Foto: EPA-EFE/STRINGER
Drugog dana ruske invazije na Ukrajinu, žestoke borbe vode se u više gradova. U toku su raketni napadi na prijestonicu Kijev. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je dosada ubijeno 137 civila i vojnika, i potpisao Dekret o mobilizaciji, pa muškarci starosti od 18 do 60 godina ne smiju napustiti zemlju.
„Mi branimo državu sami. Ko je spreman da se bori sa nama? Ne vidim takve. Najmoćnije sile svijeta posmatraju iz daleka. Da li su jučerašnje sankcije ubijedile Rusiju? Niko za nas ne želi ratovati. Sada sudbina zemlje zavisi od naše vojske i od naših heroja – rekao je Zelenski u televizijskom obraćanju.
On još je jednom u petak ujutro apelovao na zapadne saveznike da pomognu Ukrajini i zaustave ruski napad, prenose agencije.
Rusija je za 24 sata bombardovala 33 civilna mjesta
Zvaničnik ukrajinskog ministarstva odbrane kazao je da je ruska vojska pogodila 33 civilne mete u posljednja 24 sata, prilikom čega je stradalo dvoje djece, prenosi agencija Rojters. Rusi kažu da ne napadaju civilne objekte, ali su za 24 sata pogođena 33 civilna mjesta – rekao je Vadim Denisenko ovoj novinskoj agenciji.
Ujedinjene nacije za izbjeglice tvrde da je oko sto hiljada Ukrajinaca napustilo državu. Evropska unija zamrznuće ruske račune u bloku i ukinuti ruskim bankama pristup evropskim finansijskim tržištima.
Ruska vojska ušla u Kijev. U gradu objavljena vazdušna opasnost
Hrvatski portal Indeks javlja da su ruske snage ušle su u Kijev, i da se vode borbe na ulicama predgrađa. Kako javljaju ukrajinske vlasti, Rusi su ušli u četvrt Obolon. Gradska uprava glavnog grada Ukrajine, Kijeva, oglasila je jutros vazdušnu opasnost, a od 4.30 sati ujutro po lokalnom vremenu u Kijevu odjekuju eksplozije. Savjetnik ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova Anton Geraščenko objavio je na Tviteru da je započeo napad na Kijev krstarećim ili balističkim projektilima.
Posljednji put je naš glavni grad doživio nešto slično 1941. kada ga je napala nacistička Njemačka – rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova.
Ukrajinska vojska objavila je snimak, kako kaže, ulične borbe između ukrajinskih branitelja u gradu Sumi na sjeveroistoku zemlje i ruskih napadača, javlila je Al Jazeere. Sumi, s populacijom od približno 260.000 ljudi je regionalni glavni grad koji se nalazi 30-ak km od ruske granice.
Rusija tvrdi da je zauzela ostrvo Zminji
Ruske snage zauzele su ostrvo Zminji u Crnom moru, gdje su im se predala 82 ukrajinska vojnika, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije, prenio je Rojters. Ukrajinski zvaničnici tvrde da je u vatri iz ruskih brodova ubijeno svih 13 graničara na ostrvu, koji je smješten južno od Odese.
Velika Britanija: Rusija namjerava zauzeti čitavu Ukrajinu
Britanski ministar odbrane Ben Valas rekao je da je stav britanske obavještajne službe da Rusija namjerava napasti cijelu Ukrajinu, ali njena vojska nije uspjela ispuniti glavne ciljeve prvog dana napada. Valas je rekao kako procjenjuje da je Rusija izgubila više od 450 vojnika, prenosi Indeks.
Francuski predsjednik Emanuel Makron rekao je da će Ukrajini biti ponuđeno 300 miliona eura pomoći i vojna oprema.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, poslije sastanka koji je kasno sinoć završen u Briselu, kazala je da će sankcije Evropske unije (EU) Rusiji biće usmjerene na finansijski sektor, energetiku, transport i vize za rusku elitu.
Predsjedavajući gornjeg doma ruskog parlamenta poručio je da je Moskva spremila paket sankcija u znak odmazde za sankcije uvedene toj zemlji, prenosi Rojters.
Izvor: Agencije, Al Jazeera, Index
Iako već postoje akti koji regulišu i strogo zabranjuju svaki vid nasilja u školama, izmjenama Zakona o obrazovanju i vaspitanju, konačno će se doći do odgovornosti svih aktera.
