Crveni trg u Moskvi zatvoren, Foto: Reuters
Predsjednik Rusije Vladimir Putin optužio je plaćeničku grupu Vagner za „veleizdaju” i „zabijanje noža u leđa” nakon oružane pobune i novih optužbi na račun ruske vojske koje je uputio vođa paravojne formacije Jevgenij Prigožin.
Pobunjeni plaćenici Vagnera tvrde da su preuzeli kontrolu ruskog grada Rostova na Donu, vojno i strateški važnog centra.
Prema izvorima BBC njuza na ruskom, Vagnerovci su preuzeli vojne objekte i u Voronjezu, gradu na pola puta između Rostova i Moskve.
Prigožin je upozorio da će njegove plaćeničke trupe krenuti i na Moskvu ukoliko se vojni vrh ne sastane sa njim.
Neke zemlje koje se graniče sa Rusijom podigle su nivo bezbjednosnih mjera, dok predstavnici NATO saveza kažu da „pažljivo” posmatraju situaciju.
U obraćanju naciji, Putin je zaprijetio hapšenjem plaćenika i optužio ih za „veleizdaju”.
Prigožin je naizgled odgovorio Putinu u audio poruci rekavši da njegove jedinice nisu počinile izdaju, već „patriote koje se bore za budućnost domovine” rastrgane „korupcijom, lažima i birokratijom”.
On je pozvao na pobunu protiv vojske, ali je demantovao da se radi o puču.
Od petka uveče, širom Rusije su podignute bezbjednosne mjere, internet je ograničen, a vojna vozila su viđena na ulicama Moskve.
Prethodno je Prigožin optužio Sergeja Šojguja, ministra odbrane Rusije, da je kriv za neuspješne vojne akcije u Ukrajini i velike gubitke na ruskoj strani.
Kremlj je demantovao njegove izjave, a Putin je odmah pozvao na nacionalno jedinstvo u Rusiji, optužujući Vagnerovce za veleizdaju.
Navikli smo da čujemo šefa Vagnera Jevgenija Prigožina kako napada ruski vojni vrh – posebno ministra odbrane Sergeja Šojgua – zbog problema na bojnom polju.
Javni sukobi između plaćeničke grupe Vagner i Ministarstva odbrane nisu novina.
Ali ovo jeste.
U najnovijoj video-tiradi na društvenoj mreži Telegram, Prigožin krivi Šojgua za početak rata u Ukrajini u februaru prošle godine.
Govoreći prvo o borbama na istoku Ukrajine koje su počele 2014. posle ruske vojne intervencije, Prigožin je rekao:
„Mi smo napadali njih, a oni nas. Tako je to trajalo tih osam dugih godina, od 2014. do 2022. broj okršaja bi se nekada povećao, ponekad smanjio”.
„Tamo se 24. februara [2022.] nije dešavalo ništa vanredno. Sada Ministarstvo odbrane pokušava da obmane javnost, prevari predsjednika i plasira priču da je bila neka luda agresija Ukrajine, da je zajedno sa cijelim NATO blokom Ukrajina planirala da nas napadne.
„Rat je bio potreban… da bi Šojgu mogao da postane maršal, da bi dobio drugi orden heroja… Rat nije bio zbog demilitarizacije ili denacifikacije Ukrajine. Bio je potreban za dodatnu zvjezdicu.”
Prigožin je za rat okrivio i oligarhe, osudivši „klan koji danas u praksi vlada Rusijom”.
Jake riječi. Ali da li će one imati posljedice?
To zavisi od prirode trenutnog odnosa Prigožina sa predsjednikom Vladimirom Putinom. I niko nije sasvim siguran kakav je trenutno taj odnos.
Da li je ljutiti Prigožin kojeg vidimo i čujemo na Telegramu projekat Kremlja?
Ako je tako, njegova optužbe na račun Šojgua i oligarha mogla bi da bude osmišljena tako da zaštiti Putina od kritika javnosti, dok istovremeno nudi Kremlju mogući izlaz iz sukoba koji nije išao po planu, tako da ne ošteti predsjednika ili politički sistem.
Prigožin je imenovao krivce, a među njima se ne nalazi Putin.
Ali da li to tako funkcioniše?
Putin je tako blisko povezan sa ratnim operacijama.
