Na spomeniku osnivaču Cetinja, gospodaru Ivanu Crnojeviću, u toku su radovi na sanaciji, a izvodi ih Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore.
U obnovu, jednog od simbola Prijestonice, uloženo je nešto više od pet hiljada eura.
Poslije 40 godina od njegovog postavljanja, „konačno je došlo vrijeme da Ivana, što bi rekli, malo umijemo“, kazao je rukovodilac projekta, konzervator savjetnik Željko Čelebić.
Spomenik je izliven od lijepog i kvalitetnog komada bronze, i u izuzetno je dobrom stanju. Tu su neke stvari koje se trudimo da napravimo, recimo, bronzu da nahranimo ponovo, da joj malo, što bi rekli, vratimo sjaj koji je nekada imala, ne normalno da vratimo onaj koji je imala kada je izašla iz livnice, već da se sačuva ta plemenita patina – kazao je Čelebić.
Trenutno se sprovode konzervatorske mjere na spomeniku, a uporedo uz sanaciju skulpture, Čelebić je kazao da se izvode i radovi na postamentu.
Kameni postament je bio zaprljan maksimalno od atmosferskih neprilika i čuda, zna se kakva je klima na Cetinju. Predviđaju se radovi, neki koji nijesu urađeni kad je bilo vrijeme. Obrub oko postamenta nije odrađen u kamenu kako je bilo predviđeno, nego je ostavljen vrlo aljkavo. Ali dobro, i to ćemo završiti vrlo brzo i nadamo se za desetak dana da će Ivan biti ponovo ono što bi trebalo da jeste – poručio je Čelebić.
Direktorica Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Biljana Brajović, kazala je da su spomenici važan dio kulturnog identiteta jednog društva.
Kada je došla da radi na Cetinje njen prijedlog je bilo da se počne s istraživanjima Žabljaka Crnojevića koji je veliko bogatstvo za Crnu Goru.
Tu smo radili arheološka istraživanja koja su bila dosta plodna, i trajala su tri godine. Nakon čega smo trebali da napravimo multi disciplinarni tim, u saradnji sa Prijestonicom Cetinje, i nađemo buduću namjenu toj srednjovjekovnoj tvrđavi odnosno gradu – kazala je Brajović.
Cetinje ima brojna mjesta koja bi mogla da osvježe kulturnu ponudu grada, a Brajović izdvaja neistraženo srednjovjekovno naselje „Soko grad“ koji se nalazi na razmeđi Riječke i Lješanske nahije, odnosno između sela Kosijeri, Đinovići i Štitari.
Izradu projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera na spomeniku Ivana Crnojevića, koji je podignut je povodom proslave petsto godina od osnivanja grada, 1983. godine, finansijski je podržalo Ministarstvo kulture u okviru Programa za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara za 2021. godinu, a jednim dijelom i Prijestonica Cetinje.
Više vozila sudarilo se na putu Cetinje-Podgorica u mjestu Gornji Kokoti.
Iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije nijesu imali informaciju da li je u udesu bilo povrijeđenih.
Napravljena je veća materijalna šteta, a zbog udesa došlo je do zastoja i formiranja kolona.
Izvor: Dan
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.
Crnogorski građani su do juče putem aplikacije, mogli provjeriti da li su podaci o vjeri i nacionalnosti, koje su saopštili na popisu sprovedenom u decembru prošle godine, vjerodostojno unijeti.
Monstat će se danas zvanično ovim povodom oglasiti..
Uputstvo za korišćenje aplikacije za provjeru podataka o nacionalnosti, jeziku i vjeri, na koje je usmjereno najveće interesovanje javnosti, moglo se provjeriti na stranicama Monstata, a građani su softveru mogli da pristupe putem linka.
Podsjetimo, konačni rezultati popisa najavljeni su za 15. oktobar.
Izrada softvera bila je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.
Naime, redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.
Nakon toga, popis je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.
Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.
Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.
Podsjećanja radi, prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.
Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.
Izvor: RTCG
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je da je povećanje srazmjernih penzija na 450 eura izvjesno od januara predstojeće godine kako je i najavljeno iz ranijeg Ministartstva rada i socijalnog staranja, bez obzira na to što su se u javnosti pojavile određene spekulacije.
Naime, u cilju objektivnog informisanja zainteresovane javnosti obavještavamo da je do pune realizacije ostalo još potpisivanje Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Bosnom i Hercegovinom. Imajući u vidu da je Vlada Crne Gore potvrdila taj Sporazum prema raspoloživim informacijama i procedura sa strane BiH provodi se kraju – objasnila je ministarka Nišić.
Stoga, navela je ona, nema mjesta bilo kakvoj neizvjesnosti jer 44. Vlada upravo omogućava da se zaustavi dugogodišnja nepravda prema penzionerima sa srazmjernim primanjima.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopštili su iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru ujutru po kotlinama magla. Tokom noći u većem dijelu zemlje jače naoblačenje. Vjetar južnih smjerova, slab do umjeren, poslijepodne i tokom noći u sjevernim predjelima i na primorju u pojačanju. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 14, najviša dnevna od 17 do 25 stepeni.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) izražava zabrinutost zbog današnjeg incidenta, koji se dogodio u dvorištu Gimnazije “Niko Rolović” u Baru, a u kojem je maloljetni učenik te škole zadobio povrede.
“To je nova opomena o rastućem problemu vršnjačkog nasilja u obrazovnim institucijama koji ne dobija potrebnu pažnju, a samim tim ni odgovor kako od strane obrazovnog sistema, tako ni drugih institucija koje bi morale biti dio preventivnog lanca”, navodi CGO.
Istraživanje CGO-a ukazuje da je preko 66 odsto učenika/ca svjedočilo, u nekoj frekvenciji, vršnjačkom nasilju, a više od polovine poznaje nekog ko je bio žrtva nasilja.
“Moraju se unaprijediti preventivni programi i obezbijediti adekvatna podrška mladima”, poručuju iz ove NVO.