Zanimljivosti

Sladoled: Kako uspijeva da nam prevari mozak i ko ga je uopšte izmislio

Porijeklo ovog ledenog deserta povod je za ostrašćene rasprave među istoričarima hrane. Jedna stvar oko koje se svi slažu u raspravi o porijeklu sladoleda jeste da je on nastao prije struje i čuvanja hrane u frižideru.
Sladoled: Kako uspijeva da nam prevari mozak i ko ga je uopšte izmislio

Foto: Getty Images

Ko je napravio prvi sladoled predmet je oštre rasprave i ima jednako mnogo priča kao i ukusa, među kojima i nedavno ponovno otkriveni sladoled od kobiljeg mleka.

A zašto toliko volimo sladoled zapravo je ozbiljna naučna tema.

Istraživači su proučili nutritivne vrijednosti ovog ledenog deserta i njegove manje zdrave posljedice po ljudsko tijelo.

Postoje čak i studije o tome kako sladoled može da nam promijeni raspoloženje.

A evolucija tu igra veliku ulogu. Ona objašnjava zašto ljudi neprestano imaju poriv za slatkim.

A mješavina šećera, masti i hladne temperature u sladoledu daje konzumentu prijatno osjećanje u ustima.

Porijeklo ovog ledenog deserta povod je za ostrašćene rasprave među istoričarima hrane.

Jedna stvar oko koje se svi slažu u raspravi o porijeklu sladoleda jeste da je on nastao prije struje i čuvanja hrane u frižideru.

Otkriveno je da su mnoge od kultura blagoslovenih snijegom i ledom izmislile neki oblik ledenog deserta ili pića, koji se smatraju pretečama sladoleda.

Priča se da je rimski car Neron u 1. vijeku slao trkače u planine da donesu led za njegov voćni sok. Postoje zapisi o carevima u staroj Kini u dinastiji Tang (618-907. godine nove ere) kako se goste ledenim mliječnim napitkom.

Sladoled od kobiljeg mlijeka

A najnoviji razvoj događaja na polju sladoleda potekao je iz Poljske.

Istraživači sa Zapadnopomeransog tehnološkog univerziteta u Ščećinu uspjeli su da naprave kontingent sladoleda od jogurta od kobiljeg mlijeka koji ima sličnu konzistentnost i izgled kao sladoled od kravljeg mlijeka.

Studija koju su objavili u avgustu takođe sugeriše da magareće mlijeko može da pomogne u poboljšanju zdravlja čovječijih crijeva, ali je potrebno još istraživanja za to.

Fermentisano konjsko mlijeko koristi se u centralnoj Aziji već dugo vremena, ali pravljenje ledenog deserta od njega relativno je nov eksperiment.

Kiti Travers je isprobala recept poljskih istraživača, ali je za nju rezultat bio „tanak i pomalo zrnast”.

Kad ju je BBC posjetio krajem avgusta, napravila je još jedan kontingent koristeći koru od kruške, polen i sjemenje komorača da bi dala ukus kobiljem mlijeku.

Nedjelju dana kasnije, poslužila je novi ukus na žurki i dobila pozitivne reakcije prijatelja.

I zato, pripremite se za nove ukuse i nove tipove sladoleda u vašim obližnjim prodavnicama!

Izvor: BBC na srpskom