Svi smo mi, bez razlike ali i najčešće bez iskustva u teorijskoj ravni, odgledali makar jedno ostvarenje koje se može svrstati u postmoderni film. Sa druge strane teoretičari su, manje ili više, saglasni da ne postoji jasna granica koja odvaja moderni i postmoderni film.
U potrazi za preciznom definicijom i odgovorom na pitanje što je to postmoderni film, nezaobilazni su stavovi i mišljenja teoretičara postmoderne Bodrijara, Liotara, Dženksa, Džejmsona…i opšteprihvaćenog stava da se postmoderna razvila iz modernističkih strategija i praksi i da u tom kontekstu postmoderni film koristi sredstva otkrivena u modernizmu.
Postmodernizam u filmu nije samo hronološki slijed već, kako je to i suštinska karakteristika postmoderne, predstavlja i pobunu protiv modernizma. Ono što je osobina postmoderne, pa i u filmu, jeste da se brišu granice između masovne kulture i umjetnosti, da se uzimaju teme i događaji iz prošlosti, da se kombinuju različiti stilovi da režiseri rade po principu dekonstrukcije, razgrađivanja poznatih oblika i stavljanja u nove odnose. Za postmodernistički film je karakteristično da ima mnoštvo citata, preplitanja žanrova, da se koristi iskustvom ranijih ostvarenja , da ima „film u filmu“, da nema jasnog i preciznog završetka. Slično kao što se postmodernizam u književnosti karakteriše kroz permutaciju, prekinuti niz, slučajnost, pretjeranost.
Početak postmodernog filma je lociran u sedamdesete godine, međutim, doktor sociologije Ljubomir Maširević kao osnovni element svoje doktorske teze uzima opus Kventina Tarantina i filmova nastalih krajem prošlog vijeka.
Osim Tarantina i Petparačkih priča tu je niz ostvarenja potpuno nezavisnih od stvarnosti ili prošlosti čiji su autori, Džim Džarmuš, Robert Altman, Majkl Rodrigez, Dejvid Linč, braća Koen. Takođe, ranija ostvarenja poput filma Bladerunner Ridlija Skota ili Džarmuševog Ghost dog asociraju na elemente postmodernog u filmu. Takođe, osam minuta duga uvodna scena za Džarmušov film Dead man dobar je primjer posmodernističke strukture filma.
Sve su to ostvarenja koja se gledaju po nekoliko puta. Filmovi u kojima se prepliću tekstovi, koriste citati, aluzije, mješanje žanrova, simuliranje događaja koji se nikad nijesu dogodili, fragmentacija naracije, nelinearnost u naraciji, brisanje granice između popularne kulture i visoke umjetnosti, kiča i njegove suprotnosti.
Maširević kaže da su Tarantinovi filmovi „uspješni primjeri raskida sa predstavljanjem stvarnosti, a prema njegovom tumačenju Pulp fiction je najbolji primjer postmodernog teksta devedesetih.“
Definitivno performans simulakruma, negativan aspekat Bodrijarove postmoderne teorije, na čudan način, kroz individualni talent jednog reditelja, postaje jedan od najvećih doprinosa u kinematografiji – kaže Maširević.
I posljednje Tarantinovo ostvarenje Bilo jednom u Americi, takođe sadrži elemente definicije postmodernog filma iako, manje dinamične nego u Petparačkim pričama. Poseban elemenat kada je riječ o ostvarenjima Tarantina i Rodrigeza jeste projektovanje i simulacija stare istrošene celuloidne trake koja nostalgično priziva ostvarenja iz sedamdesetih godina prošlog vijeka što ide u prilog da je postmoderni film ipak nastao na temeljima modernizma.
Kada se radi o evropskom postmodernom filmu, njegova geneza je drugačija u odnosu na američki film iz nekoliko razloga. Prvo, razlika je u tome što američki filmovi cirkulišu u multipleks kinima i imaju notu komercijalnog filma. Evropski postmoderni film je manje komercijalan i više se oslanja na tradiciju umjetničkog filma.
