FIFA
Žrijeb grupa za kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2026. godine održaće se sjutra u Cirihu.
Na ceremoniji koja počinje u podne, fudbaleri Crne Gore rivale na putu do Mundijala u SAD, Kanadi i Meksiku čekaju iz trećeg šešira, u kojem su još Škotska, Slovenija, Republika Irska, Albanija, Sjeverna Makedonija, Gruzija, Finska, Island, Sjeverna Irska, Bosna i Hercegovina i Izrael.
Na žrijebu će biti formirano 12 grupa, šest sa pet i šest sa četiri reprezentacije. Kvalifikacija za grupe sa šest ekipa počeće u martu, dok će ostale krenuti u septembru naredne godine. Direktan plasman na završni turnir izboriće pobjednici grupa, drugoplasirane reprezentacije idu u baraž, gdje će im se pridružiti četiri najbolje rangirane ekipe iz nedavno završene UEFA Lige nacija, koje kroz kvalifikacije ne budu na nekom od prva dva mjesta u svojoj grupi.
Raspored šešira
Prvi šešir: Francuska, Španija, Engleska, Portugal, Holandija, Belgija, Italija, Njemačka, Hrvatska, Švajcarska, Danska, Austrija
Drugi šešir: Ukrajina, Švedska, Turska, Vels, Mađarska, Srbija, Poljska, Rumunija, Grčka, Slovačka, Češka, Norveška
Treći šešir: Škotska, Slovenija, Republika Irska, Albanija, Sjeverna Makedonija, Gruzija, Finska, Island, Sjeverna Irska, CRNA GORA, Bosna i Hercegovina, Izrael
Četvrti šešir: Bugarska, Bjelorusija, Luksemburg, Bjelorusija, Kosovo, Jermenija, Kazahstan, Azerbejdžan, Estonija, Kipar, Farska Ostrva, Letonija, Litvanija
Peti šešir: Moldavija, Malta, Andora, Gibraltar, Lihtenštajn, San Marino
Književno djelo Slobodana Vukanovića, prema riječima prof. dr Sofije Kalezić, predstavlja svojevrstan fenomen, koliko po raznorodnosti tema – od bajkovitih do istorijskih, tradicijskih, fantastičnih, epskih ili naučnih, toliko po pristupu kojem se čitalački horizont očekivanja podiže za nivo više u odnosu na tradicionalni odnos pisca prema svojim čitaocima.
Vukanovićev narativni i poetski glas je drugačiji i prepoznatljiv u savremenoj crnogorskoj književnosti. Veliki broj pjesama transparentan je za čitalačku publiku različitog uzrasta. Među njima se mogu naći i omladinci koji po pravilu vole eksperiment i inovaciju na polju svake vrste umjetnosti, a posebno umjetnosti riječi. Autor svojim čitaocima pruža duhovnu avanturu koja ih kreativno intrigira i podstiče – istakla je Kalezić.
Slobodan Vukanović je u zbirci “Devedeset deveti je obožavao maslačak” sublimirao svoj prebogati pjesnički svijet u kome se prepliću misaono i emotivno s fantastikom koja je pjesniku oganj inspiracije posebnosti, zapisala je mr Svetlana Čabarkapa u recenziji koju je pročitala moderatorka večeri, viša bibliotekarka Ksenija Janković.
Ostvarenost u dramskoj i romanesknoj formi, dječjoj književnosti u njegovom fundusu stvaralaštva upućuje uvijek iznova na isto njegovom izvorište – pjesničko biće, biće koje uzlijeće lako u prostore fantazmagoričnosti, emotivnosti, misaonosti i tematsko-motivskih pojedinosti, okrenutih ka univerzalnim porukama o sudbini pojedinca i svijeta. Biti čitalac Vukanovićeve poezije je izazov stilizovane ritmičnosti, zvučnosti, simboličnosti, višedimenzionalnih značenjskih odrednica, uz prijemčivost i lakoću prihvatanja – navela je Čabarkapa u recenziji.
Analizirajući zbirku priča “Izašla ptica, ušla stonoga”, pisac Bogić Rakočević prenosi utisak da Vukanović koncipira svoje narative onako kako džezeri prave muzičke cjeline, sa puno neočekivanih varijacija, pa otuda, kako navodi, ne čudi ako se u njima povremeno nešto događa izvan granica logike.
U pričanju nema ograničenja, priča se grana sve dokle mašta doseže, dokle god umješnost autora vodi priču. Vukanović svojim razgranatim narativnim rukavcima i varijacijama emituje snopove signala, naznaka, asocijacija, mikrocjelina koje čitaoca lagano uvlače u mrežu značenja i simbola, u nešto gdje pisac žrtvuje principe stvarnog svijeta svojoj unutrašnjoj ‘iščašenoj’ logici. Vukanovićevo književno djelo je inače nekonvencionalno, uvijek na rubu eksperimenta i iskušavanja mašte – kazao je Rakočević.
