Foto: Mreža za sveopšti napredak
Sakupljanje pomoći za Tursku, kao što je i najavljeno, odvijalo se sinoć u prodavnici Martex 4 na Cetinju.
Pored te lokacije, rukovodilac NVU Mreža za sveopšti napredak Aleksa Markuš i volonterka Snežana Jablan sakupljali su pomoć i na Studentskom trgu, gdje su, kao i u prodavnici Martex prikupljena značajnija sredstva.
U prodavnici Martex, sredstva su prikupljali predsjednica udruženja Razvitak Marina Božović, kao i volonterka Napretka Martina Markuš.
Ukoliko neko želi da doprinese akciji u vidu namirnica, to može uraditi pozivom na broj 068-292-575 kako bi se dogovorili oko načina preuzimanja – poručili su organizatori akcije.
Šampion i lider EPCG Superlige odbojkaša, ekipa Budve, odmaraće u 7. kolu šampionata, koji će obilježiti važni mečevi u Baru – u borbi za što bolju poziciju pred plej-of i bijeg sa dna tabele.
Rundu će da otvori utakmica u SC “Morača” u petak, 15. novembra, kada će Budućnost da dočeka Sutjesku sa ciljem da nastavi pobjedničku seriju koja traje od poraza na premijeri od Budve 3:0. Sutjeska je opravdala ulogu favorita u duelima sa Galebom i Lovćenom i u Podgorici traži prvo iznenađenje u sezoni.
Galeb i Lovćen do sada nemaju ni jedan osvojen set, što će se promijeniti u subotu veče, nakon meča u SC “Topolica”, koji je zakazan za 17 sati. Galeb će ugostiti Cetinjane u derbiju začelja tabele.
Još jedan duel u najvećoj barskoj dvorani zaključiće 7. rundu EPCG Superlige odbojkaša. Mornar i Jedinstvo glavni su rivali za treću poiciju na tabeli i upravo ih čeka međusobni duel koji bi mogao značajno da utiče na tabelu. Taj susret zakazan je za ponedjeljak, 18. novembar, od 19 sati. I jedni i drugi u dosadašnjih pet mečeva imaju pobjede nad Lovćenom, Galebom i Sutjeskom, i poraze od Budve i Budućnosti.
Izvor: CDM
Predstavnik Crnogorske manjine u Odboru Nacionalnih Manjina u Albaniji, Marinko Ćulafić prisustvovao je aktivnostima povodom 80. godišnjice oslobođenja Cetinja.
U susretu sa gradonačelnikom Cetinja Nikolom Đuraškovićem, Ćulafić je istakao da je Prijestonica simbol patriotizma i nacionalnog ponosa za sve Crnogorce iz dijaspore, a posebno za Crnogorsku manjinu koja živi u Republici Albaniji.
Posjeta je upriličena na poziv gradonačelika Đuraškovića.
Tokom susreta Ćulafić je istakao potrebu podrške u reorganizaciji Crnogorske manjine, organizovanju kulturno-umjetničkih aktivnosti, čija je svrha promocija i očuvanje crnogorskog jezika, kulture i identiteta.
Prema tvrdnjama roditelja, djeca u Crnoj Gori na preglede kod alergologa, fizijatra, neurologa i endokrinologa čekaju više od tri mjeseca, dok je, kako su se izjasnili u anketi, nemoguće zakazati termin kod alergologa, fizijatra ili gastroenterologa.
Zbog toga su prinuđeni da preglede plaćaju privatnim zdravstvenim ustanovama, gdje nerijetko ordiniraju isti ljekari do kojih ne uspijevaju da dođu u bolnicama. Kako navode roditelji, najkraće, samo do sedam dana, čekali su da dobiju termine kod dječijeg hirurga i kardiologa. Iz Instituta za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore ističu da se, bez obzira na nedostatak kadra i liste čekanja u pojedinim ambulantama, sva hitna stanja zbrinjavaju istog dana.
Roditelji su anketirani na portalu Udruženja “Roditelji”.
Od 130 roditelja koji su popunili upitnik objavljen na portalu Roditelji.me, od kojih je više od polovine iz Podgorice, skoro 40 odsto je navelo da su u njihovom gradu u sistemu javnog zdravstva dostupne skoro sve potrebne zdravstvene usluge za djecu. Za razliku od njih, 34 odsto anketiranih je odgovorilo da im je dostupno samo liječenje kod izabranog pedijatra u Domu zdravlja, dok je oko 26 procenata roditelja navelo da su u njihovoj opštini dostupne samo neke usluge, ali većina nije. Ukoliko je bio potreban neki specijalistički pregled, 81 odsto njih pedijatri su uputili u Institut za bolesti djece, u neku od opštih bolnica upućeno je njih 9,2 odsto, dok je 10 odsto potražilo ljekarsku pomoć za djecu kod privatnika – tvrde anketirani roditelji.
Čak 42 odsto anketiranih roditelja je odgovorilo da su njihova djeca na specijalistički pregled čekala između jednog i tri mjeseca. Manje od jedne sedmice čekalo je 13 odsto djece. Od jedne sedmice do mjesec čekalo je 17,7 odsto djece, a duže od tri mjeseca čekalo je njih 20 odsto.
Majka djeteta iz Podgorice tvrdi da je nemoguće zakazati kod alergologa, pa se pacijenti upućuju u privatnu ambulantu.
Jedina doktorka alergolog koja radi u Kliničkom centru ordinira i privatno i jedino se tamo može pregledati dijete. Godinu dana smo pokušavali da dobijemo uput i na kraju nismo uspjeli, navodi ova majka.
