Foto: Radio Slobodna Evropa
Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica pred specijalnim tužiocem rekla je da je posebno intrigira važna činjenica, koju je i naglasila – da je ona svjedok mnogih prljavih biografija, da možda ona mnogo zna, da su mnoge mjere tajnog nadzora bile kod nje, objavile su Vijesti.
Na saslušanju im je rekla i da ta saznanja ne može i neće nikada biti osnov njene odbrane ”jer je čisti profesionalac, odana svom zanatu i profesiji”.
Protiv Medenice, njenog sina Miloša i više osoba Specijalno državno tužilaštvo (SDT) juče je podnijelo optužnicu zbog sumnje da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.
Prema tom tužilačkom aktu, u koji su Vijesti imale uvid, Miloša Medenicu sumnjiče da je tokom 2019. godine, na teritoriji Crne Gore, stvorio kriminalnu organizaciju čiji pripadnici su postali okrivljeni Vesna Medenica, Marko Vučinić, Milorad Medenica, Luka Bakoč, Petar Milutinović, Ivana Kovačević, Radomir Raičević, Stevo Karanikić, Marjan Bevenja, Goran Jovanović, Vasilije Petrović, Marko Popović, Bojan Popović, Darko Lalović, Milica Vlahović Milosavljević, pravno lice DOO “Kopad company” Nikšić i više NN lica.
Na gotovo 160 stranica tužioci su opisali način izvršenja krivičnih djela koja se optuženima stavljaju na teret, a u spisima su njihove izjave date pred tužiocem, mnoštvo dokumentacije koja, prema njihovim tvrdnjama dokazuje šverc cigareta, transkripti komunikacije koju su pripadnici te krimi-ekipe vodili preko kriprovane “Sky ECC” aplikacije.
Nekadašnjoj prvoj ženi crnogorskog pravosuđa na teret stavljaju da je, kao član te kriminalne grupe, imala zadatak da se informiše o kretanju predmeta u sudovima, da se upoznaje sa stanjem u spisima, da posreduje pri donošenju sudskih odluka i da javlja organizatoru – sinu Milošu “druge podatke od interesa za kriminalnu organizaciju”.
Vijeće Specijalizovanog odjeljenja Višeg suda u Podgorici donijelo je odluku da se produži pritvor bivšoj predsjednici Vrhovnog suda i njenom sinu, jer je SDT uz optužnicu tražilo da im se produži ta mjera – zbog straha od bjekstva.
Sud je na predlog SDT-a, produžilo pritvor i optuženim članovima kriminalne organizacije – Marku Vučiniću i Marjanu Bevenji.
U narednih 15 dana biće zakazano ročište za kontrolu i ocjenu zakonitosti optužnice, a najkasnije za mjesec će se znati da li će Viši sud prihvatiti akt SDT-a.
Bivša prva figura sudske grane vlasti, na prvom saslušanju, objašnjavajući zbog čega je krenula ka Beogradu 17. aprila ove godine, kada je i uhapšena na Aerodromu Podgorica, ispričala je da je tog dana “osjetila jak bol u plećki” i da je svakako planirala da ide u Srbiju na liječenje, jer je “bila veoma rezignirana i razočarana u zdravstveni sistem Crne Gore”.
”A pošto je prethodno imala lična poznanstva određenih ljekara specijalista uposlenih na klinici Dedinje, prvo je pismenim putem odbila liječenje u KC-u i telefonom dogovorila da pođe u kliniku na Dedinju. U cilju realizacije plana liječenja, pozvala je svog kuma, čija supruga je za nju i njega rezervisala dvije karte za Beograd. Na Aerodromu u Golubovcima bila je zaustavljena, a prethodno državni organi nijesu zatražili od nje davanje bilo kakve izjave, pa ni u u svojstvu građanina”, citiraju tužioci iskaz Vesne Medenice.
Ona im je, piše u spisima, ispričala i da je nakon smrti supruga, prije sedam godina, saznala da njen sin Miloš uzima kokain i da od tada “traje njena neprestana borba sa zavisnošću sina”.
Tužiocima je rekla i da je nakon hapšenja službenika UP Darka Lalovića – “bila van sebe”.
