Foto: Rojters
Rat u Ukrajini – 372. dan. Žestoke borbe i dalje se vode oko Bahmuta. Rusi tvrde da su Ukrajinci izveli napad na njihovu teritoriju. Predsjednik Rusije Vladimir Putin naveo je da je riječ o “terorističkom aktu”. S druge strane, Kijev je odbacio tvrdnje Moskve. Ministri G20 poslije sastanka u Nju Delhiju bez zajedničkog stava o Ukrajini. Prvi put od početka rata, kratko su razgovarali ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i američki državni sekretar Entoni Blinken.
Nastavljaju se borbe na istoku zemlje. Sirene za vazdušnu opasnost oglasile su se tokom jučerašnjeg dana širom Ukrajine. Kijev je saopštio da su ruske snage granatirale višespratnicu u Zaporožju.
Rusi masovno ginu, ali napreduju u Bahmutu
U Bahmutu u istočnoj Ukrajini su volonteri koji skupljaju mrtve civile te tako rizikuju da i sami postanu žrtve. Ljudi koji su prošle nedjelje uspjeli doći do Bahmuta koriste istu riječ za opis onoga što su doživjeli – pakao.
S obzirom na to da su ceste koje vode do grada pod stalnom vatrom s obje strane, uz snajperiste na ulicama, pristup gradu postaje sve opasniji za spasilačke ekipe. Pojavila su se nagađanja da će se ukrajinske snage morati povući.
Nijesmo uspjeli doći do središta grada posljednjih dana – rekla je Olha Danilova, koja radi za ukrajinsku nevladinu organizaciju Dobrij Ruh, koja je djelovala u Bahmutu svih sedam mjeseci ruskog napada.
Najbliže što smo mogli prići bilo je 500 metara od centra grada. Vrlo je bučno. Sve se gađa minobacačima. Grad je nedostupan. Prošli put smo pokušavali evakuisati civile s rijeke. Nijesmo se mogli ni približiti – kaže Olha.
Vojni zvaničnik: Povlačenje iz Bahmuta je na stolu, čekamo pojačanje
Ukrajinsko povlačenje iz Bahmuta – središnje tačke istočnog fronta je na stolu ako bude potrebno, ali pojačanje stiže, tvrdi ukrajinski vojni zvaničnik.
Portparol Istočne operativne komande Serhij Čerevati rekao je da “ako treba da se preduzme taktička akcija, ona će se učiniti”, ali “sve dok komanda vidi da ima smisla zadržati određeno naselje, za njega će se boriti , izvijestili su ukrajinski lokalni mediji Kyiv Independent i New Voice.
Dodao je da ukrajinski vojnici u Bahmutu “herojski brane ovaj dio fronta dok iscrpljuju, krvare i slabe neprijatelja”.
Ukrajinske snage držale su se u Bahmutu tokom mjeseci nemilosrdnih napada. Rečeno je da se situacija pogoršava i da se raspravlja o tome hoće li i kada Ukrajina povući svoje vojnike. General pukovnik Oleksandr Sirski, zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga, rekao je ranije ove sedmice da je situacija oko Bakhmuta “ekstremno napeta”.
Uništeni Bahmut je pod stalnim napadom ruskih trupa, a njegovo zauzimanje bi otvorilo put Rusiji da u potpunosti kontroliše ostatak strateškog industrijskog regiona Donbas, što je jedan od glavnih ciljeva invazije pokrenute 24. februara 2022. godine.
Blinken prepričao razgovor s Lavrovom
Danas su se na desetak minuta susreli američki državni sekretar Entoni Blinken i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Rekao sam ruskom ministru ono što smo ja i mnogi drugi rekli prošle nedjelje u UN-u i na sastanku G20. Rekao sam mu da završe ovu agresiju – rekao je Blinken.
Uključite se u značajnu diplomatiju koja može proizvesti pravedan i trajan mir – prepričao je Blinken što je rekao Lavrovu.
