Foto: Nacionalni parkovi Crne Gore
Službe zaštite Nacionalnih parkova Crne Gore su u proteklih mjesec dana koordinisanim redovnim i vandrednim operativnim aktivnostima u cilju sprječavanja vršenja nezakonitih radnji u zaštićenim prirodnim područjima podnijele veći broj prijava nadležnim državnim organima kako bi se pravoremeno spriječilo ugrožavanje biodiverziteta i devastacija prostora, a u cilju očuvanja njihovih prirodnih i kulturnih vrijednosti, saopšteno je iz Nacionalnih parkova Crne Gore.
Prilikom obavljanja redovnih aktivnosti, Služba zaštite NP Skadarsko jezero je u crnogorskim teritorijalnim vodama zatekla albanskog državljanina u vršenju nezakonitog izlova ribe koji je procesuiran nadležnim državnim organima na dalje postupanje. U saradni sa Agencijom za zaštitu životne sredine, Služba zaštite je podnijela dvije krivične prijave protiv četiri osobe za izlov ribe putem električne struje – navodi se u saopštenju.
Kako su dodali, tokom vanrednih aktivnosti u rejonu Karuč, zatečena je osoba u vršenju nelegalnog izlova ribe mrežama koje je procesuirano nadležnom Osnovnom državnom tužiocu na dalje postupanje.
Realizovana je akcija u rejonu Omerove gorice gdje je spriječen nelegalan izlov ribe, a osobe su pružale otpor dajući se u bjekstvo o čemu je obaviješten Osnovni državni tužilac – kazali su iz Nacionalnih parkova.
Takođe je, kako su naveli, Služba zaštite u saradnji sa inspektorom za ribarstvo podnijela dvije prekršajne prijave protiv tri osobe za izlov ribe takozvanim “građenjem”, kao i ostalih nelegalnih radnji.
Nadzornici NP su tokom ovog perioda, privremeno oduzeli: pet plovila, tri vanbrodska motora, 150 mreža, 350 parangala, 80 kilograma ribe. Služba zaštite u ovom periodu zabilježila je i slučaj mučenja i ubijanja divlje životinje, a krivična prijava podnesena je Upravi policije – istakli su u saopštenju.
Prema njihovim riječima, osim rezultata u borbi protiv nelegalnog izlova ribe, Služba zaštite je ostvarila i značajne rezultate u sprječavanju vršenja nelegalne gradnje.
U saradnji sa komunalnim inspekcijama podnijeto je 26 prijava, kao i inicijativa u vezi sa uklanjanjem nelegalnih objekata i splavova, a u cilju sprječavanja devastacije akvatorijuma. U Nacionalnom parku Durmitor Služba zaštite je podnijela sedam prijava koje su procesuirane nadležnim organima. Među zabilježenim nezakonitim aktivnostima u tom parku su nelegalna gradnja, puštanje lovačkih pasa, devastacija prostora – proboj puta, uništavanje državne imovine – crtanje grafita – naglasili su oni.
Kako su kazali, u NP Prokletije o nezakonitim aktivnostima sačinjeno je pet zapisnika u vezi sa bespravnom sječom šume, devastacijom terena – dva slučaja iskopa kanala, devastacija prostora prokopavanjem puta, kao i postavljanje ski lifta u dolini Grebaje.
U NP Biogradska gora nijesu zabilježene nelegalne aktivnosti, dok je u NP Lovćen prijavljen slučaj nelegalne sječe u drugoj zoni zaštite parka i nepropisno odlaganje otpada u mjestu Njeguši.
Nacionalni parkovi Crne Gore kao upravljači pet zaštićenih prirodnih područja upozoravaju da se nezakonitim aktivnostima ugrožava biodiverzitet, pejzažne i priodne vrijednosti parkova. Apelujemo na građane da svaki oblik nezakonitog djelovanja prijave na broj telefona Monitoring centra 067 000 825 kako bi Službe zaštite pravovremeno reagovale – zaključili su u saopštenju.