Predsjednica Udruženja Roditelji Kristina Mihajlović kazala je da su iz te organizacije insistirali da se zakonom regulišu prava i obaveze roditelja, te sankcionišu oni koji zanemaruju djecu.
Predviđeno je da se u zakonu nađe kad roditelji ne sarađuju sa školom, šta se dešava u onim situacijama kada ne žele, kada postoje određeni problem ili kada roditelji ne vode adekvatno brigu o djetetu koje možda pravi neke probleme unutar škole – rekla je Mihailović za Radio Crne Gore.
Tako će škole morati da obavijeste ministarstvo, nadležni organ i ustanovu socijalne zaštite ukoliko roditelj učestalo zanemaruje obaveze predviđene propisom.
Veća odgovornost, ističe Mihajlović, biće i na prosvjetnim radnicima.
Direktor obrazovne ustanove uz mišljenje nastavničkog odnosno stručnog vijeća može tražiti da se rad nastavnika nađe pod lupom i to ukoliko ne ostvari kvalitet nastave u skladu sa standardima.
Nije suština da se neko otpusti – rekla je Mihajlović.
Podrška i iz Sindikata
Nacrtom zakona precizira se i način zapošljavanja u školama, koji je do sada mnogo puta kritikovan. Podršku u takvom rješenju daju iz sindikata prosvjete, potvrdio je predsjednik Radomir Božović.
Prva stvar koju želim da naglasim je da se poslije 20 i više godina vraćaju kriterijumi za zapošljavanje nastavnika i radnika u obrazovanju. To moramo da pozdravimo – kazao je on.
Božović naglašava da se roditeljima moraju nametnuti veće obaveze prilikom kontrole i vaspitanja djece.
Obično kada roditeljima naglasimo da dijete mora više da uči i redovnije da dolazi, nemamo baš najbolju saradnju. Zato nam se dešavaju ti propusti i učenik ima veliki broj jedinica, veliki broj neopravdanih izostanaka… Kad se škola obrati Centru za socijalno staranje, onda dolazi do problema – ukazao je on.
Božović smatra da roditelji djecu moraju da nametnu veće obaveze prilikom kontrole i vaspitanja svoje djece.
Roditelji djecu često prepuste školi – rekao je Božović.
Javna rasprava o nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju trajaće do 20. oktobra.
Primjedbe, prijedloge i sugestije zainteresovani mogu dostaviti Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija u pisanoj formi, poručili su iz tog resora.
Izvor: RTCG
Zbog intenzivnih padavina i olujnog vjetra koji su zahvatili područje Cetinja u proteklim satima, došlo je do poteškoća u funkcionisanju grada, saopšteno je iz gradske uprave.
Obilna kiša izazvala je probleme u saobraćaju, a jak vjetar uzrokovao oštećenja na infrastrukturi i oborio više stabala. Pojedine saobraćajnice privremeno su zatvorene za saobraćaj. Sve nadležne službe, uključujući Službu zaštite i spašavanja, Komunalno preduzeće i Komunalnu policiju, nalaze se na terenu i intenzivno rade na sanaciji štete – navodi se u saopštenju.
Nadležne službe kako ističu, pratiće situaciju tokom dana i preduzimati sve potrebne mjere kako bi se šteta što prije sanirala.
U većem dijelu Crne Gore sjutra se očekuju obilne padavine, a najviša dnevna temperatura iznosiće 24 stepena.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, noćas i sjutra prijepodne, a u istočnim i sjeveroistočnim predjelima moguće i poslijepodne, očekuje se često umjerena do jaka kiša ili pljuskovi sa grmljavinom.
Očekuje se južni vjetar koji će povremeno biti jak, na udare i olujni.
U drugom dijelu dana i tokom noći djelimično razvedravanje, uz samo ponegdje malo kiše.
Poslijepodne će i južni vjetar znatno oslabiti.
Jutarnja temperatura vazduha od 13 do 22, najviša dnevna od 15 do 24 stepena.
Jaka kiša i vjetar tokom dana nijesu uzrokovali veće probleme na Cetinju.
Uprkos lošim vremenskim uslovima radnici Komunalnog preduzeća i Komunalne policije su na terenu i uklanjaju polomljene grane s kolovoza.
Vjetar je oborio zaštitnu ogradu postavljenu duž Njegoševe ulice.
Kako je Cetinjskom listu kazao direktor Komunalnog preduzeća Boško Dragutinović, oborena su dva stabla koja trenutno ne ometaju saobraćaj.