Predsjednik Zelenski pripremio je plan od 10 tačaka za pravedan i trajan mir. SAD je spreman diplomatijom podržati Ukrajinu kako bi na ovoj osnovi okončao rat. Međutim, predsjednik Putin nije pokazao nikakav interes za angažman – kaže Blinken.
Brazilski predsjednik razgovarao sa Zelenskim o mirovnim naporima
Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva razgovarao je u četvrtak putem videa s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim te istakao da će podržati mirovne pregovore kako bi se okončao sukob između Ukrajine i Rusije.
Lula će o mirovnim naporima razgovarati s Kinom kada sljedeći mjesec posjeti Peking, a takođe i s Rusijom, stoji u saopštenju njegove kancelarije. Rečeno je i da je Zelenskij pozvao Lulu da posjeti Kijev.
Zaharova: Tražimo službeni stav Srbije o isporuci srpskog oružja Ukrajini
Moskva je od Beograda zatražila službeni stav o informacijama da je Ukrajini isporučeno srpsko oružje, izjavila je portparolka ministarstva vanjskih poslova Ruske Federacije Marija Zaharova.
Već smo zatražili od Beograda da se izjasni. Takve izjave ne treba davati ni putem medija, ni preko Telegram kanala ni kroz curenje informacija, već putem službenog saop[tenja stava srpske strane – izjavila je Marija Zaharova i dodala da se činjenice moraju otkriti i na osnovu njih donijeti odgovarajući zaključci jer je u pitanju “izuzetno važna tema za bilateralne odnose”.
SAD objavljuje novi paket vojne pomoći Ukrajini od gotovo 400 miliona dolara
Sjedinjene Američke Države danas će objaviti novi paket vojne pomoći Ukrajini u vrijednosti od gotovo 400 miliona dolara, koji obuhvata uglavnom municiju, rekla su dva neimenovana zvaničnika.
Očekuje se da će pomoć Ukrajini biti glavna tema današnjeg sastanka američkog predsjednika Džoa Bajdena i njemačkog kancelara Olafa Scholza u Bijeloj kući, objavio je Rojters.
Izvori su naveli da novi paket američke pomoći Ukrajini sadrži više raketa GMLRS za HIMARS lansere, municiju za borbena vozila Bredli, kao i lansirne mostove oklopnih vozila.
Oprema će se finansirati iz predsjedničkih sredstava ili će biti isporučena iz američkih zaliha bez odobrenja Kongresa kao odgovor na hitan slučaj, prenio je Rojters.
Bajden želi Švedsku i Finsku u NATO-u, ne brine ga hoće li ući zajedno ili ne
Američki predsjednik Džo Bajden želi i Finsku i Švedsku u NATO-u i više je fokusiran na pridruživanje obje zemlje, a ne na to da to učine istovremeno, saopšteno je iz Bijele kuće.
Upitan da li bi Bajden podržao ulazak Finske u NATO prije Švedske, portparol Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi rekao je da će ”Finska i Švedska biti veliki saveznici u NATO-u, a što se tiče pitanja o koreografiji… Nama je važno da obje nacije budu članice. ‘Teksaški dvokorak’ koji ide uz to… To nije naša glavna briga – prenio je Rojters.
Švedska i Finska su prošle godine podnijele zahtjev za pridruživanje Alijansi nakon ruske invazije na Ukrajinu. Mađarska i Turska su jedine članice NATO-a koje još nijesu ratifikovale kandidature.
Izvor: Agencije
Cetinje u srijedu slavi 13. novembar – Dan Prijestonice i Dan oslobođenja Cetinja. Tim povodom čestitke su uputili državni zvaničnici i predstavnici političkih partija.
Boris Bogdanović, šef Kluba poslanika i generalni sekretar Demokrata, kazao je da Cetinje zaslužuje da bude jedna od najljepših i najuređenijih prijestonica Evrope.