Evropski postmoderni film se oslanja na dokumentarni film, esejizam, i po pravilu nosi neki vid raskida sa prošlošću, posebno političkim stavovima ili ideologijom.
U svojoj Studiji filma, autorka Ivana Keser Battista navodi da su evropski ekvivalenti američkog postmodernog filma, koji bi se mogli analizirati shodno odrednicama što je postmoderni film, Trainspotting Denija Bojla, te film Wanderland Majkla Vinterbotoma.
Ona navodi da je Bertolučijev film Konformist iz 1970.g.za mnoge teoretičare filma jedan od najboljih primjera postmodernističkog filma u Evropi jer Bertoluči u tom ostvarenju pravi simbolički raskid sa političkom, modernističkom tradicijom ljevičarskog filmskog stvaralaštva šezdesetih. Film se bavi rekapitulacijom kolektivne svijesti kroz glavni lik i njegovo traumatično iskustvo iz djetinjstva, te kasnije angažovanje u fašističkom pokretu.
Ono što čini dodirne tačke evropskog i američkog postmodernog filma jeste to da je evropskom postmodernom filmu najbliži američki nezavisni film sa razlikom da američki film uvijek ima dozu komercijalizacije dok je evropski film više okrenut umjetničkom dojmu i manjoj zaradi.
Sve u svemu, osim navedenih karakteristika, postmoderni film (posebno evropski) tretira i mnoga druga pitanja poput feminizma, pitanja rase, postkolonijalnih problema i pojava, političkih i ideoloških problema. Uz to, evropski filmovi su, što je i najbitnije, za razliku od američkih prožeti otporom prema komercijalnim zahtjevima.
M.Z.
Pripadnici cetinjske Službe zaštite i spašavanja Filip Latković i Igor Jovićević dio su tima koji će pružiti pomoć stanovništvu Bosne i Hercegovine (BiH) u područjima pogođenim poplavama.
Njih dvojica, kako je Radio Cetinju kazao vatrogasac-spasilac Filip Latković, putuju večeras za Podgoricu kako bi se sa Nacionalnom timom Crne Gore, obučenim za djelovanje tokom prirodnih katastrofa i kriznih situacija, pridružili kolegama u Bosni i Hercegovini i pomogli na saniranju štete prouzrokovane poplavama.
Večeras ćemo prespavati u trening centru Direktorata za vanredne situacije u Podgorici, odakle ćemo sjutra oko 4.30 krenuti za Bosnu. Tamo ćemo ostati do daljnjega – kazao je Latković.
Nacionalni tim za ruševine i poplave, kako je dodao, čini trideset spasilaca.
Podsjećamo, obilne padavine prouzrokovale su odrone i klizišta u Bosni i Hercegovini tokom noći s četvrtka na petak, a najteže je pogođeno područje opštine Jablanica, te opštine Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo.
Zbog poplava i klizišta do sada stradalo 18 osoba, a traga se za još oko 40 osoba.
M.S.
Mnogo je toga što će spasioci pamtiti zauvijek kada je o Donjoj Jablanici riječ, ali akcija spašavanja djeteta nedugo nakon katastrofe posebno se urezala u pamćenje, prenosi Index.hr.
Živo, ispod ploče koja je bila teška sigurno dvije tone. Zajedno s mještanima i svima koji su tu bili prisutni uspjeli smo dijete izvući živo i transportirati ga do prve medicinske ustanove. Jutros sam dobio podatke da je dijete zdravo i da je osigurano sve što mu treba – rekao je Sabahudin Spahović iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).
Uslovi za pretraživanje terena u Donjoj Jablanici danas su nešto bolji, kiša je prestala da pada, pa spasioci u punom kapacitetu nastavljaju potragu za žrtvama stravične poplave i klizišta u ovom mjestu.
Čekamo da se stvore uslovi jer je jako teško prići tim mjestima, da se sa strojevima i spasiocima pokušamo probiti do potencijalnih tijela žrtava -kazao je Spahović za Avaz.