Na pisca koji izmiče raznim konvencijama uticali su, kako sam kaže, “čudaci” ili čudesni pisci poput Beketa i Joneskoa.
Nijesam pisao ono što su svi pisali, kako su svi pisali, htio sam na neki način da budem drugačiji. Meni je ipak predodređena sudbina da budem onaj koji će vječito da bude buntovnik – objasnio je Vukanović.
Slobodan Vukanović rođen je 1944. godine u Podgorici, gdje i živi. Bio je novinar i urednik nekoliko književnih časopisa i listova. Objavio je romane “Ključ Klatno” i “Tuđemilski svici”, deset knjiga poezije i deset knjiga za djecu. Pored lokalnih nagrada, dobitnik je i međunarodne nagrade za djecu “Stara maslina”, Medalje saveza pisaca Bjelorusije, nagrade “Zlatni zmaj” Refesticon za fantastiku… Drame su mu izvođene u pozorištu i na radiju. Zastupljen je u preko 40 nacionalnih i međunarodnih antologija, izbora i zbornika, a njegova djela prevedena su na oko 20 svjetskih jezika.
Memorijalni turnir “Ljubo Jovanović”, u znak sjećanja na tragično stradalog crnogorskog košarkaša, biće održan 16. i 17. decembra u “Bemax areni”.
Baš kao i prošle godine na turniru će nastupiti Budućnost Voli, Mornar Barsko zlato, Sutjeska Elektroprivreda i Lovćen 1947.
Prvog takmičarskog dana, u 12 sati, rivali će biti Lovćen 1947 i Budućnost Voli, dok od 14h igraju Sutjeska Elektroprivreda i Mornar Barsko zlato.
Dan kasnije su na programu mečevi za prvo i treće mjesto u terminima 10:30 i 12 časova.
Timovi će nastupati u juniorskim sastavima zbog zgusnutog rasporeda seniorskih timova.
Inače, bivši košarkaški reprezentativac tragično je preminuo 30. juna 2011. na Cetinju.
Ljubo Jovanović karijeru je počeo u Budućnosti, a igrao je i u Lovćenu i Sutjesci. Posljednju sezonu proveo je u grčkom KAOD-u sa kojim je izborio plasman u Prvu ligu.
Posljednjih dana života boravio je na Cetinju, gdje je bio na pripremama sa B reprezentacijom Crne Gore, koja se pripremala za učešće na turniru u Kini.
Studentkinja III godine Fakulteta dramskih umjetnosti Univerziteta Crne Gore, Andrea Drašković, sa studijskog programa Gluma u klasi vanr. prof. Branka Ilića, osvojila je prestižnu Grand Prix, na 102. Sveukrajinskom takmičenju „Zlatafest“, održanom 7. decembra 2024. godine u ukrajinskom gradu Černivci.
Andrea Drašković je, pod mentorstvom doc. dr Sare Vujošević Jovanović, od strane stručnog žirija ostvarila je maksimalnih 100 poena .
Andrea Drašković je nastupila na ovom značajnom takmičenju iz predivne sale Kraljevskog pozorišta „Zetski dom“, koje je omogućilo kvalitetno predstavljanje studentkinje, u online formatu putem web platforme, u nominaciji „Teatarski vokalni izraz“ u kategoriji umjetnika starijih od 20 godina. Uz klavirsku pratnju pijaniste Dmitrija Griniha, izvodila je vokalnu muziku kompozitora Karlosa Elete Almarana, iz filma „Historia de un amor“, koji čini važan dio španske kinematografske baštine sredine XX vijeka – navodi se uobjavi Dekanata Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja.
Pomenuti izbor činio je dio ispitnog programa iz predmeta Glas IV, koji predaje profesorica Vujošević Jovanović.
Takmičenje je organizovano od strane Centralne palate kulture u Ukrajini. Osim ukrajinskih, učestvovali su i perspektivni mladi umjetnici iz Češke, Litvanije, Estonije, Poljske, Makedonije i Crne Gore, a izuzetnim ishodom studentkinje Drašković, još jednom je potvrđena međunarodna afirmacija obrazovnog kvaliteta koji pruža Fakultet dramskih umjetnosti sa Cetinja – saopšteno je iz Dekanata.
Kako su kazali, uz nagradu koju je osvojila studentkinja Andrea Drašković, povodom ostvarenih rezultata u mentorskom radu, stručni žiri takmičenja je profesorici Vujošević Jovanović dodijelio priznanje za značajan doprinos u razvoju kulture i umjetnosti Ukrajine na međunarodnom nivou.
Izražavamo zahvalnost Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“ i specijalisti audio-vizuelne produkcije Blažu Tataru, na velikoj pomoći i podršci, koja je bila od izuzetnog značaja za ostvarenje ovog uspjeha. Fakultet dramskih umjetnosti posebno cijeni susretljivost u procesu realizacije online formata, što je omogućilo da se nastup studentkinje Drašković implementira na izuzetno visokom nivou – saopštili su sa FDU.
