Svijet

SAD uslovile prodaju aviona F-16 Turskoj članstvom Švedske i Finske u NATO

Administracija predsjednika SAD Džoa Bajdena obavijestila je Kongres o mogućoj prodaji aviona F-16 Turskoj, što bi moglo da pomogne u ubjeđivanju turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana da odobri prijem Švedske i Finske u NATO. Odmah je reagovao istaknuti američki senator, koji se protivi toj prodaji zbog Erdoganove politike. Odobrenje prodaje aviona Turskoj u Kongresu je
SAD uslovile prodaju aviona F-16 Turskoj članstvom Švedske i Finske u NATO

Foto: Pixabay/ilustracija

Administracija predsjednika SAD Džoa Bajdena obavijestila je Kongres o mogućoj prodaji aviona F-16 Turskoj, što bi moglo da pomogne u ubjeđivanju turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana da odobri prijem Švedske i Finske u NATO.

Odmah je reagovao istaknuti američki senator, koji se protivi toj prodaji zbog Erdoganove politike.

Odobrenje prodaje aviona Turskoj u Kongresu je malo vjerovatno sve dok Ankara odbija da odobri članstvo Švedske i Finske u NATO. S druge strane, mnogi vjeruju da Erdogan neće odobriti proširenje NATO, osim ako ne bude uvjeren da će dobiti nove američke avione, pišu svjetski mediji, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Jedna od najvećih prodaja američkog oružja

Američka administracija se sprema da traži od Kongresa da odobri prodaju 40 borbenih aviona F-16 Turskoj, pošto je više od godinu dana razmatrala zahtjev Ankare za te avione, rekli su za CNN izvori iz Kongresa.

Ako bi bila odobrena, ta prodaja bi bila među najvećim prodajama oružja u posljednjih nekoliko godina, ukazuje CNN, dodajući da administracija takođe razmatra odvojenu prodaju 40 aviona F-35 Grčkoj.

Prodaja aviona F-16 Turskoj mogla bi, kako navodi CNN, da stavi Ankaru pod pritisak da odobri prijem Švedske i Finske u NATO, što turski predsjednik Erdogan blokira od prošle godine.

Finski zvaničnik rekao je za CNN da Finska „nije učestvovala u diskusijama“ o američkim F-16, navodeći da je Helsinki sproveo sve što je dogovoreno s Ankarom za prijem u NATO, a da je prodaja aviona Turskoj „interna stvar SAD“.

Izvor: Radio Slobodna Evropa