”Odnosno bila je zatečena i razočarana da odgovarajuće službe koje su za to zadužene ne izvrše i ne vrše prethodne provjere ličnosti i lica koja su pripadnici obezbjeđenja. Objasnila je da Darko Lalović obavljaljući funkciju člana njenog obezbjeđenja nikada nije ništa pitao, kao i da nikada nije prešao dozvoljeni nivo komunikacije sa njom”.
Medenica je istakla i da joj nije jasno “kako predsjednik Vrhovnog suda može vršiti i izvršiti nezakoniti uticaj na više sudija istog suda”…
”Nikada nije pitala bilo kojeg sudiju kakvu odluku planira da donese u predmetu, obrazlažući ovo činjenicom da sudije donose odluke u petornom vijeću”.
Žaleći se na svog sina i njegovo ponašanje, Medenica je tužiocima ispričala i da nije imala saznanje da je on učestvovao u bilo kakvom poslu sa cigaretama, te da je njena procjena da on nije “ni bio sposoban za tu vrstu posla”.
”Pojasnila je da je njen sin Miloš od drugih lica uzimao mokraću koju je davao na analizu, zbog čega se i sa njom svađao. Jasno je zapazila da priča njenog sina Miloša nema racio, te da je on živio zapravo umišljeni život u kom cilju je izbjegavao susrete sa njom. Veoma često priča njenog sina Miloša za nju je bila krajnje – poražavajuća. U jednom trenutku Miloš je bio Tramp, Robin Hud, bio je najljepši, najbogatiji i tome slično, a u njihovim međusobnim razgovorima uvijek je negirao svoju zavisnost od narkotika jasno i konstantno odbijajući svaki njen pokušaj kao roditelja da mu pomogne”, piše u optužnici.
Medenica, navodno, nije znala da Miloš i Lalović koriste kriptovane telefone, a pojasnila je i da od optuženih i svjedoka poznaje još Miodraga Medenicu zvanog Miško, kuma njenog sina – Marka Vučinića, Marka Miloševića…
Odgovarajući na pitanja o susretima sa sudijama na koje je, kako vjeruje SDT, uticala tokom donošenja odluka – Medenica je kazala da se posljednji put sa sudijom Branimirom Femićem srela u avgustu 2021. godine u Kolašinu, kada je svratio kod nje u porodičnu kuću u posjetu:
”Da se sa sudijom Radom Kovačević posljednji put vidjela u Kolašinu, u ljeto 2021. godine, dok se sa Vesnom Begović, poslednji put srela početkom 2021. kada je sa njom imala razgovor, a povodom iznošenja neistina u medijima da je organizovala prisluškivanje sudija”.
”Okrivljena u odbrani je navela da je vrlo iznenađena onim što joj se stavlja na teret, jer ne može vjerovati da ona ne može imati susret sa bilo kim od ranijih kolega i sa njima se vidjeti i popričati, a da se to ne tumači da čini krivično djelo protivzakoniti uticaj… U obavljanju funkcije predsjednice Vrhovnog suda, niti jednom svojom radnjom i postupkom nikoga nije ‘pritiskala’ za bilo što. Imala je krajnje profesionalni i kolegijalni odnos, a odnos subordinacije koji je postojao bio je samo u dijelu sistema i organizacije rada, a ne u dijelu odlučivanja i donošenja odluka od strane sudija. Sudije imaju puni profesionalni integritet i cijeni da nikada ne bi sebi dozvolili da im neko taj integritet poljulja ili naruši”, piše u njenoj izjavi.
Tokom novog poziva SDT-a, tokom proširenja istrage, 13. jula ove godine, Medenica nije željela da odgovara na pitanja tužilaštva.
Dan ranije saslušana je sutkinja Privrednog suda Milica Vlahović Milosavljević koja je priznala da je nakon više poziva “popustila pod pritiskom jer ipak se radilo o predsjednici Vrhovnog suda, koja je izuzetno autoritativna i jako nezgodna kad joj se neko zamjeri”…
”Navela je da pod tim pritiskom odredila privremenu mjeru iako nije znala kako će ona dalje proći u postupku po prigovoru”, piše u optužnici SDT-a. Sutkinja Vlahović – Milosavljević kako navodi SDT zloupotrijebila je službeni položaj pod uticajem Medenice, krajem 2018. i početkom 2019.godine, kada je nanijela štetu firmi “Corporacija Ten” iz Moskve, a u korist firme Medeničinog kuma Rada Arsića.
