Društvo

Sanacija spomenika Ivana Crnojevića (VIDEO)

Na spomeniku osnivaču Cetinja, gospodaru Ivanu Crnojeviću, u toku su radovi na sanaciji, a izvodi ih Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore. U obnovu, jednog od simbola Prijestonice, uloženo je nešto više od pet hiljada eura. Poslije 40 godina od njegovog postavljanja, „konačno je došlo vrijeme da Ivana, što bi rekli, malo umijemo“, kazao
Sanacija spomenika Ivana Crnojevića (VIDEO)

Na spomeniku osnivaču Cetinja, gospodaru Ivanu Crnojeviću, u toku su radovi na sanaciji, a izvodi ih Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore.

U obnovu, jednog od simbola Prijestonice, uloženo je nešto više od pet hiljada eura.

Poslije 40 godina od njegovog postavljanja, „konačno je došlo vrijeme da Ivana, što bi rekli, malo umijemo“, kazao je rukovodilac projekta, konzervator savjetnik Željko Čelebić.

Spomenik je izliven od lijepog i kvalitetnog komada bronze, i u izuzetno je dobrom stanju. Tu su neke stvari koje se trudimo da napravimo, recimo, bronzu da nahranimo ponovo, da joj malo, što bi rekli, vratimo sjaj koji je nekada imala, ne normalno da vratimo onaj koji je imala kada je izašla iz livnice, već da se sačuva ta plemenita patina – kazao je Čelebić.

Trenutno se sprovode konzervatorske mjere na spomeniku, a uporedo uz sanaciju skulpture, Čelebić je kazao da se izvode i radovi na postamentu.

Kameni postament je bio zaprljan maksimalno od atmosferskih neprilika i čuda, zna se kakva je klima na Cetinju. Predviđaju se radovi, neki koji nijesu urađeni kad je bilo vrijeme. Obrub oko postamenta nije odrađen u kamenu kako je bilo predviđeno, nego je ostavljen vrlo aljkavo. Ali dobro, i to ćemo završiti vrlo brzo i nadamo se za desetak dana da će Ivan biti ponovo ono što bi trebalo da jeste – poručio je Čelebić.

Direktorica Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Biljana Brajović, kazala je da su spomenici važan dio kulturnog identiteta jednog društva.

Kada je došla da radi na Cetinje njen prijedlog je bilo da se počne s istraživanjima  Žabljaka Crnojevića koji je veliko bogatstvo za Crnu Goru.

Tu smo radili arheološka istraživanja koja su bila dosta plodna, i trajala su tri godine. Nakon čega smo trebali da napravimo multi disciplinarni tim, u saradnji sa Prijestonicom Cetinje, i nađemo buduću namjenu toj srednjovjekovnoj tvrđavi odnosno gradu – kazala je Brajović.

Cetinje ima brojna mjesta koja bi mogla da osvježe kulturnu ponudu grada, a Brajović izdvaja neistraženo srednjovjekovno naselje „Soko grad“ koji se nalazi na razmeđi Riječke i Lješanske nahije, odnosno između sela Kosijeri, Đinovići i Štitari.

Izradu projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera na spomeniku Ivana Crnojevića, koji je podignut je povodom proslave petsto godina od osnivanja grada, 1983. godine, finansijski je podržalo Ministarstvo kulture u okviru Programa za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara za 2021. godinu, a jednim dijelom i Prijestonica Cetinje.