“U ime Kluba poslanika, kao i u svoje lično ime, svim Cetinjankama i Cetinjanima želim srećan Dan prijestonice i oslobođenja Cetinja. Cetinje, drevni grad pod Lovćenom, oduvijek je bilo i ostalo kolijevka crnogorske istorije, identiteta i kulture. Njegove zidine, manastiri i trgovi čuvaju priče o slobodi, hrabrosti i ponosu našeg junačkog naroda. Kao simbol vjekovnog trajanja Crne Gore, Cetinje zaslužuje da bude jedna od najljepših i najuređenijih prijestonica Evrope i zajedno treba da radimo na tome, jer je u prošlosti po mnogo čemu ravnopravno stajalo rame uz rame sa najznačajnijim evropskim gradovima”, napisao je Bogdanović.
Rekao je da je Cetinje “duhovni i kulturni stožer” Crne Gore, “čuvar naše prošlosti i svjedok naših pobjeda”.
“Slavna istorija Cetinja nas obavezuje da čuvamo i baštinimo slobodarske i antifašističke vrijednosti po kojima je Cetinje poznato. Istovremeno, ta istorija nas inspiriše da uložimo trud i posvećenost kako bismo ovaj grad učinili boljim mjestom za život, po mjeri svih njegovih građana i kako bi omogućili mladim generacijama da u njemu ostaju i stvaraju svoje buduće naraštaje.
“Cetinje je odavno prepoznato kao grad evropskog duha, mjesto gdje se kultura, tradicija i umjetnost harmonično spajaju i zbog tog jedinstvenog spoja zaslužuje našu punu podršku i poštovanje. U to ime, svim građankama i građanima Cetinja čestitam 13. novembar, Dan prijestonice Cetinje i Dan oslobođenja Cetinja”, rekao je Bogdanović.
Potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj kaže da je Cetinje simbol slobodarskog duha i državnosti.
On je uputio čestitku gradonačelniku Nikoli Đuraškoviću, predsjednici Skupštine prijestonice Mileni Vujović i građanima.
„Istorijsko jezgro Crne Gore – Cetinje, odvajkada je simbol slobodarskog duha i državnosti. Upravo zahvaljujući građanima ‘Doline bogova’ bogatstvo crnogorske tradicije očuvano je kroz vjekove, zbog čega prijestonica svima u Crnoj Gori danas služi za ponos”, rekao je Camaj.
Kaže da je Cetinje danas “svojevrsna riznica koja čuva ne samo bogato kulturno već i duhovno nasljeđe svojih slavnih predaka.”
“Kako je u prošlosti Cetinje bilo začetnik inovativnih ideja, poput štamparije i bijelog sporta, iskreno vjerujem da će, uz sav potencijal koji nesumnjivo ima, naša prijestonica i u buduće zavrijeđivati epitet prvih na Balkanu.“
Potpredsjednica Skupštine Zdenka Popović ističe da je Cetinje duhovno i kulturno središte koje nosi vrijednosti slobode, mira i zajedništva.
“Poštovane građanke i građani Cetinja, upućujem vam iskrene čestitke povodom Dana Prijestionice i obilježavanja oslobođenja Cetinja. Danas, dok slavimo ovaj značajan datum, prisjećamo se hrabrih žena i muškaraca koji su se kroz istoriju borili za slobodu, čast i dostojanstvo ovog ponosnog grada”, napisala je ona.
Rekla je da značaj Cetinja, kao simbola crnogorske državnosti i duhovne baštine, nadilazi granice.
“Ono je duhovno i kulturno središte koje nosi vrijednosti slobode, mira i zajedništva. Danas se ponosimo na nepokolebljivu privrženost tim idealima i na sve što je Cetinje kroz istoriju dalo Crnoj Gori. Neka ovaj praznik bude prilika da zajednički obnovimo zavjet za očuvanje slobode i prosperiteta naše zemlje, inspirisani snagom, tradicijom i slavnim nasljeđem Cetinja. Uvjerena sam da ćete i dalje čuvati ove vrijednosti i doprinositi napretku Crne Gore, kako bismo ostavili generacijama koje dolaze stabilno i pravedno društvo”, piše u čestitki.
