Sto deveti dan rata u Ukrajini. U Sjeverodonjecku još traju borbe. Moskva tvrdi da su ruske snage potpuno opkolile ukrajinske vojnike u industrijskom postrojenju “Azot”. Guverner Luganske oblasti to demantuje i tvrdi da ukrajinska vojska i dalje drži pod kontrolom industrijsku zonu u Sjeverodonjecku. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski odobrio slanje teritorijalaca na front. Moskva najavljuje “proporcionalan” odgovor na gomilanje NATO trupa u Poljskoj.
Primijećen je ogroman oblak dima kod fabrike Azot
Rusko granatiranje hemijske fabrike Azot u ukrajinskom gradu Sjeverodonjecku izazvalo je veliki požar nakon oticanja tona nafte, a u susjednoj pokrajini Donjeck, saopštili su ruski mediji, primijećen je ogroman oblak dima koji se diže u vazduh nakon eksplozije u gradu Avdiivku u kojem se nalazi još jedna hemijska fabrika.
Dani borbe za Sjeverodonjeck, mali grad u pokrajini Luhansk koji je postao fokus ruskog napredovanja u istočnoj Ukrajini, uništili su dijelove grada i jedni su od najkrvavijih napada od početka rata 24. februara.
Guverner Luhanska Sergij Hajdaj nije rekao je li požar u fabrici, u kojoj su se sklonile stotine civila, ugašen.
Borbe bjesne
Hajdaj je rekao da u Sjeverodonjecku bez prestanka bjesne borbe . Ranije je takođe rekao da ruske snage kontrolišu veći dio grada, ali da Ukrajina kontroliše hemijsku fabriku Azot.
Glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga rekao je da su ukrajinski branitelji u subotu odbili ruski napad u jednom dijelu Sjeverodonjecka, dok se borbe nastavljaju u drugom.
Ukrajinske snage takođe su potisnule ruski napad na tri mala grada sjeverozapadno od Slavjanska u pokrajini Donjeck, dok se borbe nastavljaju u četvrtom naselju u tom području, kao i istočno od grada, objavii su na na Facebooku .
Veliki oblak dima iznad grada
Ruska novinska agencija RIA objavila je video za koji kaže da je snimljen iz Donjecka na kojem se vidi veliki oblak dima koji se diže iz grada Avdiivke, kojeg trenutno drže ukrajinske snage i koji se nalazi sjeverno od grada Donjecka, koji je pod kontrolom ruskih separatista.
Reuters nije mogao odmah potvrditi saopštenje RIA-e niti autentičnost videa.
Početkom maja najmanje 10 ljudi je ubijeno, a 15 ranjeno u ruskom granatiranju fabrike koksa u Avdiivki, rekao je regionalni guverner.
Fabrika koksa pripada ukrajinskoj čeličani Metinvest BV koja je u martu saopštila da su granate pogodile teritoriju fabrike, oštetivši neke od njenih objekata. Fabrika je već obustavila rad nakon ruske invazije.
Ukrajina: Najmanje 287 dece ubijeno u ratu, skoro 500 ranjeno
Najmanje 287 djece ubijeno je u Ukrajini, a 492 ranjeno je od početka ruske invazije, objavila je u subotu kancelarija glavnog državnog tužioca u Kijevu.
Kako su naveli, saznali su za smrt još 24 djeteta u jugoistočnom lučkom gradu Marijupolju, koja su stradala u nasumičnom bombardovanju grada.
Šolc, Makron i Dragi idu u Kijev
Njemački kancelar Olaf Šolc, predsjednik Francuske Emanuel Makron i italijanski premijer Mario Dragi tokom juna će posjetiti Kijev, objavio je Bild am Zontag.
Rusija više ne izvršava odluke Evropskog suda za ljudska prava
Predsjednik Rusije Vladimir Putin potpisao je zakone o neizvršavanju odluka Evropskog suda za ljudska prava posle 15. marta, tako da će odluke tog suda prestati da budu osnova za preispitivanje odluka ruskih sudova.
Moskva je 15. marta saopštila da istupa iz Savjeta Evrope i Evropske konvencije za ljudska prava, navodeći da će ispunjavati odluke Evropskog suda za ljudska prava samo ukoliko su one u skladu s Ustavom Rusije.
Fon der Lajen: Sledeće nedelje odluka o kandidaturi Ukrajine
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja je došla u nenajavljenu posjetu Kijevu, obećala je Ukrajini odgovor naredne nedelje na njene ambicije da se kandiduje za članstvo u Evropskoj uniji.
Svadbeni sto u centru razrušenog Harkova
Uprkos ratu i stalnom bombardovanju, mladi parovi se odlučuju na vjenčanja i proslave u ukrajinskom gradu Harkovu, koji je na prvoj liniji fronta. Među njima su i ukrajinski vojnik Anton i njegova 21-godišnja djevojka Ira.
