Sindikat poziva na protest ispred Vlade – traže hitno zaključenje OKU
Foto: Antena M
Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra u 19 sati protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.
Kako kažu cilj protesta je da se što prije zaključi novi Opšti kolektivni ugovor i poveća obračunska vrijednost koeficijenta za obračun zarada.
Ispred USSCG govorili su generalni sekretar Srđa Keković i predsjednik Glavnog odbora USSCG Jovan Drašković, koji su ocijenili da vlada mjesecima odgađa donošenje rješenja za zaključenje novog Opšteg kolektivnog ugovora i povećanja obračunske vrijednosti koeficijenta za obračun zarada.
Keković je podsjetio da je Opšti kolektivni ugovor prestao da važi 30. aprila ove godine, zbog čega je više od 100.000 zaposlenih ostalo bez niza prava koja su bila garantovana tim dokumentom.
„Riječ je o pravima koja se odnose na uvećanje zarade za noćni, prekovremeni, praznični i nedjeljni rad, pripravnost kod kuće, plaćeno odsustvo, otpremnine za odlazak u penziju, jednokratne pomoći, kao i druga prava iz radnog odnosa. Već dobijamo informacije sa terena da pojedini poslodavci počinju da koriste pravnu prazninu nastalu prestankom važenja ovog akta“, rekao je Keković.
Naveo je da su sindikati još u decembru prošle godine, zajedno sa Unijom poslodavaca Crne Gore, Vladi dostavili prijedlog novog Opšteg kolektivnog ugovora sa većim koeficijentima složenosti poslova i zahtjevom da obračunska vrijednost koeficijenta bude povećana sa sadašnjih 90 na 100 eura bruto.
Međutim, prema njihovim izvorima, smatraju da Vlada planira povećanje zarada neposredno pred naredne izbore.
„Plašim se da se radi o starom političkom modelu po kojem se građanima uskraćuje ono što im pripada sve do izborne godine, kada se predstavljaju kao dobročinitelji. Mi na to ne pristajemo“, rekao je Keković.
Poručio je da je USSCG spremna da nastavi sindikalnu borbu i nakon protesta ukoliko ne bude konkretnih pomaka.
„Od osnivanja 2007. godine organizovali smo brojne proteste i aktivnosti u borbi za prava zaposlenih. Uvijek smo bili uporni i vjerujemo da ćemo i ovoga puta doći do cilja“, kazali su predstavnici sindikata, upozorivši da se socijalni dijalog u Crnoj Gori ozbiljno dovodi u pitanje.
„Već pola godine dogovaramo rokove koji se ne poštuju. Na posljednjoj sjednici Socijalnog savjeta usaglasili smo rok u kojem je Vlada trebalo da saopšti svoj stav o našim zahtjevima. Umjesto odgovora dobili smo novo odlaganje“, rekao je Drašković.
„Ne tražimo nova obećanja i nove rokove. Tražimo odgovore, potpis i poštovanje. Vrijeme kupovine vremena je isteklo“, poručili su predstavnici sindikata.
Keković je odbacio tvrdnje da USSCG traži povećanje zarada samo za zaposlene u javnom sektoru, ističući da bi novi Opšti kolektivni ugovor obuhvatio sve zaposlene u Crnoj Gori.
Izvor: Antena M
Obavezno je navođenje izvora, autora i veze (“linka”) na izvorni sadržaj u novinarskom prilogu u kojem se poziva na autorski sadržaj s Cetinjskilist.com.
Veze (“linkovi”) na autorski sadržaj, pripadajući naslovi i eventualno drugi djelovi opreme teksta mogu se slobodno objavljivati ali bez ikakvih izmjena. Nije dopušteno mijenjanje smisla citata izvan konteksta, niti korištenje sadržaja u reinterpretiranom obiku. Ova pravila važe i za prenošenje sadržaja na Facebook i drugim platformama.
Cetinjskilist.com ne preuzima bilo kakvu odgovornost s obzirom na korištenje sadržaja od trećih osoba.

