Foto: Slađan Fatić
Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije utvrdilo je propuste u postupanju više policijskih službenika prema Aliji Balijagiću, optuženom za ubistvo Milenke i Jovana Madžgalja kod Bijelog Polja. To je saopštio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.
Kaže da ga je vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović obavijestio da će biti pokrenuti disciplinski postupci prema policijskim službenicima čiji su propusti u radu konstatovani.
“Imajući u vidu da smo strogo posvećeni zakonitosti djelovanja u vršenju svih zakonom propisanih nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, danas sam sa direktorom Uprave policije razgovarao o dostavljenom Izvještaju Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije koji se tiče slučaja Balijagić. Naime, nakon što sam Odjeljenju za unutrašnju kontrolu rada policije naložio da sprovedu detaljnu kontrolu zakonitosti postupanja i preduzimanja službenih mjera i radnji policijskih službenika prema Aliji Balijagiću, osumnjičenom za ubistvo Milenke i Jovana Madžgalj, postupak kontrole je završen i o istom je sačinjen detaljan Izvještaj”, saopštio je ministar.
“Kako su kontrolom utvrđeni propusti u postupanju više policijskih službenika prema Aliji Balijagiću, obaviješten sam od strane direktora da će zbog ovakvog Izvještaja unutrašnje kontrole biti pokrenuti disciplinski postupci prema policijskim službenicima čiji su propusti u radu konstatovani. Takođe, direktor Šćepanović me upoznao i da će zbog gore navedenog biti sprovedene i odgovarajuće kadrovske reforme, a sa Izvještajem unutrašnje kontrole će biti upoznato i nadležno tužilaštvo”, kazao je Šaranović.
IZVOR: vijesti
Utakmicama sedmog kola ligaške faze večeras je nastavljeno takmičenje u Ligi šampiona.
Definitivno najbolja utakmica odigrana je u Lisabonu gdje je Barselona sprektakularnim preokretom stigla do pobjede nad Benfikom – 5:4!
Benfika je na “Lužu” dva puta imala po dva gola prednosti, ali ni to nije bilo dovoljno da se izbjegne poraz.
Pavlidis je pogađao u drugom, 22 i 30. minutu, dok je između prvog i drugog pogotka grčkog reprezentativca Levandovski je iskoristio penal.
Rafinja je u 64. minutu smanjio zaostatak svoje ekipe, ali je samo četiri minuta kasnije Arauho autogolom vratio dva gola viška “orlovima”.
Barselona se nije predavala, a onda je kreirala. spektakularan finiš.
Prvo je Levandovski, sa penala, u 78. minutu smanjio, da bi Garsija u 87. izjednačio.
Di Marija je mogao potom da vrati prednost domaćinu, ali je Ščesni sjajno odbranio njegov udarac.
Veliki preorekt Katalonaca kompletiran je u 96. minutu kada je Rafinja nakon duge lopte Toresa i brze kontre stavio tačku.
Benfica’s penalty shout leading immediately to Barcelona’s winning goal 90+6′ (VAR reviewed, not given)
byu/rohanmen insoccer
Uzbudljivo je bilo i u Beogradu gdje je PSV savladao Crvenu zvezdu sa 3:2.
Vodili su “filipsovci” nakon poluvremena sa 3:0, golovima De Jonga (dva) i Flaminga.
Zvezda je ipak, nakon isključenja Flaminga (50. minut) uspjela da napravi pritisak, Ndijaje i Điga su smanjili na 2:3, ali srpski šampion nije imao snage da osvoji bod.
U ostalim mečevima Atletiko je sa 2:1 savladao Bajer Leverkuzen, baš kao i Bolonja ekipu Borusije iz Dortmunda.
Liverpul je, takođe sa 2:1, savladao Lil, dok je Štutgart sa 3:1 slavio na gostovanju Slovanu.
Golova jedino nije bilo u duelu Briža i Juventusa.