Vlada je danas usvojila izmjene i dopune uredbe o zaradama lica u službi u Vojsci Crne Gore (VCG), kojima je predvđeno povećanje plata zaposlenima u Vojsci.
Kako je saopšteno nakon sjednice Vlade, uredbom je predviđeno uvećanje koeficijenta za obračun osnovne zarade profesionalnih vojnih lica po činu.
“Pri čemu je propisano da deficitarnim kategorijama, podoficirima i vojnicima po ugovoru, uvećanje zarada procentualno bude veće”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je razlog za donošenje te uredbe, čija primjena počinje od 1. januara, potreba povećanja atraktivnosti vršenja službe u VCG, što će dovesti do zadržavanja postojećeg kadra i privlačenja novog.
„To će, u krajnjem, omogućiti optimalnu popunjenost jedinica Vojske i njihovo nesmetano vršenje dodijeljenih misija i zadataka“, dodaje se u saopštenju.
Prvi seminar u okviru projekta LEC+, koji Prijestonica Cetinje sprovodi sa partnerima iz Italije i Albanije, održan je danas u Agenciji za razvoj i podršku poslovanju.
Riječ je o projektu koji se finansira iz prekograničnog programa Južni Jadran (South Adriatic) – INTERREG South Adriatic 2021 – 2027. i koji promoviše energetsku efikasnost i stvaranje lokalnih energetskih zajednica.
Prijestonica Cetinje, prema riječima savjetnika za EU i donatorske projekte Miloša Ivaniševića, realizuje ovaj projekat sa italijanskim opštinama Terlici i Mirabelo, te Tiranom iz Albanije.
Projekat je novitet koji u Cetinju još uvijek nije rađen, što je bio dodatni motiv da uđemo u njegovu realizaciju. Bitno nam je da u narednom periodu sprovedemo aktivnosti koje podrazumijevaju partnerstvo između privatnog i javnog sektora kako bi ljudi bolje razumjeli temu energetske efikasnosti i njenih benefita za naredni period. Nastojaćemo da i ubuduće pravimo još više projekata koji se baziraju na energetskoj efikasnosti i zaštiti životne sredine jer, ako smo već 2014. godine pozvani od strane Ujedinjenih nacija i proglašeni za zeleni grad, mislim da tu titulu treba i opravdati – istakaoje Ivanišević.
Italijanski grad Mirabelo vodeći je partner na projektu LEC+. Kako je istakao gradonačelnik Angelo Miniello, saradnja na projektu otvara mogućnosti razmjene ideja i rezultata projekta.
Kada je prije tri godine počeo projekat LEC, napravili smo privatno-javno partnerstvo kako bi zajedno doprinijeli što boljoj energetskoj efikasnosti i pravljenju lokalnih energetskih zajednica. Prije svega cilj je što veće smanjenje troškova a što veća energetska efikasnost, dok je takođe bitno upoznati ljude sa benefitima ovoga projekta i proširiti znanje o značaju lokalnih energetskih zajednica. Mi smo ovaj projekat promovisali kroz puno opština u Italiji, a sada smo u Crnoj Gori i zadovoljstvo nam je na Cetinju predstaviti aktivnosti koje smo do sada realizovali – objasnio je Miniello.
Današnji seminar, prema riječima zamjenika gradonačelnika Prijestonice Cetinje Marka Brnovića, još jedna je potvrda uspješne saradnje Crne Gore i Italije.
Zadovoljstvo nam je što imamo priliku da čujemo potencijalne mogućnosti za lokalno udruživanje kada je u pitanju energetska efikasnost, iskustva, izazove. Tu smo, kao domaćin seminara, da damo punu podršku daljim aktivnostima u cilju što uspješnije realizacije i implementacije projekta – kazao je Brnović.
Pored partnera iz Italije, na temu lokalne energetske zajednice, kao i o izazovima, problemima i mogućnostima energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, ali i korišćenju softvera za energetsku efikasnost, govorili su direktor sektora za energetsku efikasnost – LTC Consulting dr Nikola Radunović i članica upravnog odbora Crnogorskog centra za energetsku efikasnost – CCEE mr Vidosava Babić.
M.Sekulić
Rukometašice Crne Gore u nedjelju će saznati ime rivala u baražu za Svjetsko prvenstvo koje će se krajem sljedeće godine igrati u Njemačkoj i Holandiji.
Crna Gora se pred žreb koji će biti upriličen u Beču (13.30) nalazi u prvom šeširu, a potencijalni rivali u baražu su: Sjeverna Makedonija, Hrvatska, Turska, Srbija, Portugal, Ukrajina, Slovačka, Litvanija, Kosovo, Izrael i Italija.
Termini baraža: 9/10. i 12/13. april 2025.
Prvi izvučeni tim biće domaćin prvog meča baraža.
Plasman na Svjetsko prvenstvo osigurale su Njemačka i Holandija kao domaćini, Francuska (šampion svijeta), te polufinalisti ovogodišnjeg EHF Eura – Norveška, Danska i Mađarska.