Tehnologija

Srednjoškolci napravili robotsku ruku za svog druga iz odjeljenja: Sada mogu i desnom da hvatam loptu (VIDEO)

Učenici srednje škole u ​​Tenesiju napravili su robotsku ruku za svog druga iz razreda, kako bi mu pomogli da neometano živi. U centru jedne od možda najpozitivnijih vijesti koje smo od početka godine čuli u SAD, nalazi se Serđo Peralta, koji je prošle jeseni krenuo u srednju školu Henderson blizu Nešvila, pokušavajući da prikrije da
Srednjoškolci napravili robotsku ruku za svog druga iz odjeljenja: Sada mogu i desnom da hvatam loptu (VIDEO)

Foto: University of Minnesota / Ferrari / Profimedia

Učenici srednje škole u ​​Tenesiju napravili su robotsku ruku za svog druga iz razreda, kako bi mu pomogli da neometano živi.

U centru jedne od možda najpozitivnijih vijesti koje smo od početka godine čuli u SAD, nalazi se Serđo Peralta, koji je prošle jeseni krenuo u srednju školu Henderson blizu Nešvila, pokušavajući da prikrije da mu desna ruka nije u potpunosti formirana, piše CBS News.

“Dok sam odrastao, mnogi su me pitali šta nije u redu sa mojom rukom, mnogo ljudi, a ja sam čak i u vrtiću samo govorio da sam rođen takav”, prisjeća se 15-godišnji Serđo.

On je zatim rekao da kada je krenuo u srednju školu, pokušavao je da od drugova sakrije da ima problem sa rukom, kako niko ne bi saznao za njegov nedostatak.

Međutim, nastavnik inženjerstva u Serđovoj školi, Džef Vilkins, na kraju je saznao za dječakov problem sa desnom rukom i navodno mu je obećao da bi njegovi drugovi iz razreda mogli da mu pomognu.

Ti drugovi iz razreda su zatim proveli četiri nedjelje dizajnirajući, štampajući na 3D štampaču i dimenzionisanju protetske ruke za Serđija, koji je takođe pomogao.

Jedna od prvih stvari za koju je Sergio upotrijebio svoju novu protezu kada je bila spremna bila je da uhvati loptu desnom rukom.

Uprkos tome što je odrastao bez potpuno formirane desne ruke, Serđo je rekao da je u stanju da uradi “skoro sve”. Ali tek kada je dobio protezu mogao je da hvata loptu desnom rukom.

Učenica iz Hendersona Lezli Haramilio rekla je da je projekat oličenje inženjerskog duha njihovog odjeljenja.

“Trebalo bi da se bavite inženjeringom, smišljate nove ideje, rješavate probleme”, rekla je ona.

Njihov direktor, Bob Koter, ponovio je Lezline riječi u intervjuu za BBC.Rekao je da Vilkins i njegovi učenici motivišu sebe da pretvore apstraktne koncepte u stvarnost.

On je zatim dodao da je Serđova robotska ruka “dokaz studentima koliko je stalo jednima do drugih, ali i samog projekta koji je osmislio njihov profesor”.

Serđo je za CBS rekao da nikada ne bi očekivao ljubaznost i kreativnost od svojih drugova iz razreda.

„Nisam ih poznavao, pa me je učiteljica upoznala sa njima. A onda sam počeo da radim na tome i morao sam da budem prijatelj sa njima. Živjeti bez ruke 15 godina, a oni su mi zapravo ponudili dvije je zapravo prilično kul. Niko mi nikada nije ponudio ove stvari i to mi je promijenilo život”, rekao je on.

Izvor: Telegraf