Radnici će večeras i tokom noćnih sati obilaziti grad, a sjutra će u ranim jutarnjim satima sanirati svu štetu nastalu tokom nevremena – kazao je Dragutinović.
Pripadnici Službe zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje tokom dana nijesu imali intervencija, ali su, prema riječima načelnika Miloša Ćećanovića, u pripravnosti i spremni da intervenišu na poziv građana.
Podsjećamo, iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) saopšteno je da će danas i sjutra područje Crne Gore biti pod uticajem ciklonske aktivnosti, koja će usloviti nestabilne vremenske prilike i obilne padavine.
Očekuju se intenzivne padavine, obilne količine kiše, naročito u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prvog dijela dana, kada mjestimično može pasti 150-200 l/m2. Od sredine dana u petak u jugozapadnim, a u popodnevnim satima u većem dijelu zemlje padavine će oslabiti ili prestati – saopšteno je iz ZHMS.
Vjetar će, kako je najavljeno, biti južnih smjerova, umjeren do jak, u noći između četvrtka i petka i u petak tokom prvog dijela dana, na udare olujne jačine.
Za dane vikenda će doći do popunjavanja odnosno slabljenja ciklonske cirkulacije, ali će i dalje biti uslova za povremenu kišu ili lokalne pljuskove sa grmljavinom. Kao posljedica obilne kiše lokalno su mogući problemi sa obilnom količinom vode, posebno u urbanim sredinama, na bujičnim tokovima i duž saobraćajnica koje presijecaju planinske kosine – saopšteno je iz ZHMS.
Podsjećamo, iz Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a apelovali su na građane da prate zvanična saopštenja i preduzmu mjere zaštite kako bi umanjili potencijalne posljedice ovih vremenskih nepogoda.
Broj muškaraca koji su u Španiji uzimali roditeljsko odsustvo povećao se tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine, prema danas objavljenoj studiji, koja sugeriše da je mogućnost gledanja utakmica bila važna u njihovoj odluci.
Prema radnom dokumentu Ekonomske škole u Barseloni, koristeći podatke španskog socijalnog osiguranja, tokom tog Svjetskog prvenstva, organizovanog od 20. novembra do 18. decembra 2022. godine u Kataru, zabilježeno je na dnevnom nivou “višak” od 1.000 muškaraca na odsustvu.
Tokom tog perioda, međutim, nije bilo porasta zahtjeva za porodiljsko odsustvo majki, precizira studija pod naslovom “Korišćenje vremena očeva tokom porodiljskog odsustva: briga o djeci ili slobodno vrijeme?”
Nije povećano ni korišćenje porodiljskog odsustva među samozaposlenim radnicima, poznatim po fleksibilnijem radnom vremenu.
“Ove rezultate tumačimo kao direktan dokaz da su očevi (barem neki od njih) iskoristili period odsustva za aktivnosti koje nisu vezane za brigu o djeci”, navodi se u dokumentu trojice ekonomista.
U Španiji i očevi i majke imaju pravo na 16 nedjelja plaćenog odsustva od 2021. godine kada im se dete rodi.
To odsustvo se može koristiti odjednom ili isprekidano tokom prvih 12 mjeseci života djeteta.
Fudbal je izuzetno popularan sport u Španiji, a Svjetsko prvenstvo 2022. godine bilo je jedan od najgledanijih događaja na televiziji u toj zemlji.
Izvor: Beta
Svjetska kuća fudbala (FIFA) sprema se da uvede još jednu veliku evolucionarnu promjenu.
Decenijama unazad naučili smo na dva prelazna roka, ljetnji i zimski, a od 2025. godine će se i to promijeniti.
FIFA je, naime, odlučila da uvede treći transfer period, i to u trajanju od samo 10 dana.
On bi bio na snazi u periodu od 1. do 10. juna, sa idejom da se pruži prilika učesnicima Svjetskog prvenstva za klubove da se pojačaju pred učešće.
To takmičenje održaće se na 11 stadiona u Sjedinjenim Američkim Državama od 15. juna do 13. jula.
Klubovi i igrači su se uveliko već žalili na činjenicu da igraju previše utakmica i da su uslovi postali neljudski. Održavanjem SP za klubove, igrači neće imati vremena za ljetnji odmor.
Rodri i određeni veliki igrači su čak najavili štrajk, pa je ova odluka FIFA, vjerovatno, sa ciljem da to spriječi.
Izvor: B92