Svijet

Rusija i Ukrajina produžile dogovor o žitu

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan i ukrajinski zvaničnici saopštili da je dogovor koji omogućava Ukrajini da izvozi žito preko Crnog mora produžen. Zamjenik ukrajinskog premijera Oleksandr Kubrakov objavio je na Tviteru da je ugovor produžen za 120 dana, za šta su se ta država, Turska i Ujedinjene nacije i zalagale, ali Erdogan još nije potvrdio
Rusija i Ukrajina produžile dogovor o žitu

Foto: Shutterstock

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan i ukrajinski zvaničnici saopštili da je dogovor koji omogućava Ukrajini da izvozi žito preko Crnog mora produžen.

Zamjenik ukrajinskog premijera Oleksandr Kubrakov objavio je na Tviteru da je ugovor produžen za 120 dana, za šta su se ta država, Turska i Ujedinjene nacije i zalagale, ali Erdogan još nije potvrdio vremenski okvir.

Delegacija Rusije koja je razgovarala sa visokim zvaničnicima Ujedinjenih nacija u Ženevi saopštila je u ponedjeljak da je Moskva spremna da prihvati produženje dogovora samo na 60 dana, prenose agencije.

Dogovor za žitni koridor trebalo je da sitekne danas. Kao rezultat naših razgovora sa dvije strane, osigurali smo produženje ovog dogovora – rekao je Erdogan u govoru u zapadnom gradu Canakkaleu.

UN i Turska isposlovale su u julu dogovor dvije zaraćene države na osnovu kojeg Ukrajina – jedna od najvećih izvoznica žita na svijetu, transportuje žito i đubrivo brodovima koristeći tri svoje crnomorske luke.

Moskva je, međutim, nezadovoljna time što paralelni sporazum o izvozu ruske hrane i đubriva nema očekivane rezultate, jer se izveze tek djelić ruskog đubriva, a žita nimalo.

Prema navodima ruske delegacije, „restrikcije ruskim poljoprivrednim izvoznicima i dalje su na mjestu“ i „izuzeci od sankcija na hranu i đubrivo, koje su oglasili Vašington, Brisel i London, suštinski su neaktivni“.

Moskva želi da se kroz ovaj sporazum ruski amonijak transportuje cjevovodom preko ukrajinske teritorije do crnomorskih luka radi eventualnog izvoza. Ruski zvaničnici takođe se žale da bankarske restrikcije i visoki troškovi osiguranja otežavaju izvoz ruskog đubriva.

Izvor: Beta