Povodom Njegoševog Dana – Dana kulture, koji se sa ponosom obilježava 13. novembra, Narodna čitaonica i biblioteka „Njegoš“ na Cetinju organizovala je sinoć promociju zbirke poezije „Bila je Sunce“ autorke Mirjane Marković.
Prema riječima Božidara Proročića, književnika i publiciste, u prepunoj sali, ispunjenoj ljubiteljima pisane riječi, pjesništva i poštovaocima kulturnog stvaralaštva mladih autora, ovo veče postalo je svojevrsno okupljanje kulturne elite i onih koji cijene snagu i ljepotu riječi. Promocija je otvorena uvodnom riječju bibliotekarke Saše Božović, koja je u ime ustanove izrazila zadovoljstvo što upravo ova zbirka obilježava Dan kulture, naglašavajući da stvaralaštvo Mirjane Marković nije samo umjetnički izraz već i svjedočanstvo njenog dubokog odnosa prema Cetinju i Crnoj Gori. Božović je istakla kako mladi autori poput Markovićeve predstavljaju budućnost crnogorske književnosti, unoseći u svoje stihove neponovljive emocije i duboku vezu sa rodnim krajem.
Borislav Cimeša, predstavnik izdavača, Crnogorskog kulturnog foruma (CKF), osvrnuo se na značaj zbirke u savremenoj crnogorskoj književnosti. On je posebno istakao autorkinu sposobnost da kroz jednostavne, ali duboko iskrene stihove prenese svoja osjećanja, patriotsku ljubav prema zavičaju i univerzalne ljudske teme koje nadilaze vremenske granice.
“Ova zbirka u sebi nosi duboko ukorijenjene emocije, misli koje se vraćaju korijenima, identitetu, ali i univerzalnim pitanjima koja svako od nas nosi u sebi”, rekao je Cimeša, naglašavajući da je poezija Mirjane Marković svojevrsno ogledalo duše crnogorskog podneblja.
Božidar Proročić, književnik i publicista, koji je osim recenzije zbirke bio i moderator razgovora sa autorkom, govorio je o značaju ove poezije kao autentičnog izraza mladalačkog entuzijazma i duhovnog prepoznavanja Cetinja u savremenom kontekstu. On je istakao da je Cetinje dobilo najljepši poklon kroz novu pjesničku dušu koja odiše Cetinjem i Crnom Gorom, stvarajući poeziju koja nosi autentičnost, nasljeđe i unutrašnji svijet pojedinca.
„Mirjana Marković je uspjela da kroz svoje stihove približi dušu Cetinja, njegov alter ego ali i viziju za budućnost”, rekao je Proročić, pohvalivši autorkinu sposobnost da stvara slike koje su bliske svakom čitaocu.
Tokom večeri, Mirjana Marković je odgovarala na pitanja vezano za proces nastanka zbirke, sopstvenu inspiraciju i simboliku koja prožima njene stihove. Publika je s interesovanjem slušala o njenim izazovima i motivima, o dubokom ličnom odnosu prema svakom stihu koji je utkala u zbirku „Bila je Sunce.“ Posebnu dimenziju događaju dali su video spotovi sa stihovima autorke, prikazani tokom promocije, čime su posjetioci dobili priliku da na vizuelan način dožive snagu poezije.
Na kraju večeri, publika je imala priliku da postavi pitanja i izrazi poštovanje autorki a atmosfera u sali bila je ispunjena emocijama i oduševljenjem. Veče je završeno evociranjem stihova koji su, kako su neki prisutni rekli, ostavili trajan pečat na njihovu dušu.