Benfika – Barselona 4:5 (Pavlidis 2′ , 22′, 30’p, Arauho 68’ag – Levandovski 13’p, 77’p, Garsija 87′, Rafinja 96′)
Bolonja – Borusija Dortmund 2:1 (Dalinga 71′, Iling Džunior 72′ – Girasi 15’p)
Slovan – Štutgart 1:3 (Mecoko 85′ – Leveling 11′, 36′, Rider 87′)
Atletiko Madrid – Bajer Leverkuzen 2 :1 (Alvares 52′, 90′ – Inkapije 45’+1′)
Liverpul – Lil 2:1 (Salah 34′, Eliot 67′ – Dejvid 62′)
Crvena zvezda – PSV 2:3 (N’Diaje 71′, Điga 77′ – De Jong 17′, 24′, Flamingo 43′)
Klub Briž – Juventus 0:0
Vrijeme sjutra u Crnoj gori biće promjenljivo oblačno, uz sunčane intervale, obavijestili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru prijepodne ponegdje po kotlinama magla ili niska oblačnost.
Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od 0 do 10, najviša dnevna od 5 do 15 stepeni.
Predsjednik Vlade Milojko Spajić zahvalio je bivšoj sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović što je, podnošenjem zahtjeva za pravo na naknadu po prestanku funkcije, “pomogla da se otklone sve nedoumice”.
Skupštinski Administrativni odbor na današnjoj sjednici je odobrio njen zahtjev.
“Opozicija je upravo dobila najbolju potvrdu ispravnosti odluke parlamenta. Hvala gospođi Đuranović što je pomogla da se otklone sve nedoumice, nadam se da nema grke među nama! Idemo na usvajanje budžeta i veće penzije”, napisao je Spajić na Iksu.
Opozicija od kraja prošle godine, od kada je Skupština konstatovala prestanak funkcije Đuranović, blokira rad parlamenta i traži da se poništi ta odluka. Oni su i danas spriječili održavanje sjednice Skupštine, na čijem je dnevnom redu budžet.
Opozicija tvrdi da je Ustav pogažen zbog toga što je Skupština, bez obaveznog obavještenja Ustavnog suda, odlučila sredinom decembra prošle godine da Dragani Đuranović konstatuje prestanak sudijske funkcije, zbog sticanja uslova za penziju shodno Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO). Oni stoga traže da se stvari vrate “u pređašnje stanje”.
Sudije Ustavnog suda su, većinom glasova, zauzele stav da u penziju idu u skladu sa Zakonom o radu, a ne Zakonu o PIO, kao sudije ostalih sudova.
IZVOR: Vijesti
Crna Gora je u posljednjih nekoliko godina napravila ogroman iskorak u saradnji sa Europolom, a tokom 2024. primjetan je dodatan napredak u razmjeni informacija, ocijenjeno je tokom sastanka direktorice Europola Katrin de Bol i predsjednika Vlade Milojka Spajića, u švajcarskom Davosu.
Tokom razgovora je naglašeno da je Crna Gora zbog toga postala vrlo važan partner Europola, jer ima i “vrlo specifičnu poziciju” na Balkanu.
Tokom prošle godine zabilježeno je 25 odsto više razmijenjenih podataka.
„U prethodnim godinama vidjeli smo veliki rast u broju razmijenjenih podataka, što je uticalo na jačanje naše saradnje sa Crnom Gorom“, istakla je direktorica Europola i zahvalila se na tome Spajiću, kako je saopštio njegov kabinet.
“Notirano je”, kako je saopšteno, “da je u prošlosti izostajala reakcija nadležnih uprkos dostavljenim podacima o kriminalnim aktivnostima”, a Spajić se zahvalio sagovornici što je Europol, uprkos tome, nastavio da pruža Crnoj Gori bitnu podršku da se izbori sa organizovanim kriminalnim grupama.
„Podaci, koje dobijamo od Europola, omogućili su nam da imamo znatno efikasniji odgovor na djelovanje organizovanih kriminalnih grupa, ali i da identifikujemo njihove saradnike unutar bezbjednosnog sektora. To je dalo zamah reformama u policiji, što je jedan od prioriteta“, kazao je premijer i objasnio da se sada radi na jačanju kapaciteta unutar policije, kako bi se nadoknadio nedostajući kadar.
Na sastanku je bilo riječi i o borbi protiv finansijskog kriminala i “doprinosu koji je na tom polju donio Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma”.
Razgovarano je i o koracima napravljenim na polju borbe protiv šverca cigareta, a Spajić je zaključio da je konačno urađen popis zaplijenjenih cigareta u Luci Bar, te da više nema slobodnih zona za skladištenje tih proizvoda u Crnoj Gori.
Crnogorski premijer u Davosu učestvuje na Svjetskom ekonomskom forumu.
