivnostima koje sprovodi Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu u Crnoj Gori, o potvrđivanju sporazuma između vlada Crne Gore i Koreje o ekonomskoj saradnji.
Milatović je proglasio i zakone o potvrđivanju ugovora između Crne Gore i Sjeverne Makedonije o uređivanju međusobnih imovinsko-pravnih odnosa, o psihološkoj djelatnosti, o izmjenama zakona o vanparničnom postupku.
Upotreba alkohola je faktor rizika za više od 200 bolesti i stanja i predstavlja ozbiljan zdravstveni, društveni i ekonomski izazov u Crnoj Gori, zbog čega su potrebne hitne preventivne mjere, edukacija i promjena društvenih normi radi smanjenja posljedica upotrebe alkohola.
To je poručeno na okruglom stolu „Upotreba alkohola u Crnoj Gori – od promjene svijesti do kontrole“, koji je organizovala nevladina organizacija (NVO) CAZAS.
Generalna direktorica Direktorata za javno zdravlje i biomedicinu u Ministarstvu zdravlja dr Ivana Živković, upozorila je na alarmantne posljedice štetne upotrebe alkohola, ističući potrebu za sveobuhvatnim društvenim angažmanom kako bi se ovaj problem stavio pod kontrolu.
„Štetna upotreba alkohola predstavlja izazov svih društava u svijetu. Kao zdravstveni i društveni problem, zahtijeva prioritetno djelovanje svih sektora, od zdravstvenog sistema do građana“, navela je Živković.
Prema njenim riječima, upotreba alkohola je duboko ukorijenjena u društvenim običajima i kulturi, što dodatno otežava suočavanje sa njegovim štetnim uticajima.
„Alkohol se često doživljava kao sastavni dio druženja i zadovoljstva, dok se njegovi negativni efekti zanemaruju. Važno je naglasiti da alkohol uzrokuje najviše ekonomskih, društvenih i zdravstvenih problema, uključujući povezanost sa više od 200 bolesti i stanja. Posebno zabrinjavaju mentalna i ponašajna oboljenja, kao i nezarazne bolesti i povrede“, kazala je Živković.
Kazala je da porodice u kojima postoji zloupotreba alkohola se suočavaju sa povećanim rizikom od nasilja, siromaštva i socijalne isključenosti, dok su djeca izložena zanemarivanju i lošim uzorima, što ima generacijske posljedice.
„Istraživanja pokazuju da je alkohol u Crnoj Gori lako dostupan, čak i maloljetnicima. Više od 58 odsto mladih uzrasta do 16 godina probalo je alkohol, dok je 51,2 odsto konzumiralo alkohol u posljednjih godinu dana. Ovi podaci ukazuju na potrebu za hitnim djelovanjem. Djeca i mladi su posebno osjetljivi na negativne uticaje alkohola, što dodatno povećava rizike po zdravlje i kvalitet života budućih generacija“, rekla je Živković.
Ona je ukazala na niz ključnih mjera koje se moraju sprovoditi kako bi se smanjila prevalencija štetne upotrebe alkohola.
„Te mjere uključuju ograničenje dostupnosti alkohola, zabranu reklamiranja alkoholnih pića, sankcionisanje vožnje pod dejstvom alkohola, edukaciju učenika, roditelja i šire javnosti o štetnim efektima alkohola, jačanje preventivnih programa i savjetovanja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Takođe je potrebno razbiti ukorijenjene društvene i kulturološke predrasude o alkoholu, koji se često percipira kao neizostavni dio dobre zabave i socijalne interakcije“, navela je Živković.
Programska direktorica NVO CAZAS, Sanja Šišović, kazala je da je alkohol psihoaktivna supstanca čija je upotreba visoko normalizovana u crnogorskom društvu.
„U Crnoj Gori se sa bocom ide i na radost i na žalost. Ova visoka normalizacija upotrebe alkohola predstavlja ozbiljan problem za sprovođenje mjera prevencije i kontrolu štetnih efekata alkohola, naročito među djecom i mladima“, navela je Šišović.
Naglasila je da je alkohol toksična supstanca duboko ukorijenjena u svim društvenim obrascima, od svečanosti do svakodnevnih događaja, što dodatno otežava njegovu kontrolu.