Zbog predugog čekanja na pregled ili kontrolu kod specijaliste, 68,5 odsto roditelja kazalo je da su bili primorani da ipak potraže pomoć u nekoj privatnoj ordinaciji. Od tog procenta 35,6 odsto je od ljekara iz sistema javnog zdravstva dobilo konkretnu preporuku kod kojeg privatnika da odvedu dijete.
U Institutu za bolesti djece u Podgorici radi 90 ljekara (deset ljekara je na specijalizaciji). Nedostatak kadra je, prema riječima direktora IBD-a, dr Velibora Majića izražen u Centru za neonatologiju, gdje su zbog nesmetanog odvijanja procesa rada po ugovoru angažovana dva penzionisana ljekara.
Izvor: Dan
Poput Lige šampiona i žrijeb kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. godine u SAD-u, Meksiku i Kanadi, biće održan 13. decembra putem video linka (onlajn), saopštila je Fifa.
Na tom žrijebu će i Crna Gora saznati protivnike.
Naredni Mundijal će prvi put brojati 48 reprezentacija, a iz Evrope će 16 selekcija izboriti vizu za šampionat.
Pobjednici 12 grupa direktno idu na Svjetsko prvenstvo, dok će se preostala četiri reprezentacija dobiti kroz plej-of.
Kvalifikacije će početi u martu naredne godine i trajaće do novembra 2025.
Izvor: RTCG
Bokokotorski zaliv našao se u vrhu liste najpoznatijih zaliva na svijetu, objavio je portal Thetravelato.com.
Portal o putovanjima, Thetravelato.com je objavio listu 15 najpoznatijih zaliva na svijetu, a na toj listi se naš zaliv našao na petom mjestu, prenosi portal RTCG.
Na listi najpoznatijih zaliva prvi je onaj u San Francisku, drugi je zaliv Guanabara u Brazilu, slijedi zaliv Ha Long u Vijetnamu, dok je na četvrtom mjestu zaliv u Tajlandu Phang Nga.
Za peti najpoznatiji zaliv na svijetu – Boku kotorsku navodi se da je poznat po svojim dobro očuvanim srednjovjekovnim gradovima i zadivljujućim pejzažima nalik fjordovima.
Bokokotorski zaliv se često naziva jednim od najljepših zaliva u Evropi. Smješten u Jadranskom moru, ovaj zaliv smješten je među visokim planinama i istorijskim gradovima. Srednjovjekovni grad Kotor, koji je pod zaštitom UNESCO-a, nalazi se na južnom kraju zaliva. Njegova slikovita ljepota, u kombinaciji s bogatim kulturnim i istorijskim aslijeđem, čini ga destinacijom koju morate posjetiti – navodi Thetravelato.
Izvor: RTCG
Crnogorski praznik kulture – Njegošev dan, obilježen je u Kraljevskom pozorištu Zetski dom.
Petar II Petrović Njegoš za nas je, prema riječima ministarke kulture i medija dr Tamare Vujović, mnogo više od pjesnika, filozofa i vladara. On je, kako je istakla, i putnik – kako po prostoru, tako i po duhovnim svjetovima koje je s ljubavlju istraživao.
Ona je podsjetila na njegova putovanja kroz Italiju, opisana kroz susrete i prijateljstvo sa Ljubomirom Nenadovićem, koja su, kako je istakla, bila putovanja srca i uma, traženja istine i smisla postojanja.
Njegoš je znao da putovati znači učiti. Na svakom koraku, u svakom susretu, on je upijao znanja, ideje i kulturne vrijednosti drugih naroda, ali se istovremeno trudio da sagleda svijet iz vizure Crne Gore i našeg naroda. Italija, koju je posjetio, nije ga impresionirala samo svojim kulturnim bogatstvom i umjetnošću, već i dubokim misaonim slobodama koje su ga podstakle na introspekciju i promišljanje o prirodi čovjeka i društva – kazala je Vujović.
Njegoševa putovanja, kako je objasnila, pomogla su mu da, kroz likove i misli u svojim djelima, prikaže težnje, dileme i vrijednosti koje su univerzalne za sve ljude.
Jer ta putovanja nijesu bila samo fizička, već i unutrašnja, intelektualna i duhovna, koja su ga oblikovala kao pjesnika i mislioca. Njegošev duh putnika nas danas inspiriše. Podsjeća nas da kroz znanje, razumijevanje drugih kultura i otvorenost prema novim idejama možemo pronaći dublje shvatanje svijeta i sebe. Neka nas njegovo djelo vodi ka otkrivanju novih horizonata, kako bismo, kao narod, čvrsto stajali u svijetu, ponosni na svoje korijene, a otvoreni za razumijevanje različitosti – poručila je ministarka.
U okviru matinea, koji je povodom obilježavanja Njegoševog dana, crnogorskog praznika kulture organizovalo Ministarstvo kulture i medija, državnu himnu izveo je Hor Muzičke akademije, dok je Kulturno-umjetničko društvo Njegoš predstavilo splet crnogorskih igara.
Glumci Miloš Pejović, Vukan Pejović i Nemanja Todorović izveli su mini predstavu “Pisma iz Italije”, urađenu po motivima putopisa Ljubomira Nenadovića.
Program matinea upotpunio je baletski par Muzičkog centra Crne Gore koji se predstavio koreografijom uz muziku Zorana Tamindžića “Prođoh kroz goru”.
M. Sekulić