Tužioci su konstatovali da su izjave Vesne Medenice i ostalih okrivljenih, u kojima negiraju izvršenje krivičnih djela, neosnovane i sračunate u cilju izbjegavanja krivične odgovornosti.
U optužnici dostavljenoj Višem sudu navedeni su precizno transkripti/prepiske sa kriptovane “Sky ECC” aplikacije, prema kojoj Miloš Medenica članovima kriminalne grupe nudi da ih njegova majka “skine sa mjera tajnog nadzora”, ali i naručuje prebijanje kolašinskog policajca, priča o zastrašivanju potencijalnih svjedoka šverca cigareta, paketima, šemi šverca…
U januaru 2021. godine sa “saradnicima” je pričao i o tome kako su, kao opomenu, “polomili” nečije automobile.
Istražitelji su zabilježili i poruke koje je, navodno, poslao mnogo ranije – 26. decembra 2019. godine, kada je predlagao da se napravi sastanak…
”Oćemo li praviti sastanak”, “Smijem li u pi**u materinu. A bi rado”, “Sa onim malim ili Zoranom?”, “Ko bi me mogao spojiti sa njim u pm, ovi moji su svi u ratu sa njim”, “Znas li da je Miško za Markom školski drug, i da ga je nudio prije 2 godine da se uključi sa njima da radi cigare, on nije htio,”, “Marko je onaj stariji blavor. Vepar onaj sa dignutim gaćama do za vrat. Seljačine bjelopoljske one zadnje. Džigerice, juneće”, napisao je Miloš Medenica tog dana u grupi.
Prema dokazima iz optužnice, Nikola Raičević mu odgovara: “E stvarno sprdnja bez svakoga, no smo mi navikli”, na šta Medenica piše – “Da nas jašu seljačine”.
IZVOR: VIJESTI
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović biće domaćin Samita lidera Brdo-Brioni procesa, 7. i 8. oktobra u Porto Montenegru u Tivtu.
Tokom trajanja Samita biće održana plenarna sjednica, na kojoj će se razgovarati o pitanjima unaprjeđenja saradnje zemalja Zapadnog Balkana sa zemljama članicama Evropske unije, saopštio je Milatovićev kabinet.
Nakon plenarne sjednice, uslijediće pres konferencija na kojoj će govoriti Milatović, predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović.
Predsjednik Crne Gore biće domaćin i svečane večere za lidere Brdo-Brioni procesa 7. oktobra, kao i svečanog ručka dan kasnije.
Predstojeći samit lidera Brdo-Brioni Procesa prilika je da se potvrde dobrosusjedski odnosi i ojača regionalna saradnja, te da se iskaže potreba za intenziviranjem strateškog dijaloga između Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana -navodi se u saopštenju.
Proces Brdo-Brioni zajednička je slovenačko-hrvatska inicijativa pokrenuta 2010. godine, osnovana radi jačanja uzajamnog povjerenja i pomoći zemljama Zapadnog Balkana na putu ka Evropskoj uniji. Članovi inicijative su i Crna Gora, Srbija, Albanija, Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Kosovo.
Izvor: Vijesti
Pripadnici cetinjske Službe zaštite i spašavanja Filip Latković i Igor Jovićević dio su tima koji će pružiti pomoć stanovništvu Bosne i Hercegovine (BiH) u područjima pogođenim poplavama.
Njih dvojica, kako je Radio Cetinju kazao vatrogasac-spasilac Filip Latković, putuju večeras za Podgoricu kako bi se sa Nacionalnom timom Crne Gore, obučenim za djelovanje tokom prirodnih katastrofa i kriznih situacija, pridružili kolegama u Bosni i Hercegovini i pomogli na saniranju štete prouzrokovane poplavama.
Večeras ćemo prespavati u trening centru Direktorata za vanredne situacije u Podgorici, odakle ćemo sjutra oko 4.30 krenuti za Bosnu. Tamo ćemo ostati do daljnjega – kazao je Latković.
Nacionalni tim za ruševine i poplave, kako je dodao, čini trideset spasilaca.
Podsjećamo, obilne padavine prouzrokovale su odrone i klizišta u Bosni i Hercegovini tokom noći s četvrtka na petak, a najteže je pogođeno područje opštine Jablanica, te opštine Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo.