„Činjenica da se zakoni i politike donose unutar istog društva u kojem je alkohol normalizovan ukazuje na to da je osvješćenost svih aktera – od građana do donosilaca odluka – ključ za promjene“, navela je Šišović.
Istakla je da je jedan od ključnih ciljeva CAZAS-a promjena društvenih obrazaca i narativa o alkoholu, naročito tokom prazničnog perioda, kada je konzumacija alkohola najizraženija.
„Pokrenuli smo kampanju sa Ministarstvom zdravlja kako bismo ukazali na to koliko poruke koje šaljemo unutar naših domova utiču na percepciju alkohola kod djece. Fokus smo stavili na obrazce slavlja koji često šalju poruku da ne postoji proslava bez alkohola“, navela je Šišović.
Ukazala je da je CAZAS radio na prikupljanju podataka, analizi politika i uključivanju građana, organizacija i institucija u proces donošenja rješenja.
„Efikasna promjena zahtijeva angažman svih nas – od institucija do građana. Potrebno je razbijati opasne narative i promovisati odgovornost na svim nivoima“, navela je Šišović.
Kao ključne prepreke promjenama, Šišović je navela ukorijenjene predrasude i marketing koji glorifikuje alkohol kao simbol opuštanja, zabave i društvenog statusa.
„Promjena društvenog narativa o alkoholu nije jednostavna, ali je neophodna. Samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo koje prioritetno štiti zdravlje i dobrobit svih svojih građana“, poručila je Šišović.
Govoreći o uticaju alkohola na zdravlje, nacionalna kontakt tačka za alkohol, Institut za javno zdravlje dr Sabina Ćatić, istakla je da alkohol, uprkos dugotrajnoj percepciji kao neizostavnog dijela društvenih običaja, predstavlja ozbiljan rizik za zdravlje.
„Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), alkohol je odgovoran za 2,6 miliona smrtnih slučajeva godišnje na globalnom nivou. Posebno je zabrinjavajuća smrtnost mladih osoba, od kojih 13 odsto između 20. i 39. godine umire zbog posljedica konzumacije alkohola“, rekla je Ćatić.
Govoreći o podacima za Crnu Goru, Ćatić je navela da je alkohol treći najveći faktor rizika za smrtnost i obolijevanje u populaciji starosne dobi između 15 i 49 godina.
„Na osnovu podataka iz 2021. godine, smrtnost uzrokovana alkoholom u Crnoj Gori porasla je za 57 odsto u poslednje tri decenije. Potrošnja alkohola u zemlji, prema istraživanju iz 2017. godine, iznosi 10,3 litra po glavi stanovnika godišnje, što je značajno iznad evropskog prosjeka“, rekla je Ćatić.
Ona je upozorila da alkohol nije samo uzrok zavisnosti već i mnogih organskih bolesti.
„Svjetska zdravstvena organizacija ističe da ne postoji bezbjedna količina alkohola koja se može konzumirati. Svaka kap alkohola potencijalno doprinosi zdravstvenim problemima. Alkohol je 1988. godine svrstan u grupu 1 kancerogena, zajedno sa duvanom i azbestom, a odgovoran je za karcinome jetre, dojke, jednjaka, debelog crijeva i drugih organa“, navela je Ćarić.
Ukazala je da je prema istraživanjima, čak 4,4 odsto svih dijagnostikovanih karcinoma na globalnom nivou direktno povezano sa konzumacijom alkohola.
„Posebno zabrinjavajuće jeste raširena praksa “binge drinking” među mladima – ciljano opijanje konzumiranjem velikih količina alkohola u kratkom vremenskom periodu. Mladi piju sa ciljem da promijene stanje svijesti, što često vodi akutnom trovanju alkoholom i potencijalno smrtnim ishodima“, rekla je Ćatić.
Prema njenim riječima, mitovi o zaštitnom efektu umjerene konzumacije alkohola sve češće se dovode u pitanje.
„Podaci koji govore o zaštitnim efektima na kardiovaskularni sistem su diskutabilni i često dolaze iz studija finansiranih od strane alkoholne industrije“, rekla je Ćatić.
Istakla je da je ključ u prevenciji i edukaciji.
„Ukoliko se adekvatno radi na promociji zdravih stilova života i podizanju svijesti o štetnosti alkohola, možemo značajno smanjiti rizike za zdravlje. Svaki unos alkohola, bez obzira na količinu ili vrstu pića, štetan je za organizam“, navela je Ćatić.