U obraćanju naciji 24. februara 2022, lider Kremlja je jasno stavio do znanja da je njegova odluka da pokrene „specijalnu vojnu operaciju” – sveobuhvatnu rusku invaziju na Ukrajinu.
Osim toga, tvrdnja da je predsjednik prevario ministara kojeg je imenovao ne odražava se sjajno na čovjeka na vrhu.
Istina, u Rusiji Kremlj kontroliše medijsku sliku i poruke.
Kada bi ovdašnji TV kanali i pro-vladini vojni blogeri prenijeli takvo tumačenje, mnogi Rusi bi to prihvatili.
Ali šta ako ispad Jevgenija Prigožina nije bio usklađen sa Kremljom?
Šta ako je stekao sopstvene političke ambicije?
Ili je zaključio da je stvaranje moćnih neprijatelja unutar ruske elite (posebno vojske) za njega najbolji oblik odbrane?
„Negativac” Prigožin rizikuje da uzdrma čamac – i ruski politički sistem – podrivanjem poruka Kremlja.
Tek prošle nedjelje Putin je ponovio potrebu, kako on to vidi, da „demilitarizuje” i „denacifikuje” Ukrajinu.
Već sam pisao da je davanje smisla ruskoj politici poput pokušaja da se napravi ogromna slagalica u kojoj većina djelova nedostaje.
Pokušavate da povežete tragove, ali nikada niste sasvim sigurni kakva će biti konačna slika.
Još slažem djelove slagalice o Prigožinu.
Ali, osim šefa Vagnera, postoje i drugi zanimljivi djelovi ruske slagalice koji nagovještavaju drugačiji ishod.
Na primjer, koliko god loše išle stvari za Kremlj u Ukrajini, da li bi Moskva mogla da proglasi da je „misija ispunjena”?
Dmitrij Peskov, portparol predsjednika Putina nedavno je tvrdio da je „cilj [demilitarizacije Ukrajine] u velikoj mjeri postignut”, tvrdeći da Ukrajina ima sve manje sopstvenog naoružanja i da se sve više oslanja na pomoć iz inostranstva.
A ranije ovog mjeseca više od 20 ukrajinskih vojnika, pripadnika bataljona Azov, izvedeno je na suđenje na jugu Rusije.
Rusija naziva Azov „terorističkom grupom” koja pruža utočište neonacistima.
Da li bi to moglo da se prikaže kao slučaj denacifikacije” i da se tu zaustavi?
Ali postoje i druge indicije da „zaustavljanje” nije u Putinovim planovima.
U nedavnim televizijskim nastupima, djelovao je kao uvjeren u pobjedu i odbacio kontraofanzivu Ukrajine.
„Neprijatelj trpi velike gubitke”, rekao je Putin novinaru ruske televizije ove nedjelje, dodajući: „Neprijatelj nema šanse”.
IZVOR: BBC
Ni iz četvrtog pokušaja fudbalska reprezentacija Crne Gore nije uspjela da osvoji bodove u Ligi nacija.
“Sokoli” su večeras, u Kardifu, poraženi od Velsa sa 1:0.
Za tim Roberta Prosinečkog to je šesti vezani poraz, računajući one iz pripremnog perioda protiv Belgije i Gruzije.
Mnogo više od svih tih poraza brine igra naše selekcije koja je večeras bila ispod svakog nivoa. Crna Gora je tokom čitavog meča bila u podređenom položaju, Vels je dominirao pod dirigentsom palicom Harija Vilsona.
Vezista Fulama kreirao je šanse, a onda je u 35. minutu iznudio penal. Isti je, nakon minut, uspio i da realizuje i donese pobjedu svojoj ekipi.
Tek početkom nastavka “sokoli” su bili nešto agresivniji, rezervista Radulović pogodio je prečku, no sve je to bilo kratkog daha. “Zmajevi” su nastavili da dominiraju i potpuno rutinski su meč priveli kraju.
Posljednje dvije utakmice u ovogodišnjem izdanju Lige nacija “sokoli” će odigrati na svom terenu i to u novembru – protiv Islanda i Turske.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori pretežno sunčano, ponegdje uz malu do umjerenu oblačnost, saopštili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju. Na sjeveru, ujutru i tokom noći, mjestimično magla ili povećana niska oblačnost. Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 16, najviša dnevna od 16 do 26 stepeni.
