Na hiljade ljudi iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine prošlo je danas ulicama Vukovara u spomen na žrtvu toga grada u Domovinskom ratu.
Vukovar se prisjeća najtežeg dana u novijoj istoriji kada je 1991, nakon 87 dana otpora, 18. novembra slomljena odbrana grada koji je potom okupirala JNA i srpske paravojne jedinice počinivši brojne zločine nad civilima i braniteljima u gotovo potpuno razrušenom gradu.
Tokom gotovo tromjesečnog napada bivše JNA i srpskih paravojnih jedinica na Vukovar 1991. godine ubijeno je i poginulo najmanje 2.717 hrvatskih branitelja i civila, više od 22.000 Vukovaraca je otjerano u progonstvo dok je nekoliko hiljada branitelja i civila prošlo kroz srpske koncentracijske logore.
Na popisu zatvorenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još se nalaze imena njih 383 kojima se svaki trag gubi u Vukovaru u jesen 1991. godine.
Iako su borbe i sukobi u Vukovaru i njegovoj okolici počeli prije, Hina navodi da se kao datum početka bitke obično uzima 25. avgust 1991, kada su bivša JNA i srpske paravojne jedinice krenule u opći tenkovsko-pješački napad s namjerom da taj grad zauzmu najduže za sedam dana. No, hrvatski su branitelji, iako brojčano i po oružju deseterostruko slabiji, uspjeli izdržati gotovo tri mjeseca. Stanovnici su bili bez struje i uredne opskrbe vodom i hranom dok je na grad svakodnevno padalo na stotine projektila uz tenkovske i zračne napade.
Okupacija Vukovara potrajala je do 15. januara 1998. i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja nakon koje su se Vukovarci vratili svojim domovima koje je prije toga trebalo obnoviti.
U koloni sjećanja, na čijem su se čelu nalazili pripadnici Oružanih snaga Hrvatske sa zastavama svih hrvatskih ratnih jedinica, bili su i predstavnici državne vlasti, predsjednici Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i Vlade Andrej Plenković, brojni ministri i saborski zastupnici, vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić, posljednji zapovjednik odbrane Vukovara Branko Borković, crkveni i ostali dostojanstvenici.
Svi su prethodno bili na komemorativnom skupu u dvorištu vukovarske bolnice kojim je i počelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 31. godišnjice stradanja Vukovara.
Za 17 sati planirana je svjetlosna rijeka sjećanja, odnosno puštanje svjetiljki Dunavom u spomen na ubijene i nestale branitelje Vukovara.
Izvor: Hina, Al Jazerra.