Predstavljajući nacionalnu studiju – Ekonomija alkohola i oporezivanje alkohola u Crnoj Gori mr Ivana Ivanović iz Instituta za socio-ekonomske analize predstavila je rezultate studije i pojasnila je da je analiza obuhvatila učešće proizvodnje alkoholnih pića u bruto domaćem proizvodu (BDP) i zapošljavanju.
„Učešće sektora u BDP-u variralo je između 0,41 odsto (2021.) i 0,59 odsto (2016. i 2017), dok su tri najveće kompanije u ovom sektoru zapošljavale 8,12 odsto ukupno zaposlenih u prerađivačkoj industriji. U periodu od 2018. do 2020. godine, Crna Gora je bilježila suficit u izvozu vina, dok su pivo i žestoka pića uvozno dominantni proizvodi“, navela je Ivanović.
Ukazala je da u poređenju sa državama Evropske unije i regiona, Crna Gora ima značajno niže akcize na alkohol.
„Na primjer, akcize na pivo su osam puta niže nego u Finskoj, dok su tri puta niže nego u Bosni i Hercegovini. Žestoka pića imaju najveće akcize među alkoholnim proizvodima, a od septembra 2024. uvedena je akciza na mirna vina. Međutim, u posljednjim godinama došlo je do smanjenja udjela akciza u maloprodajnoj cijeni alkohola, dok je povećanje prihoda stanovništva doprinijelo većoj dostupnosti alkoholnih pića“, rekla je Ivanović.
Smatra da to ukazuje na potrebu za revizijom akcizne politike kako bi se ograničila dostupnost alkohola, naročito kod najugroženijih grupa.
„Studija je analizirala uticaj cijena i akciza na potrošnju alkohola prema socioekonomskim grupama. Pokazalo se da su domaćinstva sa nižim prihodima osjetljivija na promjene cijena. Na primjer, povećanje cijena alkohola za deset odsto smanjuje konzumaciju žestokih pića za 11 odsto u nižim dohodovnim grupama, dok je taj procenat 6,8 odsto kod viših grupa“, kazala je Ivanović.
Prema njenim riječima, najveći udio u potrošnji alkohola ima pivo, dok žestoka pića, zbog viših cijena, čine najveći dio budžetskih izdvajanja za alkohol kod domaćinstava s nižim prihodima.
„Procijenjeno je da bi uvođenje akciza na mirna vina moglo donijeti dodatnih četiri miliona eura budžetskih prihoda. Međutim, problem predstavlja i sivo tržište alkohola, naročito domaće proizvodnje, koje zahtijeva bolju regulaciju i kontrolu“, kazala je Ivanović.
Smatra da je progresivna priroda oporezivanja alkohola ključna za smanjenje konzumacije i zaštitu zdravlja stanovništva, uz istovremeno očuvanje fiskalnih prihoda.
„Uvođenje dodatnih mjera i prilagođavanje akcizne politike moglo bi doprinijeti održivijem i zdravijem okruženju u Crnoj Gori“, dodala je Ivanović.
Predstavljajući nalaze analize stanja i ispitivanje stavova građana i građanki u odnosu na upotrebu i dostupnost alkohola u Crnoj Gori, Šišović je kazala da alkohol ne utiče samo na zdravlje već da izaziva niz problema u sferi bezbjednosti pojedinca, porodica i šire zajednice.
„Cijena koju plaćamo zbog visoke konzumacije alkohola prevazilazi ekonomske gubitke i zdravstvene troškove, ona se preslikava na gotovo svaki aspekt društva“, navela je Šišović.
Upozorila je da Crna Gora, uprkos formalnom usklađivanju sa politikama SZO ne uspijeva da primijeni preporuke.
„ Prihodi od akciza na alkohol, na primjer, idu u državni budžet, ali nema garancije da će ta sredstva biti usmjerena na prevenciju, liječenje i edukaciju. Poseban problem leži u društvenim obrascima koji normalizuju konzumaciju alkohola od najranijih godina. Na dječjim rođendanima često se koristi bezalkoholni šampanjac, ali taj obrazac slavlja kreira uvjerenje da sve što se slavi mora uključivati alkohol“, navela je Šišović.
Ukazala je da rodne norme dodatno pogoršavaju situaciju.