U prostorijama Vaterpolo plivačkog saveza Crne Gore održana je vanredna Skupština VPSCG.
Prisutni su najprije konstatovali ostavku bivšeg predsjednika UO dr Đura Marića, članova tog tijela, kao i bivšeg predsjednika Skupštine Mirze Krcića.
Na prijedlog PVK Budva, delegati su jednoglasnom odlukom za predsjednika Skupštine VPSCG izabrali Dejana Rađenovića, člana tog kluba, dok je za potpredsjednika Skupštine VPSCG izabran Rajko Ćupić, predsjednik PVK Budućnost.
Od ukupno 17 delegata, glasalo je 10. Među prisutnima nije bilo članova Mladosti, Katara, Starog grada…
Na predlog Rađenovića, što je i jednoglasno prihvaćeno od strane delegata, za Izbornu Skupštinu VPSCG, na kojoj će se birati predsjednik Saveza, određen je 1. novembar, a početak je u 16 časova.
Izvor: RTCG
Evropska unija uvela je restriktivne mjere protiv pet pojedinaca i jednog entiteta zbog akcija koje destabilizuju Moldaviju, prenosi agencija Rojters.
Ta akcija je dio napora EU da se suprotstavi ruskom uticaju u regionu, piše u saopštenju.
Među osobama kojima su uvedene sankcije su i proruski guverner moldavskog regiona Gagauzija Evgenija Gutul, kao i nekoliko zvaničnika povezanih sa separatističkim aktivnostima u tom regionu.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je danas, nakon sjednice Senata Prijestonice, zajedno sa gradonačelnikom Cetinja Nikolom Đuraškovićem i direktorom Uprave za saobraćaj Radomirom Vuksanovićem obišao radove na izgradnji puta koji povezuje Cetinje sa Čevom.
Predsjednik države je istakao da je unaprjeđenje saobraćajne infrastrukture od suštinskog značaja za ekonomski razvoj naše zemlje, saopšteno je iz Kabineta predsjednika.
“Novoizgrađena dionica puta predstavlja izvanredan projekat , koji je i prilika da se konačno Crna Gora barem malo oduži Katunskoj nahiji, imajući u vidu sve ono što je Katunska nahija u istoriji značila za Crnu Goru”, naveo je predsjednik Milatović.
Poručio je da investicije u modernizaciju puteva doprinose boljem povezivanju i podizanju kvaliteta života svih građana.
“Upravo su putevi potrebni da bi naša sela oživjela, da bi dodatno spojili poljoprivredu i razvoj turizma i upravo je ova saobraćajnica odličan primjer kako treba raditi u narednom periodu”, kazao je predsjednik države.
Na kraju, Predsjednik je pohvalio trud i zalaganje Uprave za saobraćaj i Prijestonice Cetinje koji su uložili u izgradnji ovog projekta, koji će, kako je kazao, biti od koristi građanima Prijestonice Cetinje, privredi i ukupnom razvoju ovog dijela zemlje.
Crna Gora je na Samitu posvećenom desetogodišnjici Berlinskog procesa, dobila pohvale od predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i premijera Mađarske, Viktora Orbana, čija zemlja sada predsjedava Savjetom EU, saopštio je predsjednik Vlade Crne Gore, Milojko Spajić.
“Poslije ispunjavanja svih preduslova Vlade i Skupštine od prošle sedmice, očekujemo IGC i zatvaranje četiri poglavlja do kraja ove godine”, naveo je Spajić.
Premijer je kazao da su danas potpisali dva sporazuma i jedan akcioni plan, oko zajedničkog regionalnog tržišta, koji je, kako je ocijenio, jako bitan zbog prevelikog čekanja naših građana i robe koja treba da se transportuje iz jedne države u drugu.
“Mislimo da će to ići mnogo brže nego što je do sada bio slučaj, i stvarno se radujemo jednom novom momentu u tom smislu”, istakao je Spajić.
I druga stvar, dodaje, jeste mobilnost studenata.
“Mobilnost će biti mnogo bolja usvajanjem petog paketa mobilnoti koji nadam se da čemo ratifikovati u parlamentu”, poručio je Spajić.