Zbog poplava i klizišta do sada stradalo 18 osoba, a traga se za još oko 40 osoba.
M.S.
Mnogo je toga što će spasioci pamtiti zauvijek kada je o Donjoj Jablanici riječ, ali akcija spašavanja djeteta nedugo nakon katastrofe posebno se urezala u pamćenje, prenosi Index.hr.
Živo, ispod ploče koja je bila teška sigurno dvije tone. Zajedno s mještanima i svima koji su tu bili prisutni uspjeli smo dijete izvući živo i transportirati ga do prve medicinske ustanove. Jutros sam dobio podatke da je dijete zdravo i da je osigurano sve što mu treba – rekao je Sabahudin Spahović iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).
Uslovi za pretraživanje terena u Donjoj Jablanici danas su nešto bolji, kiša je prestala da pada, pa spasioci u punom kapacitetu nastavljaju potragu za žrtvama stravične poplave i klizišta u ovom mjestu.
Čekamo da se stvore uslovi jer je jako teško prići tim mjestima, da se sa strojevima i spasiocima pokušamo probiti do potencijalnih tijela žrtava -kazao je Spahović za Avaz.
Uz zahvalnost svima koji pomažu, Spahović je apelovao da spasiocima trenutno pomoć nije potrebna u ljudstvu, već u mehanizaciji.
Ne trebamo pomoć u ljudima, trebamo pomoć u kamionima, bagerima, svemu drugom što će nam koristiti na terenu kako bismo mogli početi otklanjati teške posljedice ove katastrofe. Onog trenutka kada dođemo u situaciju da krenemo raščišćavati objekte i sve drugo što imamo ovdje tada ćemo putem medija i društvenih mreža apelirati da nam se pomogne u ljudstvu. Do tada molim sve za strpljenje, pogotovo da ne kreću samoinicijativno na put, jer tako prave problem i nama, i policiji, i svima ostalima – poručuje Spahović.
Prema riječima Spahovića, na terenu rade tri licencirana psa za pronalazak mrtvih osoba koji su uspjeli da detektuju žrtve na tri mjesta.
Izvor: Index.hr
Šavnik se i dalje bori sa posljedicama poplava, a u toku je uspostavljanje putne konekcije preko vode kako bi se evakuisalo desetak turista iz sela Komarnica, koji su od petka odsječeni uslijed obilnih padavina koje su povećale vodostaj rijeke Komarnice i porušile mostove.
Kako je kazao Radiju Crne Gore predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić i dalje je ugroženo oko trideset mještana.
Namjera je da se turisti evakuišu, da osposobimo konekciju i preko vode ih prevedemo. Nije to trajno rješenje, već samo da se izvrši evakuacija turista, jer oni od petka čekaju da se oslobode i pređu na drugu stranu obale. Očekujem da ćemo uspjeti danas to da završimo – kazao je Jakić.
Spasilačku akciju sprovode opštinske službe bez pomoći države, tvrdi Jakić. Napominje i da čine sve što je u njihovoj moći kako bi se izborili sa nedaćom.
Državne institucije trebalo bi da su se uključile u petak ujutro, do danas ih nema. Nije bilo nikakve reakcije od strane države, osim jednog tvita koji je najavio popis materijalne štete, što bi trebalo da se desi na kraju sve ove priče. Tu su naša služba Zaštite i spašavanja, Komunalno preduzeće, angažovali smo i privatne firme da nam pomognu i borimo se sa ovim problemom koji nas je zadesio. Ni mi, ni građani nemamo strpljenja da čekamo zakašnjele reakcije institucija države. Ako do sada nijesu planirali da pomognu nema potrebe ni odsad – istakao je Jakić.
Mještani sela Komarnica, zaseok Zarica, koji su i dalje odsječeni, juče su dobili struju i vodu.
Nevrijeme je napravilo materijalnu štetu i domaćinstvima. Voda je prodrla u brojne obekte, uništila ribnjake, imanja i zasade poljoprivrednih proizvođača.
Nada se Jakić da će narednih dana rješiti putnu infrastrukturu, nakon čega će sagledati situaciju i preduzimati dalje aktivnosti.
Izvor: Portal RTCG
Stabilnost i bezbjednost Zapadnog Balkana od vitalnog su značaja za stabilnost i bezbjednost Evrope, ocijenio je zamjenik predsjednika Vojnog komiteta Alijanse Endrju Roling.