“Ova promocija pokazala je da su poezija i kultura povezuju generacije, podsjećajući na neprolaznu snagu riječi i ljepotu stvaralaštva koje nadilazi prolaznost vremena, ostajući zapisano kao trajno kulturno nasljeđe Crne Gore”, zaključio je Božidar Proročić, književnik i publicista.
Autorka Mirjana Marković zahvalila se svim prisutnima na podršci, ističući koliko joj znači podrška rodnog Cetinja i ljudi koji su prepoznali njenu poeziju kao autentičan izraz mladalačkog stvaralaštva i ljubavi prema Crnoj Gori. Posebnu zahvalnost izrazila je Prijestonici Cetinje, koja je nesebično podržala izlazak njene zbirke „Bila je Sunce“, omogućivši joj priliku da njeni stihovi nađu put do srca čitalaca i doprinesu književnom blagu Crne Gore.
Markovićeva je naglasila kako je njen poetski opus oslikan ljepotom, istorijom i duhom Cetinja, grada koji odiše bogatstvom kulturnog i umjetničkog nasljeđa i koliko je ponosna što upravo iz ovog grada može da podijeli svoj poetski put sa publikom.
Rad Doma zdravlja Cetinje tokom predstojećeg državnog praznika kulture, Njegoševog dana organizovan je prema rasporedu:
Izabrani doktor za odrasle
13.11.2024. srijeda, dr Marija Vuletić i med. sestra Biljana Vušurović (08h-12h)
14.11.2024. četvrtak, dr Tatjana Borilović Stamenković i med. sestra Nevenka Ivanović (08-12h)
13.11.2024. srijeda, dr Vesna Peranović i med. sestra Ivana Krivokapić (15-19h)
14.11.2024. četvrtak, dr Branislava Marković i med. sestra Ivana Kaluđerović (15-19h)
Izabrani doktor za đecu
I smjena
13.11.2024. srijeda, dr Mitar Popović i med. sestra Vesna Ivanišević (08h-12h)
14.11.2024. četvrtak, dr Mitar Popović i med. sestra Mira Latković (08h-12h)
Jedan od uhapšenih zbog sumnje da su učestvovali u ubistvu Cetinjana Petra Lipovine i Žarka Pejakovića, Aleksandar Dacić, salušan je u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici. Daciću je određeno zadržavanje do 72 sata. Drugi uhapšeni je Sava Kaluđerović, saznaje RTCG, a on bi u tužilaštvu trebalo da bude saslušan danas. Uhapšena je i treća osoba, za koju se vjeruje da je povezana sa ovim ubistvom. Akciju su sproveli Sektor policije za borbu protiv kriminala i regionalni centar bezbjednosti “Centar”.
Da su dvije osobe uhapšene zbog sumnje da su neposredno učestvovali u ubistvu Cetinjana Petra Lipovine i Žarka Pejakovića, koji su ubijeni u pucnjavi 6. novembra u Podgorici, u ponedjeljak veče potvđeno je iz Uprave policije.
To je saopštio Lazar Šćepanović, v.d. pomoćnika direktora policije za Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala u emisiji “Naglas” na TVCG.
Kako je kazao, jedna osoba je učestvovala neposredno u ubistvu, a druga osoba je pomagala.
“Slijede krivične prijave. Nakon pet dana uspjeli smo da razriješimo ovaj slučaj i to nadljudskim naporima. To je slučaj koji je uznemirio građane, a kriminalne grupe su pokazale bezobzirnost usred bijela dana. Preko 30 projektila je ispaljeno. Više detalja ne mogu saopštiti, a sveobuhvatni epilog biće nakon policijskih i tužilačkih aktivnosti”, rekao je Šćepanović.
Šćepanović je kazao da ovo krivično djelo karakteriše i inostrani element.
Podsjetimo, u Podgorici, 6. novembra, u vrijeme najveće saobraćajne gužve, u obračunu kriminalnih klanova ubijene su dvije osobe u naselju Gornja Gorica.