„Konzumacija alkohola se kod dječaka često doživljava kao dokaz zrelosti. Očevi često glorifikuju prvo pijanstvo izjavama poput ‘Sad si muškarac’, umjesto da se razgovara o posljedicama alkohola na zdravlje“ , naglasila je Šišović.
Ukazala je i na zabrinjavajući rast broja vozača zatečenih u alkoholisanom stanju.
„U 2023. godini zabilježeno je 11 588 takvih slučajeva dok je 761 osoba je pod uticajem alkohola učestvovala u saobraćajnim nesrećama. Veliki broj nezgoda ostaje neprijavljen jer se rješava kroz evropske izvještaje, pa je stvarni obim problema još veći“, rekla je Šišović.
Smatra da su kazne nedovoljno stroge i da ne postoji sistem koji bi povezivao prekršaje sa licencama ili pravom na rad.
Kao primjer dobre prakse istakla je Švedsku, gdje se osobama sa prekršajima vezanim za alkohol zabranjuje obavljanje djelatnosti u ugostiteljstvu ili sličnim oblastima.
„Bez promjene svijesti među odraslima ne možemo očekivati promjene u ponašanju mladih“, jasna je Šišović.
Govoreći o mjerama prevencije, Šišović je kazala da one uključuju preusmjeravanje prihoda od akciza na prevenciju i edukaciju, jačanje inspekcijskih kontrola, posebno u pogledu služenja alkohola maloljetnicima, edukaciju roditelja i djece o štetnim posljedicama alkohola, strože zakone i veće sankcije za prekršaje vezane za alkohol.
„Naša društvena svijest često opravdava ponašanja koja su višestruko opasna. Vrijeme je da to promijenimo, jer alkohol ne ugrožava samo onoga ko ga konzumira, već i sve nas“, navela je Šišović.
Izvor: CDM
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić izrekao je mjeru oduzimanja riječi poslanicima koji su remetili red u Skupštini u petak.
Današnja sjednica Skupštine trajala je svega nekoliko minuta, nakon što je Mandić na početku posebne sjednice Drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja u 2024. godini, rekao da je izrekao mjeru oduzimanja riječi svim poslanicima koji su spriječili da se održi sjednica prošle sedmice.
Mandić je kazao da su oni o tome “dobili pisano obaviještenje ili su dobili na mejl.”
Šef parlamenta je obraćajući se poslanicima podsjetio na slučaj bacanja dimne bombe na Ustavnom odboru.
Nezavisna Poslanica Jevrosima Pejović zahtijevala je da se pročita kome je oduzeta riječ, prišla Mandićevon stolu i pitala zašto joj je izrečena ta mjera.
Mandić je potom zaključio sjednicu.
Podsjećamo, poslanici opozicije nijesu u petak dozvolili održavanje Premijerskog sata zbog nedavne odluke Ustavnog odbora o penzionisanju sudija Ustavnog suda.
Naučna savjetnica Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, dr Vesna Mačić, otputovala je na Antarktik, čime je postala prva crnogorska naučnica koja učestvuje u istraživanjima na ovom kontinentu.
Kao dio bugarske naučne ekspedicije, dr Mačić će boraviti na bugarskom istrazivačkom brodu Sv. Kiril i Metodii (RSV 421) i na naučnoj antarktičkoj bazi “Sv. Kliment Ohridski”, gdje će sakupiti uzorke za istraživanje prisustva mikroplastike u jednom od najosjetljivijih ekosistema na planeti.
Ova misija rezultat je saradnje predsjednika Crne Gore, g. Jakova Milatovića, i predsjednika Bugarske, Rumena Radeva, koja je omogućila uključivanje crnogorskog naučnika u međunarodne projekte polarnih istraživanja.
Istraživanja mikroplastike na Antarktiku imaju značajnu ulogu u razumijevanju uticaja plastičnog otpada na globalne ekosisteme. Povratak dr Mačić očekuje se 20. januara dok se ekspedicija vraća početkom ljeta, nakon čega će prikupljeni uzorci biti detaljno analizirani u laboratorijama.
Institut za biologiju mora ponosan je što kroz ovu misiju doprinosi razvoju naučne saradnje i globalnim naporima u zaštiti životne sredine. Ovaj događaj predstavlja značajan korak za promociju crnogorskih naučnika na svjetskoj sceni i jačanje uloge Crne Gore u međunarodnim istraživačkim projektima.
Izvor: UCG