Anton je na frontu od početka rata u Ukrajini, a u Harkov je došao sa posebnom dozvolom kako bi se oženio. On vjenčanje proslavlja u uskom krugu porodice i prijatelja, a svadbeni sto je postavljen u centru Harkova.
Mladoženja je za Agenciju Anadolija rekao da je u grad došao privremeno, samo kako bi se vjenčao. Ističe da čovjek ne može da pravi planove za budućnost, ne samo u Harkovu, već i širom Ukrajine.
Rat se nastavlja i teško je planirati našu budućnost, jer ne znamo šta će se dogoditi. Ali život ide dalje, a mi želimo da imamo i decu, rekao je Anton.
Izvori: Index, N1
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.
Crnogorski građani su do juče putem aplikacije, mogli provjeriti da li su podaci o vjeri i nacionalnosti, koje su saopštili na popisu sprovedenom u decembru prošle godine, vjerodostojno unijeti.
Monstat će se danas zvanično ovim povodom oglasiti..
Uputstvo za korišćenje aplikacije za provjeru podataka o nacionalnosti, jeziku i vjeri, na koje je usmjereno najveće interesovanje javnosti, moglo se provjeriti na stranicama Monstata, a građani su softveru mogli da pristupe putem linka.
Podsjetimo, konačni rezultati popisa najavljeni su za 15. oktobar.
Izrada softvera bila je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.
Naime, redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.
Nakon toga, popis je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.
Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.
Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.
Podsjećanja radi, prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.
Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.
Izvor: RTCG
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je da je povećanje srazmjernih penzija na 450 eura izvjesno od januara predstojeće godine kako je i najavljeno iz ranijeg Ministartstva rada i socijalnog staranja, bez obzira na to što su se u javnosti pojavile određene spekulacije.
Naime, u cilju objektivnog informisanja zainteresovane javnosti obavještavamo da je do pune realizacije ostalo još potpisivanje Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Bosnom i Hercegovinom. Imajući u vidu da je Vlada Crne Gore potvrdila taj Sporazum prema raspoloživim informacijama i procedura sa strane BiH provodi se kraju – objasnila je ministarka Nišić.
Stoga, navela je ona, nema mjesta bilo kakvoj neizvjesnosti jer 44. Vlada upravo omogućava da se zaustavi dugogodišnja nepravda prema penzionerima sa srazmjernim primanjima.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopštili su iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru ujutru po kotlinama magla. Tokom noći u većem dijelu zemlje jače naoblačenje. Vjetar južnih smjerova, slab do umjeren, poslijepodne i tokom noći u sjevernim predjelima i na primorju u pojačanju. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 14, najviša dnevna od 17 do 25 stepeni.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) izražava zabrinutost zbog današnjeg incidenta, koji se dogodio u dvorištu Gimnazije “Niko Rolović” u Baru, a u kojem je maloljetni učenik te škole zadobio povrede.
“To je nova opomena o rastućem problemu vršnjačkog nasilja u obrazovnim institucijama koji ne dobija potrebnu pažnju, a samim tim ni odgovor kako od strane obrazovnog sistema, tako ni drugih institucija koje bi morale biti dio preventivnog lanca”, navodi CGO.
Istraživanje CGO-a ukazuje da je preko 66 odsto učenika/ca svjedočilo, u nekoj frekvenciji, vršnjačkom nasilju, a više od polovine poznaje nekog ko je bio žrtva nasilja.
“Moraju se unaprijediti preventivni programi i obezbijediti adekvatna podrška mladima”, poručuju iz ove NVO.
Zbog planiranih radova na mreži, u utorak 08. oktobra, bez struje će biti više djelova grada, kao i neka seoska područja, saopšteno je iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS).
U terminu od 9 do 15 sati struje neće imati: dio grada od muzeja kralja Nikole prema naselju Gruda, Univerzitetski centar (nekadašnja fabrika Obod), zatim djelovi grada od Opštine prema Univerzitetskom centru, od Opštine prema manastiru, i od stadiona prema Opštini i bolnici. U istom vremenskom intervalu bez struje će biti i: Zagrablje, Savatrans, Romi, Kasomi, Konak Muhadinovića, Očinići, Borišići, Očinića Poljane, Ugnji, Golijani, Vrela, vodoizvorište Vrela, Obzovica, Gluvi Do, Drenov Do, Prekornica i Pačarađe.
U terminu od 8.30 do 16 sati bez struje će biti: Oćevići, Začir, Dubova, Ceklin, Strugari, Dobrsko Selo, Ulići, Bokovo, Markov Do, Kosijeri, Đinovići, Štitari, Orašani, Mikulići i Tomići, saopštili su iz CEDIS-a.
Kako su objasnili navedeni radovi se izvode u cilju kvalitetnijeg i sigurnijeg napajanja električnom energijom. U slučaju loših vremenskih uslova, dodali su, radovi će biti odgođeni.