Foto: Shutterstock/Evgeniy Kalinovskiy
U Srbiji je na snazi zabrana izvoza suncokretovog ulja, tvrde proizvođači suncokreta, ali izgleda da je mjera neformalna, pošto Vlada nije donijela nikakvu uredbu o zabrani. I dok ratari tvrde da će ova mjera uticati na cijenu sirovine, agroanalitičari poručuju da Srbija ima dovoljno ulja, pa zabranu vide kao mjeru predostrožnosti ili nejasnu odluku države, piše Danas.rs.
Prema tvrdnjama poljoprivrednika, oni su za zabranu izvoza saznali od prerađivača, a prerađivači od carinika, kada su im kamione sa robom vratili sa granice. Ali takođe dodaju da je „usput“ prilikom jednog obraćanja pomenuo predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Zbog velikih nedostataka hrane imamo ogromnu potražnju na tržištu regiona za suncokretovim uljem. Mi smo u ovom trenutku malo samo zaustavili, pa ćemo da vidimo kako ćemo dalje da se ponašamo. Zato što, u Ukrajini su skočili troškovi, i radne snage i zbog cijena energije koja je viša, koja je veliki proizvođač suncokretovog ulja. A onda kad je njihova cijena za sedam – 7,5 odsto niža, ona je ustvari značajno viša nego naša zbog transportnih troškova – pojasnio je Vučić u prenosu na RTS-u.
Jovan Jovanov, predstavnik udruženja „Složni Pidikanci“, kaže da su ratari 26. juna za ovu odluku saznali od prerađivača, a ne putem zvaničkih dokumenata ili od ministarstva.
Prerađivači su nam javili da je zabranjen izvoz sirovog, nerafinisanog i rafinisnog suncokretovog ulja. To direktno može uticati na cijenu suncokreta čija će žetva biti za 25, 30 dana. Za ovo ne postoji nikakva uredba, već samo predsjednikova izjava da je na kratko zaustavljen izvoz zbog velike potražnje ulja u Evropi. Izgleda da je samo carini dostavljen dopis da se kamioni sa uljem vrate nazad, da ne može da ide u izvoz – kaže Jovanov.
On objašnjava da se slično desilo i 2022. godine, kada je zabranjen izvoz i ulja i suncokreta, pa je uslijedilo da prerađivači spuste cijenu otkupa suncokreta, a onda je država, nakon protesta, doplatila sedam dinara razlike.
Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije kaže da potencijalni penali zavise od proizvođača i kupca, i da, ako do njih dođe, kupac može tražiti naknadu od dobavljača, a dobavljač od države.
To su individualni ugovori koji se potpisuju između firmi, i određene sankcije mogu postojati od strane kupca. Da li je to raskid ugovora, nadoknada ili nešto treće, zavisi od njihovog dogovora. Ali države zbog toga ne mogu da primjenjuju diplomatske mjere – objašnjava on.
Ekonomista Slobodan Milosavljević, nekadašnji ministar trgovine i poljoprivrede za vreme DS-a, komentarišući ovu novost, kaže da je, kao tržišno orjentisani ekonomista, protiv svih zabrana, osim ako je riječ o vanrednim okolnostima ili dramatičnim poremećajima na tržištu, kada država mora da interveniše da bi obezbijedila snabdijevanje stanovništva.
Ne primjećujem nikakve razloge na tržištu da bi se forsiralo na zabrani izvoza jestivog ulja, a nigdje nisam pročitao ni opravdanje, ni koji je rok te odluke. Bilansi poljoprivrednih kultura su iznad potreba Srbije, a čak i regiona, odnosno zemalja koje snabdevamo. Stoga, ne vidim ekonomski opravdan razlog za ograničenje izvoza.
Agroekonomista Milan Prostran kaže da je uzrok zabrane izvoza ulja vjerovatno neizvjesno vrijeme koje nosi opasnost po ukupan bilans hrane, i da predstavlja opreznost zbog povećane tražnje.