Uz zahvalnost svima koji pomažu, Spahović je apelovao da spasiocima trenutno pomoć nije potrebna u ljudstvu, već u mehanizaciji.
Ne trebamo pomoć u ljudima, trebamo pomoć u kamionima, bagerima, svemu drugom što će nam koristiti na terenu kako bismo mogli početi otklanjati teške posljedice ove katastrofe. Onog trenutka kada dođemo u situaciju da krenemo raščišćavati objekte i sve drugo što imamo ovdje tada ćemo putem medija i društvenih mreža apelirati da nam se pomogne u ljudstvu. Do tada molim sve za strpljenje, pogotovo da ne kreću samoinicijativno na put, jer tako prave problem i nama, i policiji, i svima ostalima – poručuje Spahović.
Prema riječima Spahovića, na terenu rade tri licencirana psa za pronalazak mrtvih osoba koji su uspjeli da detektuju žrtve na tri mjesta.
Izvor: Index.hr
Šavnik se i dalje bori sa posljedicama poplava, a u toku je uspostavljanje putne konekcije preko vode kako bi se evakuisalo desetak turista iz sela Komarnica, koji su od petka odsječeni uslijed obilnih padavina koje su povećale vodostaj rijeke Komarnice i porušile mostove.
Kako je kazao Radiju Crne Gore predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić i dalje je ugroženo oko trideset mještana.
Namjera je da se turisti evakuišu, da osposobimo konekciju i preko vode ih prevedemo. Nije to trajno rješenje, već samo da se izvrši evakuacija turista, jer oni od petka čekaju da se oslobode i pređu na drugu stranu obale. Očekujem da ćemo uspjeti danas to da završimo – kazao je Jakić.
Spasilačku akciju sprovode opštinske službe bez pomoći države, tvrdi Jakić. Napominje i da čine sve što je u njihovoj moći kako bi se izborili sa nedaćom.
Državne institucije trebalo bi da su se uključile u petak ujutro, do danas ih nema. Nije bilo nikakve reakcije od strane države, osim jednog tvita koji je najavio popis materijalne štete, što bi trebalo da se desi na kraju sve ove priče. Tu su naša služba Zaštite i spašavanja, Komunalno preduzeće, angažovali smo i privatne firme da nam pomognu i borimo se sa ovim problemom koji nas je zadesio. Ni mi, ni građani nemamo strpljenja da čekamo zakašnjele reakcije institucija države. Ako do sada nijesu planirali da pomognu nema potrebe ni odsad – istakao je Jakić.
Mještani sela Komarnica, zaseok Zarica, koji su i dalje odsječeni, juče su dobili struju i vodu.
Nevrijeme je napravilo materijalnu štetu i domaćinstvima. Voda je prodrla u brojne obekte, uništila ribnjake, imanja i zasade poljoprivrednih proizvođača.
Nada se Jakić da će narednih dana rješiti putnu infrastrukturu, nakon čega će sagledati situaciju i preduzimati dalje aktivnosti.
Izvor: Portal RTCG
Stabilnost i bezbjednost Zapadnog Balkana od vitalnog su značaja za stabilnost i bezbjednost Evrope, ocijenio je zamjenik predsjednika Vojnog komiteta Alijanse Endrju Roling.
Roling je u intervjuu agenciji MINA kazao da je Crna Gora vitalna članica NATO-a, navodeći da je to vjerovatno najjači savez koji je postojao u istoriji Evrope.
Crna Gora igra veliku ulogu, doprinosi učešćem vojnika u nekoliko različitih misija – rekao je Roling.
Prema njegovim riječima, Crna Gora, kao važna članica NATO-a, značajno doprinosi ukupnoj bezbjednosti Evrope.
Upitan da li NATO prepoznaje ruski uticaj u Crnoj Gori i da li taj uticaj predstavlja prijetnju, Roling je rekao da Alijansa prepoznaje Rusiju kao prijetnju svuda po Evropi i na više različitih načina.