Predsjednik Češke Petr Pavel, u okviru posjete Crnoj Gori, boravio je i na Cetinju, gdje je posjetio Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCJK), Muzej Kralja Nikole, a zapalio je i svijeću u pomen žrtvama tragedije, u kojoj je 13 osoba izgubilo život.
Na FCJK-u, se upoznao sa projektima iz oblasti javne diplomatije, segmenta saradnje Ambasade Republike Česke i FCJK-a.
“Bilo je riječi o kursu izučavanja češkog jezika i kulture, koji će od kraja februara biti realizovan kako na FCJK-u tako i za studente Fakulteta političkih nauka (FPN) i Filološkog fakulteta u Nikšiću. Ovome kursu je prethodio pilot kurs održan prošle godine”, navodi se u saopštenju Ambasade Republike Češke.
Dekan FCJK Aleksandar Radoman je predsjedniku Pavelu predstavio i kutak Vaclava Havela, gdje su izložene publikacije i materijal iz života i djela Havela, a predsjednik se upisao u knjigu gostiju.
“Nakon posjete FCJK-u predsjednik Pavel je posjetio Muzej Kralja Nikole gdje je direktor Vukan Ražnatović govorio o vezama Crne Gore i Česke kroz istoriju”, stoji u saopštenju.
Nakon posjete muzeju predsjednik l je sa suprugom i ambasadorkom Česke u Crnoj Gori, Janinom Hrebickovom zapalo svijeću u pomen žrtvama tragedie na Cetinju, koja se dogodila 1. januara.
On će sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem otvoriti Drugi češko-crnogorski biznis forum.
Podsjećamo da je prošle godine, tokom posjete ministra saobraćaja Česke Martina Kupke, otvoren prvi česko-crnogorski biznis forum.
Predsjednik Pavel posjetice i Atlantski savez Crne Gore, a drugog dana i Vladin bezbjednosno operativni centar G SOC.
Sjutra će u Vili Gorica biti upriličen sastanak i ručak između predsjednika Pavela i potpredsjednika Vlade Filipa Ivanovića.
IZVOR: PR centar
„Korupcija ubija.“ Iza te poruke stalo je desetine hiljada građana Srbije koji svakodnevno na ulicama traže političku i krivičnu odgovornost za pad nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, ispod koje je stradalo 15, a teško povrijeđeno dvoje ljudi.
Protesti iz dana u dan rastu, piše Deutsche Welle. Demonstracije i blokade puteva postale su svakodnevica. Građani se svakog dana širom Srbije okupljaju kako bi uz 15 minuta tišine odali poštu stradalima.
Studenti su blokirali rad gotovo svih fakulteta na tri najveća državna univerziteta, tražeći, između ostalog, ostavke premijera i gradonačelnika Novog Sada.
„Ja ne mogu da vidim scenario u kom ćemo mi izaći sa blokade, a da se zahtjevi nisu ispunili. Mislim da se svakako desila prekretnica i da je ovo, definitivno, početak kraja“, kaže za DW studentkinja iz Novog Sada Ana Đurić.
Uz studente je stalo i oko 5.000 profesora i saradnika. „Haos, kriminal, vladavina neznanja i loših đaka – to je nešto što prosto čovjek ne može da gleda“, kaže za DW profesorka Pedagoškog fakulteta Ljubica Oparnica. Studenti su joj vratili vjeru u to da su promjene moguće.
„Ja sam stvarno fascinirana načinom na koji studenti rade. To je solidarnost, i taj zid ne može da se probije. Ako svi hoćemo isto, a ovdje je dosta jasno da mi hoćemo novi sistem, novo i drugačije vrijeme, ja nekako mislim da prosto režim tu ne može ništa.“
Podrška stiže i iz dijaspore – od Njujorka do Melburna. Građani se okupljaju u svjetskim metropolama u znak podrške, a teniser Novak Đoković poručuje s Australijan opena da i on stoji uz studente.
Građani doniraju hranu, privatnici potrebnu opremu, taksisti besplatne vožnje, a poljoprivrednici obećavaju da će studente na protestima štititi traktorima.
Štit će im, po svemu sudeći, biti potreban, jer pritisci na studente u blokadi postaju sve veći. Provladini tabloidi ih nazivaju stranim plaćenicima i objavljuju njihova lična dokumenta. Pripadnici bezbjednosnih službi posjećuju njihove roditelje.
Na ulicama se bilježi sve više fizičkih napada na demonstrante. Situacija je kulminirala kada je tokom petnaestominutnog pomena stradalima u Beogradu jedan muškarac zaleteo automobilom na okupljene i udario studentkinju Pravnog fakulteta, zbog čega je ona završila u bolnici s teškim povredama.