U Crnoj Gori sjutra će biti umjereno do pretežno oblačno, a u popodnevnim satima i tokom noći mjestimično se očekuje kiša.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, na krajnjem sjeveru i sjeveroistoku zadržaće se uglavnom suvo vrijeme.
Na sjeveru, ujutru, po kotlinama i duž riječnih tokova, mjestimično se očekuje magla ili niska oblačnost.
Vjetar će u sjevernim predjelima i duž obale povremeno biti umjeren do pojačan, u višim planinskim predjelima na sjeveru na udare i jak, južnih smjerova, a tokom noći će u većem dijelu zemlje biti u pojačanju.
Jutarnja temperatura vazduha od minus četiri do osam, najviša dnevna od četiri do 15 stepeni.
Ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova u Podgorici, održan je protest građana povodom tragedije u kojoj je 1. januara u Prijestonici Cetinje ubijeno 12 osoba, a ranjene četiri.
Okupljeni su skandirali “Ostavke, ostavke” i “Ubice, ubice” i negodovali zbog pojačanog prisustva policije.
Jedan od članova neformalne studentske grupe “Kamo śutra” Marko Vukčević je saopštio da ostavke moraju da se podnesu odmah.
On je rekao da je ova neformalna studentska grupa protiv nasilja, te da žele građansku državu.
Nakon održane dvanaestominutne tišine, javnosti se obratio student Milo Perović.
“Mi smo neformalna grupa studenata, nijesmo u dilu s bilo kojom političkom partijom i bitno nam je da to znate. Bezbjednosni sektor je duboko zakazao i pokazao velike propuste, ostavka je moralan i simboličan čin. Odgovornost se traži zbog gubitka života”, poručio je on, dok su okupljeni uzvikivali “Ostavke”, “Gdje je Milojko”, “Bečiću – Vučiću” itd.
Učesnica protesta je na početku protesta kazala da žele da izjave saučešće i porodicama stradalih u Medovini i pošalju poruku da ih nijesu zaboravili.
Ona je upitala zašto nijesu saslušali zahtjeve porodica stradalih u Medovini, te zašto prioritet nije bilo donošenje Markovog i Mašanovog zakona.
“Mi studenti vas pozivamo na odgovornost. Da li je strah u očima svakog građanina dovoljan “, poručila je.
Organizatori skupa pročitali su sve zahtjeve koje su ranije danas predstavili javnosti, i pridružili se zahtjevima HRA i Centra za ženska prava.
Skup je organizovala studentska grupa “Kamo śutra”. Više hiljada građana učestvovalo je u ovom građanskom protestu.
Izvor: Pobjeda
Mirni protest na Cetinju povodom tragičnog događaja koji se desio u Prijestonici, održan je danas kod spomenika »Lovćenska vila«, u organizaciji neformalne grupe studenata “Kamo śutra?”.
Dvanaestominutnom tišinom za 12 izgubljenih života, koja je počela tačno u 17.26 sati, veliki broj prisutnih odao je počast stradalima u ovom zločinu.
Za najmlađe žrtve ovog strašnog zločina Jovana i Vukana, cetinjska djeca su zapalila baklje i na svoj način odala počast prerano izgubljenim drugarima.
Na skupu su se mogli vidjeti i transparenti: “Jesu li vam Cetinjani krivi” i “Zamišljate li ovako normalan život ministre?”
Protest povodom tragedije u kojoj je 1. januara u Prijestonici ubijeno 12 osoba, a ranjeno njih četvoro održaće se i u Podgorici u 19.30 sati, ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), odakle će uputiti zahtjeve toj instituciji.
Prvi zahtjev neformalne grupe studenata “Kamo śutra?” je ostavke ministra unutrašnih poslova i potpredsjednika vlade za bezbjednost i odbranu Danila Šaranovića i Alekse Bečića.