Jasno je da Rusija predstavlja prijetnju Ukrajini, kao što to vidimo. Rusija je prijetnja demokratijama širom Evrope, pa tako ni slučaj sa Crnom Gorom nije drugačiji – kazao je Roling.
Kako je dodao, Rusija je bila oštra u sferi dezinformacija, pokušavajući da koristi botove i druge razne hibridne napade na demokratije i slobode, i to je nešto na šta svi treba da obrate pažnju u Crnoj Gori, ali i ostatku Evrope.
NATO je sasvim svjestan toga i nadam se da ulažemo napore da pokušamo da se suprotstavimo prijetnjama iz Rusije – rekao je Roling.
Na pitanje šta vidi kao najveću prijetnju po mir i stabilnost regiona, Roling je rekao da najveću prijetnju predstavljaju dezinformacije i nedostatak transparentnosti koji dolazi od Rusije i drugih koji ne žele da promovišu stabilnost.
Stabilnost Balkana je od vitalnog značaja za bezbednost Evrope – naglasio je Roling.
Komentarišući stupanje na dužnost novog generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea, Roling je podsjetio da Rute u NATO dolazi u izazovnom periodu za koji je postavio tri prioriteta.
Prvo i najvažnije je kontinuirana podrška Ukrajini, drugo je nastavak kohezije saveza, a na kraju inovacija i dovođenje NATO-a u budućnost na mnogo različitih načina – rekao je Roling.
Prema njegovim riječima, promjena se neće vidjeti odmah naredne sedmice, ali će sitne primjene postati vidljive postepeno.
Ta tri prioriteta se oblikuju u budućnosti, sve za dobro saveza i dobro za Crnu Goru – rekao je Roling.
Na pitanje da li je Zapadni Balkan u fokusu pažnje Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a u svijetlu događaja u Ukrajini i na Bliskom istoku, Roling je odgovorio potvrdno.
Zapadni Balkan je veoma važna oblast nadzora i brige NATO-a, a glavna oblast našeg ulaganja je u ljude i u misije i mislim da će se to nastaviti i u budućnosti – rekao je Roling.
On je istakao da je za NATO bezbjednost i stabilnost regiona od vitalnog značaja za bezbjednost i stabilnost Evrope u cjelini.
Kako je dodao, on ne vidi da se to menja u odnosu na pomenute događaje na međunarodnoj sceni.
Izvor: Agencija Mina
Sekretarijat za obrazovanje, sport i mlade Prijestonice Cetinje započeo je radove na izgradnji modernog dječijeg igrališta i sportskog terena u naselju 4. jul, pa će djeca i mladi iz ovog gradskog naselja uskoro dobiti novi prostor za igru, rekreaciju i fizičku aktivnost, saopšteno je iz gradske uprave.
Dječije igralište će, kako navode, biti opremljeno sigurnosnim podlogama sa pripadajućim mobilijarom za djecu – klackalicama, toboganom, ljuljaškama, dok će na sportskom terenu biti postavljen koš.
Kompletan prostor biće oplemenjen parkovskim mobilijarom, drvećem i drugim biljnim vrstama. Takođe, novo dječije igralište, kako dodaju, biće ograđeno adekvatnom ogradom čime će se dodatno povećati bezbjednost boravka djece na igralištu.
Ovim projektom gradska uprava nastavlja da ispunjava zahtjeve građana, sa ciljem poboljšanja kvaliteta života i unapređenja infrastrukture u gradskim naseljima – zaključuje se u saopštenju iz Prijestonice.
Javna zdravstvena ustanova Dom zdravlja Cetinje osvojila je zapažene rezultate na 23. sportskim susretima zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Crne Gore, navodi se na Fejsbuk stranici te zdrastvene ustanove.
Kako su naveli, na takmičenju koje je imalo međunarodni karakter, muškarci su trijumfovali u šahu, dok je Snežana Marković proglašena za Mis 23. susreta.
Čestitamo svim osvajačima medalja, a organizatoru zahvaljujemo na pozivu i organizaciji ovog izuzetno lijepog događaja! – navodi se u objavi.