Nekoliko napadača otvorilo je vatru na Petra Lipovinu i Žarka Pejakovića, koji se povezuju sa “kavačkim klanom”. Ispaljeno je više od 30 metaka. U trenutku pucnjave, oni su se nalazili u automobilu marke BMW cetinjskih registarskih oznaka.
Nakon dvostrukog ubistva izvršioci su brzo uspjeli da stignu do podgoričkog naselja Mareza i tamo zapale automobil.
Tužiteljka u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici Ana Kalezić kazala je na dan zločina da je prema prvim informacijama u dvostrukom ubistvu, upotrijebljeno automatsko oružje.
“Pronađeno je više od 30 čaura na licu mjesta. Počinioci ovog krivičnog djela nijesu identifikovani i za njima se aktivno traga. Koji broj osoba je u svemu ovome učestvovao, trenutno nije nešto što možemo kazati, niti je ta činjenica još uvijek utvrđena”, kazala je Kalezić.
IZVOR: RTCG
Promocija zbornika dokumenata Crnogorska banka 1906-1918 autora Ivana Tepavčevića, Jovana Muhadinovića i Predraga Adžića održana je večeras u Ministarstvu kulture i medija.
Crnogorska banka koja je predmet ove publikacije predstavlja jedan od prvih bankarskih zavoda u Crnoj Gori. Autori zbornika kroz izabrana dokumenta Državnog arhiva Crne Gore prikazuju rad i razvoj ove ustanove kako u zemlji tako i u inostranstvu.
Govoreći o publikaciji, izvršni direktor Centralne banke Crne Gore, dr Radojica Luburić kaže da je ova publikacija značajan doprinos proučavanju razvoja bankarskog, finansijskog i ekonomskog sistema u našoj zemlji.
Osim velikog broja odabranih dokumenata i priloga koji govore o samoj crnogorskoj banci, u zborniku su prikazani brojni ljudi i događaji koji su značajno uticali na društveno- ekonomske prilike tog vremena kao i djelovanje crnogorskih institucija,što značajno doprinosi sadržajnijem, objektivnijem i sveobuhvatnijem sagledavanju crnogorske istorije – kazao je Luburić.
Direktor Državnog arhiva Crne Gore Danilo Mrvaljević, institucije koja je ujedno i izdavač ove publikacije, kaže da je ovaj zbornik izuzetno značajan a naročito za one koji budu željeli dublje da se bave ovom temom.
Značajne teme poput ove treba da se obrađuju od svojih početaka. U svemu treba držati do tradicije pa tako i u oblasti finansija, i u svim ostalim oblastima tražiti korijene onakve kakvi jesu, jer Crna Gora nije nastala 1945 niti 2006. godine, već je jedna jedna od najstarijih evropskih država – kazao je između ostalog Mrvaljević.
Podjetimo, Crnogorska banka osnovana je 1906. godine u Knjaževini Crnoj Gori na Cetinju. Njena funkcija bila je pomoć u stvaranju i razvitku državne privrede. Shodno tome nakon izgradnje centrale ove institucije na prijestonom Cetinju, banka otvara svoje filijale u drugim vecim mjestima zemlje. Filijale na Rijeci Crnojevića u Virpazaru, Podgorici, Danilovgradu, Kolašinu i Baru svjedoče o razvitku bankarskog sektora u državi.
Nakon promocije zbornika prisutni su obišli stalnu postavku Muzeja novca Centralne banke koja je smještena u istorijskoj zgradi Crnogorske banke.
Opširnije u izvještaju RTV Cetinje
U Crnoj Gori sjutra će biti pretežno sunčano, uz malu i umjerenu oblačnost, uglavnom u popodnevnim satima.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, na sjeveru se ujutru i tokom noći očekuje povećana niska oblačnost ili magla, a ponegdje se može zadržati i duže tokom dana.
Vjetar će biti slab do umjeren, a prvenstveno na primorju povremeno i jak, sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha od minus četiri do deset, najviša dnevna od pet do 19 stepeni.