Centar za konzervaciju i arheologiju sproveo je nove konzervatorske mjere na spomeniku Lovćenska vila.
Kako je objasnila direktorica Centra Biljana Brajović, nakon posljednje intervencije kamen bi u narednom periodu trebalo da ostane stabilan sa mnogo blažim onečišćenjima.
Konzervatorske mjere su sprovedene nakon obavezne pauze, zbog poroznosti kamena i jednog oštećenja (rupa) na samom vrhu postamenta kroz koje je dolazilo do ulivanja vode i skupljanja nečistoća u području između betonske osnove i kamene oplate, da bi se pratilo ispustanje ostavljene su “otvorene” donje fuge na reljefima. Potrebno je bilo da prođu po dvije sezone promjene godišnjih doba i temperaturalne oscilacije. Sad je sve to uklonjeno, urađene su fuge i trebalo bi da u narednom periodu kamen ostane stabilan sa mnogo blažim onečišćenjima – istakla je Brajović.
Ona je podsjetila na konzervatorske mjere koje je tokom 2020. godine Centar sproveo na spomeniku Lovćenska vila.
Navedeni radovi su, kako je kazala Brajović, podrazumijevali uklanjanje nečistoća, konzervaciju i zaštitu kamenih površina, te konzervaciju i zaštitu bronzane skulpture i reljefa.
Urađena je sanacija postamenta kao i zamjena zastora oko postamenta od lomljenog kamena granulacije 20 – 32mm u bijeloj boji. Radovi su podrazumijevali i postavljanje metalne konstrukcije za potrebe polaganja vijenca, sanaciju ogradnih stubova i metalne ograde, kao i sanaciju oštećenog kamenog zastora u neposrednoj kontaktnoj zoni – podsjetila je Brajović.
Izvođač radova na pejzažnom uređenju, kako dodaje, je Javno komunalno preduzeće – Cetinje.
Radovi su podrazumijevali pripremu terena, planiranje, đubrenje, nabavku i sjetvu trave sa valjanjem i zalivanjem. Sprovođenjem kablova za potrebe postavljanja rasvjetnih tijela i nabavkom i ugradnjom rasvjetnih tijela završena je i iluminacija spomenika – kazala je Brajović.
Spomenik Lovćenska vila je djelo poznatog crnogorskog vajara Rista Stijovića, koji simbolično obilježava tragičan događaj stradalih crnogorskih rodoljuba pred albanskom lukom Medovom.
Podignut na popločanom kamenom platou ispred Vlaške crkve, Spomenik predstavlja jedinstvenu kompatibilnu cjelinu: postament oblika piramide, pravougaonog stuba za čiju je oblogu prvobitno korišćen korčulanski kamen, a kasnije je zamijenjen ,,dramom“ i stojeća bronzana figura Vile, koja je izlivena u Umjetničkoj livnici Bosner u Beogradu. Figura Vile prikazana je u gordom i dostojanstvenom stavu.
Predstavljena je sa osvetničkim mačem u desnoj i lovorovim vijencem u lijevoj ruci, simbolom slave kojim se krunišu pobjednici. Spomenik “Lovćenska Vila” podignut je zahvaljujjući dobrovoljnim prilozima sakupljenim od strane crnogorskih iseljenika u Americi i Kanadi, a otkriven je na Spasovdan 6. juna 1940. godine.
Spomenik je 1949. godine proglašen kulturnim dobrom.