Srbija ima sasvim dovoljno ulja za naše potrebe, a i za izvoz. Ipak, ova odluka je vjerovatno procjena vlade da se neki strateški proizvodi još više sačuvaju s obzirom na veliku tražnju. Moguće da postoji strah da se veće količine odliju, i da se ne naruši bilans ulja, posebno ako se uzmu u obzir problemi u Ukrajini, koja je jedan od najvećih proizvođača ulja u svijetu – pojašnjava Prostran.
On dodaje i da do septembarske žetve treba da prođe još tri mjeseca, i da nepovoljni vremenski uslovi uzimaju danak poljoprivredi gdje god prođu grad i oluja.
Rafinerije Vital i Dijamant nisu odgovorile na pitanja Danasa, kao ni Ministarstvo poljoprivrede.
Izvor: Danas.rs, CDM
U Crnoj Gori sjutra će biti pretežno sunčano, a najviša dnevna temperatura vazduha iznosiće 17 stepeni.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, na sjeveru prijepodne umjerena ili povećana oblačnost, po kotlinama moguća i magla, a od sredine dana pretežno sunčano.
Ujutru ponegdje, a na krajnjem jugoistoku tokom većeg dijela dana, umjeren pojačan sjeverni vjetar.
Jutarnja temperatura vazduha od minus pet do deset, a najviša dnevna od dva do 17 stepeni.
U fabrici kompanije “Bambi” u Požarevcu ponovo je započela proizvodnja Plazme smanjenog kapaciteta.
Nastavak proizvodnje odvijaće se na jedinoj od tri proizvodne linije, koja nije oštećena u požaru.
Budući da je riječ o samo jednoj liniji, količine Plazme dostupne na tržištu biće manje nego što je to bio slučaj prije požara, te kompanija poziva potrošače na solidarnost i dijeljenje omiljene Plazme sa najdražima, dok se proizvodnja u potpunosti ne stabilizuje, saopšteno je iz kompanije.
“Nakon požara koji je zahvatio našu fabriku, osposobili smo dio proizvodnih kapaciteta i nastavljamo proizvodnju Plazme u smanjenom obimu. Linija na kojoj proizvodimo Plazmu može da proizvede tek trećinu kapaciteta dosadašnje proizvodnje i te količine sigurno neće biti dovoljne da pokriju ukupnu potražnju. Zato će se još neko vrijeme dešavati da kupci na prodajnim mjestima neće uvijek moći da pronađu željeno pakovanje. U narednim nedjeljama, možemo očekivati postepeni povratak Plazme na police. Kvalitet ostaje naš najveći prioritet i svi koji vole Plazmu uskoro će uživati u dobro poznatom mirisu i ukusu. Pripremamo i veliko iznenađenje za one koji imaju najmanje strpljenja i kojima je Plazma najviše nedostajala”, izjavio je generalni direktor kompanije „Bambi“, Dragan Stajković.
Izvor: Nova S
Crnogorski rukometaš Božo Anđelić novo je pojačnje izraelskog Makabija iz Tel Aviva.
Srednji bek sa Cetinja potpisao je ugovor do kraja sezone, a u Tel Aviv stiže nakon što je nosio dres mađarskog Plera.
Anđelić je prije Plera igrao za kuvajtski Al Kirain, a prethodno je bio dio ukrajinskog Motor Zaporožja, Ferencvaroša, Metalurga, Cegleda, Malmea i Crvene zvezde. Vardar….
Ministarstvo finansija je nakon sjednice Vlade saopštilo da je uz predlog budžeta utvrđena i odluka o zaduženju za narednu godinu “uz predviđeni suficit tekuće budžetske potrošnje, što znači da će se država zaduživati isključivo za otplatu starih dugova i finansiranje kapitalnih projekata”.
