Nekoliko ukrajinskih regija proglasilo je jutros uzbunu od vazdušne opasnosti, jer je Rusija ponovo lansirala bespilotne letjelice iranske proizvodnje, naveli su ukrajinski funkcioneri.
Šest dronova oborila je ukrajinska protivvazdušna odbrana iznad industrijskog grada Krivij Rih, u južnoj regiji Dnjepropetrovsk, napisao je regionalni guverner Serhij Lisak na Telegramu, prenosi Radio Slobodna Evropa.
“Međutim, nije bilo moguće uništiti sve bespilotne letjelice, a u Krivij Rihu je oštećeno komunalno preduzeće”, napisao je Lisak, dodajući da je u gradu oštećena i lokalna prevoznička kompanija te nekoliko zgrada, dok je industrijska oprema uništena.
Kako je kazao, lakše je povrijeđen 56-godišnji muškarac.
Šef Vijeća za odbranu tog grada Oleksandr Vilkul napisao je na Telegramu da uprkos šteti komunalne službe rade.
Ukrajinska protvvazdušna odbrana saopštila je da je oborila 16 od 17 bespilotnih letjelica iranske proizvodnje koje je Rusija koristila u napadu.
Četvrti uzastopni dan napada ruskih bespilotnih letjelica, uslijedio je nakon što su najmanje dvije osobe poginule, nekoliko ranjeno, u Kijevu i drugim ukrajinskim regijama.
Glavni štab ukrajinske vojske saopštio je danas da su ukrajinske trupe vodile 30 borbi u posljednja 24 sata u istočnoj regiji Donjecka, gdje se nastavljaju žestoke borbe.
“Neprijatelj i dalje usmjerava svoje glavne ofanzivne napore na smjerove Kupjansk, Liman, Bahmut, Avdijivka i Marjinka”, navela je ukrajinska vojska u dnevnom izvještaju.
Plaćenici ruske paravojne grupe Vagner više ne učestvuju u velikim razmjerama u borbenim operacijama u Ukrajini, saopštio je kasno sinoć Pentagon.
“U ovom trenutku ne vidimo da Vagnerove snage u velikim razmjerama učestvuju u borbenim operacijama u Ukrajini”, izjavio je novinarima portparol Pentagona Pat Rajder (Ryder).
Međutin, dvije nedjelje poslije neuspjele pobune te grupe u Rusiji, američke vlasti vjeruju da je većina pripadnika Vagnera i dalje u ukrajinskim oblastima koje je okupirala Rusija.
Paravojna grupa koja je igrala ključnu ulogu u ruskoj invaziji na Ukrajinu, pokušala je krajem juna da smijeni rusko vojno rukovodstvo brzom pobunom.
Vođa Vagnera Jevgenij Prigožin rekao je da pobuna nije imala za cilj da smijeni vlast, već je bila uperena protiv Generalštaba ruske vojske, koju je optužila za nekompetentnost u sukobu u Ukrajini.
Pobuna je okončana tokom dana, 24. juna uveče, sporazumom koji predviđa odlazak Prigožina u Bjelorusiju. Njegovim borcima je ruski predsjednik Vladimir Putin ponudio da se pridruže redovnim oružanim snagama, odu u Bjelorusiju ili se vrate u civilni život.
Ruska vojska je nedavno saopštila da je od grupe Vagner dobila više od 2.000 komada vojne opreme, 2.500 tona municije i 20.000 komada malokalibarskog oružja.
Prigožin je pristao da preda naoružanje svojih ljudi redovnim ruskim snagama poslije odustajanja od pobune.
Rusija i Ukrajina: Amerika procjenjuje da je 220.000 Rusa ubijeno ili ranjeno u Ukrajini, u Rusiji uhapšen američki novinar osumnjičen za špijunažu
400. dan rata: Neizvjesna je sudbina sedišta Ukrajinske pravoslavne crkve u Kijevu posle ultimatuma ukrajinskih vlasti o iseljenju sveštenstva. U Rusiji uhapšen novinar američkog Volstrit džornala pod optužbom da je američki špijun.

Sjedinjene Države procjenjuju ruske gubitke u ratu na oko 220.000 ranjenih i ubijenih vojnika, rekao je britanski ministar odbrane Ben Volas, a iz Kremlja poručuju da će rat dugo trajati.
Prema obavještajnim podacima britanskog Ministarstva odbrane, borbe za grad Bahmut na istoku Ukrajine i dalje traju, iako je njihov intenzitet smanjen u odnosu na prethodne nedelje.
Istekao je rok da svještenstvo izađe iz Kijevsko-pečerskoj lavri, sjedišta Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC), koja se odvojila od Moskovske patrijaršije posle ruske invazije prošle godine.
Ministarstvo kulture Ukrajine, koje je zaduženo za kompleks drevnih crkava i čuvenih pećina, saopštilo je da od 29. marta raskida ugovor sa Ukrajinskom pravoslavnom crkvom o zakupu Lavre na neodređeno vrijeme.
Ukrajinska vlada, koja je vlasnik ogromnog manastira iz 11. vijeka koji gleda na rijeku Dnjepar, kaže da je odluka donijeta nakon što je komisija otkrila višestruka kršenja ugovora o zakupu kompleksa, koji se nalazi na listi svjetske baštine Uneska.
Svještenstvo, međutim, odbija da napusti Kijevsko-pečersku lavru.
Ruska Federalna služba bezbednosti potvrdila je da je Ivan Gerškovič, dopisnik američkog Volstrit džornala, priveden u Jekaterinburgu u Rusiji i da je osumnjičen da je američki špijun.
Nekoliko medija objavilo je da je Gerškovič prestao da se javlja redakciji nakon što je otišao u Jekaterinburg, što je izazvalo sumnje da je možda uhapšen.
„Federalna služba bezbednosti Rusije zaustavila je nezakonite radnje američkog državljanina Ivana Gerškoviča, rođenog 1991. godine, dopisnika moskovskog biroa američkog lista Volstrit džornal, akreditovanog pri Ministarstvu spoljnih poslova Rusije, koji je osumnjičen da je špijunirao u korist Amerike”, prenela je agencija TASS saopštenje ruske službe bezbjednosti.
Agencija tvrdi da je dopisnik, postupajući po instrukcijama američke strane, prikupio informacije o aktivnostima jednog od preduzeća ruskog vojno-industrijskog kompleksa, što je državna tajna.
Ranije je novinar Dmitrij Kolezev (u Rusiji priznat kao „strani agent”) objavio je da je Gerškovič otišao u Jekaterinburg da piše o odnosu prema ratu i regrutovanju lokalnog stanovništva u plaćeničku kompaniju Vagner, čiji je vlasnik Jevgenij Prigožin.
Samohrani otac iz Rusije, čija je ćerka prijavljena zbog antiratnog crteža, osuđen je na dvije godine zatvora zbog diskreditovanja vojske.
Ali 53-godišnji Aleksej Moskaljev nije bio u sudnici u Jefremovu da čuje izricanje presude.
Ipak, dan poslije izricanja presude, Moskaljev je uhapšen u Minsku, glavnom gradu Belorusije, rekao je njegov advokat Rojtersu.
(BETA, BBC)