Drugi zahtjev je, kako su ranije saopštili, demilitarilizacija društva, oduzimanje i uništavanje svog ilegalnog i skrivenog oružja
Iz grupe “Kamo śutra” su još ranije naglasili da oni predstavljaju kolektiv studenata sa različitih crnogorskih fakulteta, okupljenih oko zajedničke potrebe za sigurnijim i boljim životom čitavog društva. Naglasili su da nemaju veze sa bilo kojom političkom partijom i da proteste organizuju bez ikakvih partijskih upliva.
Poglavar rimokatoličke crkve papa Franjo izjavio je saučešće povodom stravičnog zločina koji se dogodio na Cetinju.
Duboko ožalošćen zbog tragične vijesti o pucnjavi u gradu Cetinju, njegova svetost povjerava vašoj ekselenciji da prenesete osjećaje iskrenog saučešća svima onima koji su pogođeni ovim besmislenim činom nasilja – piše u telegramu državnog sekretara pape, Pjetra Paolinija, koji je upućen barskom nadbiskupu Roku Đonlješaju.
Dodaje da se sveti otac pridružuje ljudskoj boli onih koji oplakuju smrt nevinih žrtava i, navodi se u telegramu, povjerava milosrđu božjem duše svih onih koji su tragično preminuli.
Dok zahtjeva utjehu snagu duha svetoga na ožalošćene porodice i ranjene, Papa Franjo udjeljuje svoj utješni apostolski blagoslov – zaključuje se u telgramu.
Zbog užasne tragedije i prevelike žalosti koja je prije nekoliko dana pogodila Cetinje i čitavu Crnu Goru, obavještavamo sveštenstvo i vjerni narod Mitropolije crnogorsko-primorske da ćemo ove godine, sa predstavnicima Bajica, vjekovni običaj nalaganja badnjaka obaviti u odžakliji Cetinjskog manastira. Stoga, javnog okupljanja na Badnje veče pred Cetinjskim manastirom neće biti. Prizivajući blagoslov Svetog Petra Cetinjskog Mirotvorca na sve vjerne, pozivamo ih da praznik Roždestva Hristovoga i sve Božićne običaje proslave u skromnosti, miru i međusobnoj ljubavi.
Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) će reagovati na neodgovorno ponašanje jednog dijela regionalnih medija, naveli su u saopštenju.
“SAMU izražava žaljenje zbog činjenice da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Takvi postupci nijesu samo neodgovorni, već i izuzetno štetni za napore u očuvanju stabilnosti i povjerenja među građanima, naročito u trenucima kada mediji imaju ključnu ulogu u promovisanju društvene solidarnosti i odgovornog informisanja”, kazali su u saopštenju.
Shodno tome, Agencija će, kako ističu, vođena zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.
“Agencija intenzivira nadzor, svjesna uticaja medijskog izvještavanja o tragediji na društvenu stabilnost, sigurnost i emotivno stanje građana”, dodaju iz SAMU.
Podsjećaju da je SAMU i ranije djelovala u zaštiti javnog interesa, uključujući ograničavanje reemitovanja programa televizija koje su emitovale neprimjeren i štetan sadržaj.
“Takav je bio slučaj 2022. godine, kada je utvrđeno da su određeni programi na senzacionalistički i provokativan način izvještavali o tragediji, ugrožavajući dostojanstvo i privatnost žrtava i njihovih porodica, ali i crnogorskog društva u cjelini. Kao ni prethodnog puta, ni ovoga puta SAMU neće tolerisati ugrožavanje dostojanstva žrtava, niti bilo kakvu zloupotrebu tragedije u cilju širenja etničkih podjela i produbljivanja društvenih tenzija”, naglasili su u saopštenju.
Kako su dodali, za razliku od jednog dijela regionalnih medija, elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori pokazali su visok stepen profesionalnosti i odgovornosti, služeći interesima javnosti i doprinoseći očuvanju društvene stabilnosti.
“Sve odluke i aktivnosti Agencije usmjerene su na očuvanje javnog interesa. Javnost će o svim daljim koracima biti blagovremeno obaviještena”, zaključuju u SAMU.