“Ovim se ispunjava ‘zlatno pravilo’ budžeta da država sve svoje tekuće obaveze finansira iz tekućih prihoda. Izvorni prihodi budžeta planirani su u iznosu od 2.886 milijardi eura i u odnosu na planirane za 2024. godinu veći su za 102 miliona ili 3,7%, i pored smanjenja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje planirano u sklopu reforme smanjenja poreskog opterećenja na zarade. Rashodi budžeta planirani su u iznosu od 3.164 milijarde. Imajući u vidu planirane nivoe prihoda i rashoda, deficit budžeta planiran je u iznosu od 278 miliona ili 3,5 % BDP-a, kao što je planirano fiskalnom strategijom”, navodi Ministarstvo finansija, kojim rukovodi Novica Vuković
Kako se dodaje, budžet karakterišu mjere za unapređenje standarda građana implementiranih u okviru programa “Evropa sad 2” koji se odnose na: povećanje minimalne zarade sa 450 eura na 600 eura i 800 eura, povećanje zarada svim zaposlenima, uz dostizanje nivoa prosječne zarade od 1.000 eura, povećanje minimalne i prosječne penzije, kao i povećanje naknada za stručno osposobljavanje i studenskih kredita.
“Unapređenje standarda građana i intenzivan investicioni ciklus sprovodi se uz punu stabilnost javnih finansija, što se garantuje time da se budžetski deficit zadržava na nivou od prosječno 3,3% u naredne tri godine i neto javni dug na nivou od prosječno 61% BDP-a, čime se ispunjavaju kriterijumi fiskalne odgovornosti. Kapitalni budžet planiran je u iznosu od 280 miliona za realizaciju višegodišnjih projekata ukupne procijenjene vrijednosti od 3,7 milijardi eura. Za narednu godinu projektuje se nastavak pozitivnih ekonomskih kretanja uz ostvarivanja dinamične stope realnog ekonomskog rasta od 4,8%, dalje smanjenje inflatornih pritisaka i povećanje zaposlenosti”, saopšteno je iz Ministarstva finansija
Izvor: Vijesti
Crnogorski reprezentativac, Stevan Vujović, novi je rukometaš Partizana.
Lider šampionata Srbije saopštio je da Cetinjanin potpisao ugovor do 2026. godine, a već je uspio da odradi prvi trening u crno-bijelom dresu.
Vujović u Partizan stiže iz rumunskog Baja Marea gdje je igrao posljednje tri sezone.
Prvi utisci su sjajni. Veoma mi je drago što sam postao dio tima koji ima šampionske ambicije. Momci su me odlično prihvatili i srećan sam što mogu da pomognem u ostvarenju zacrtanih ciljeva. Mešavina mladih i iskusnih igrača je svakako najbolja kombinacija u sportu. Stariji igrači su tu da doprinesu iskustvom, mlađi da pruže energiju i mislim da je Partizan napravio odličan spoj. Ciljevi su jasni, a poslije pobjede nad Vojvodinom ambicije su samo porasle. Vidim klub u borbi za sve domaće trofeje, a učešće u Evropi je za mene bio motiv više da obučem crno-bijeli dres. Mislim da možemo do same završnice takmičenja, pa čak i do finala – izjavio je Vujović za klupski sajt.
Tokom svoje karijere iskusni bek nastupao je za Lovćen, Vardar, Crvenu zvezdu, Metalurg, Konstancu, Motor Zaporožje…
Kadetski i juniorski sastavi Košarkaškog kluba “Lovćen” pobjedama su nastavili takmičenje u šampionatima mlađih kategorija, dok je pionirska ekipa doživjela poraz.
Kadeti su bili bolji od Olimpa rezultatom 79:39, a u narednom kolu ih čeka duel protiv MNE tima iz Nikšića.
Juniori su bili bolji od Morače rezultatom 67:51, a naredni rival biće im ekipa Vukovi Zeta (nedjelja, 20 i 30).
Poraz su pretrpjeli pioniri i to od Montenegra rezultatom 58:37. Priliku za popravni imaće već večeras, od 17 i 30 na gostovanju ekipi Danilovgrada.