„Jesmo se potresli, ali to nas neće uplašiti, može samo da još više da nas razbjesni“, poručuje Ana Đurić.
Razgnjevilo je i brojne građane koji su nakon tog incidenta masovnije izašli na proteste i u manjim mjestima širom Srbije. Za studente je to znak da je društvo zrelo za generalni štrajk. Vjeruju da sve mora da stane kako bi se promjene zaista dogodile. Mnogi su se već odazvali njihovom pozivu.
Advokatska komora Srbije stupila je u sedmodnevnu obustavu rada, a u štrajk kreće i dio zaposlenih u Elektroprivredi Srbije. Kako saznaje DW, na obustavu rada sprema se i dio medicinskih radnika i umjetnika zaposlenih u javnim ustanovama kulture.
I prosvjetni radnici uz pomoć roditelja obustavljaju nastavu. Iako su reprezentativni sindikati postigli dogovor s Vladom Srbije o povećanju zarada i proglasili moratorijum na štrajk, u više desetina škola drugo polugodište nije počelo na vreme.
„Prosvjeti ne može biti dobro dok u društvu vlada sistemska korupcija. Prosvjeti ne može biti dobro dok se u društvu ne poštuje princip podjele i smjenjivosti vlasti. Prosvjeti ne može biti dobro dok su donosioci odluka plagijatori, falsifikatori, uzurpatori i manipulatori“, poručio je Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije. Oni nisu bili među četiri reprezentativna sindikata koja su pregovarala sa vladom oko povećanja plata i izglasali su obustava rada do daljeg.
Predsjednik Vlade Miloš Vučević poručio je da će u škole koje su stupile u obustavu rada biti poslata inspekcije i najavio otkaze.
„Ne prijetim nikome već sam opomenuo sve i zamolio da se ne igraju sa djecom i sistemom obrazovanja“, rekao je Vučević.
Dvije inspektorke već su se oglasile saopštenjem da su odbile da izvrše taj zadatak, jer se on kosi s profesionalnim i etičkim normama, a u jednoj školi su svi zaposleni potpisali izjavu da će dati otkaz ukoliko bilo ko od zaposlenih bude bio izložen nekim mjerama.
Dok protesti i solidarnost među različitim djelovima društva raste, vlast pokušava da se izbori s najvećom političkom krizom u svojoj 12-godišnjoj vladavini. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić demonstrante optužuje za rušenje ustavnog poretka
„Sve ovo rade strani instruktori, iz više zapadnih zemalja dolaze. Sve to mi znamo, a ima ih i iz istočnih zemalja među onima koji su radili prljav posao za zapadnu agenturnu mrežu“, rekao je predsjednik Vučić.
On je opoziciji ponudio savjetodavni referendum o povjerenju predsjedniku Republike. Opozicija taj predlog odbija i traži prelaznu vladu čiji bi zadatak bio da stvori uslove za fer i poštene izbore. Za SNS to nije prihvatljivo. Oni su već krenuli u kampanju „Verujem Vučiću“.
„Referendum bi čak i za vlast bio veliki izazov“, smatra politikolog Dušan Spasojević. On vjeruje da će svi ostati na terenu neformalne borbe.
„Djeluje da će oni sada krenuti u neku vrstu kontrakampanje. Postoje naznake da će se praviti takozvani kontramitinzi već od kraj nedjelje i pretpostavljam da je to još jedan od mehanizama kojim će SNS pokušati da kontroliše proteste“, kaže Spasojević za DW.
Kuda će Srbija s ove prekretnice? Za profesorku Ljubicu Opranicu nema dileme. „Jasno je da će se oni teško predati, zato što uživaju ozbiljne privilegije. Zato to izgleda nemoguće. Ali moj osjećaj je da će ova vlast samo da se sruši odjednom kao nadstrešnica koja je pala. Iznenadićemo se. Mislim da su oni na kraju snaga“, vjeruje ona.
Dušan Spasojević je ipak oprezniji, ali i on vjeruje da s ove tačke nema povratka. „Ukoliko vlast i nađe način da izbuši studentske proteste, to će biti jedna vrsta izlaska iz krize, ali će se kriza vratiti u punoj snazi već prvom narednom prilikom“, zaključuje Spasojević.
IZVOR: Deutsche Welle