Roling je u intervjuu agenciji MINA kazao da je Crna Gora vitalna članica NATO-a, navodeći da je to vjerovatno najjači savez koji je postojao u istoriji Evrope.
Crna Gora igra veliku ulogu, doprinosi učešćem vojnika u nekoliko različitih misija – rekao je Roling.
Prema njegovim riječima, Crna Gora, kao važna članica NATO-a, značajno doprinosi ukupnoj bezbjednosti Evrope.
Upitan da li NATO prepoznaje ruski uticaj u Crnoj Gori i da li taj uticaj predstavlja prijetnju, Roling je rekao da Alijansa prepoznaje Rusiju kao prijetnju svuda po Evropi i na više različitih načina.
Jasno je da Rusija predstavlja prijetnju Ukrajini, kao što to vidimo. Rusija je prijetnja demokratijama širom Evrope, pa tako ni slučaj sa Crnom Gorom nije drugačiji – kazao je Roling.
Kako je dodao, Rusija je bila oštra u sferi dezinformacija, pokušavajući da koristi botove i druge razne hibridne napade na demokratije i slobode, i to je nešto na šta svi treba da obrate pažnju u Crnoj Gori, ali i ostatku Evrope.
NATO je sasvim svjestan toga i nadam se da ulažemo napore da pokušamo da se suprotstavimo prijetnjama iz Rusije – rekao je Roling.
Na pitanje šta vidi kao najveću prijetnju po mir i stabilnost regiona, Roling je rekao da najveću prijetnju predstavljaju dezinformacije i nedostatak transparentnosti koji dolazi od Rusije i drugih koji ne žele da promovišu stabilnost.
Stabilnost Balkana je od vitalnog značaja za bezbednost Evrope – naglasio je Roling.
Komentarišući stupanje na dužnost novog generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea, Roling je podsjetio da Rute u NATO dolazi u izazovnom periodu za koji je postavio tri prioriteta.
Prvo i najvažnije je kontinuirana podrška Ukrajini, drugo je nastavak kohezije saveza, a na kraju inovacija i dovođenje NATO-a u budućnost na mnogo različitih načina – rekao je Roling.
Prema njegovim riječima, promjena se neće vidjeti odmah naredne sedmice, ali će sitne primjene postati vidljive postepeno.
Ta tri prioriteta se oblikuju u budućnosti, sve za dobro saveza i dobro za Crnu Goru – rekao je Roling.
Na pitanje da li je Zapadni Balkan u fokusu pažnje Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a u svijetlu događaja u Ukrajini i na Bliskom istoku, Roling je odgovorio potvrdno.
Zapadni Balkan je veoma važna oblast nadzora i brige NATO-a, a glavna oblast našeg ulaganja je u ljude i u misije i mislim da će se to nastaviti i u budućnosti – rekao je Roling.
On je istakao da je za NATO bezbjednost i stabilnost regiona od vitalnog značaja za bezbjednost i stabilnost Evrope u cjelini.
Kako je dodao, on ne vidi da se to menja u odnosu na pomenute događaje na međunarodnoj sceni.
Izvor: Agencija Mina
Sekretarijat za obrazovanje, sport i mlade Prijestonice Cetinje započeo je radove na izgradnji modernog dječijeg igrališta i sportskog terena u naselju 4. jul, pa će djeca i mladi iz ovog gradskog naselja uskoro dobiti novi prostor za igru, rekreaciju i fizičku aktivnost, saopšteno je iz gradske uprave.
Dječije igralište će, kako navode, biti opremljeno sigurnosnim podlogama sa pripadajućim mobilijarom za djecu – klackalicama, toboganom, ljuljaškama, dok će na sportskom terenu biti postavljen koš.
Kompletan prostor biće oplemenjen parkovskim mobilijarom, drvećem i drugim biljnim vrstama. Takođe, novo dječije igralište, kako dodaju, biće ograđeno adekvatnom ogradom čime će se dodatno povećati bezbjednost boravka djece na igralištu.
Ovim projektom gradska uprava nastavlja da ispunjava zahtjeve građana, sa ciljem poboljšanja kvaliteta života i unapređenja infrastrukture u gradskim naseljima – zaključuje se u saopštenju iz Prijestonice.