Učesnici današnje debate „Za mržnju nemamo kad – kako unaprijediti regulativu i samoregulaciju u Crnoj Gori kako bi se spriječilo širenje govora mržnje i dezinformacija“ ukazali su danas na ogromnu društvenu štetu koju uzrokuje poplava govora mržnje u javnom prostoru i založili se za strožije kažajavanje ovog nezakonitog vida komunikacije.
Na debati, koju je u susret Dana novinara Crne Gore organizovao Institut za medija Crne Gore, učesnici/ce debate su pozvali na proaktivniji djelovanje svih u lancu odgovornosti, kako bi se spriječile teže društvene posljedice.
Posebno je ukazano na odgovornost političara koji „zapaljivom“ retorikom, kako je ocijeno, doprinose porastu uvredljivog i govora mržnje u javnom prostoru. Učesnici, pravni stručnjaci, predstavnici regulatora, kancelarije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, novinari saglasili su se da su tradicionalni i etablirani mediji u Crnoj Gori „otporniji“ na govor mržnje, u odnosu na onlajn portale i onlajn medije.
Dekanica Pravnog fakulteta Aneta Spaić ocijenila da i pored „adekvatnog“ regulatornog okvira, u Crnoj Gori nema sistemskog odgovota na potrebu suzbijanja govora mržnje, da on nije uvezan, te da i pored upozorenja Savjeta Evrope nema sistematičnog praćenja šta na tom polju rade Ministarstvo pravde, policija i sudovi.
Krivična djela izazivanja govora mržnje se najčešće ne procesuiraju, a veliki broj krivičnih prijava završi pred prekršajnim sudovima – kazala je Spaić.
Ona je navela da je od 275 prijava tokom 2019. i 2020. godine, 1/3 odbačena, da su svega dvije bile osuđujuće sa kaznom od četiri mjeseca i uslovnom, dok su ostale bile novčane, sa najvisočijom kaznom od 600 eura.
To bi u narednom periodu trebalo biti promijenjeno i kaznenu politiku kreirati u pravcu osvješćivanja i istinske svrhe kaznene politike u Crnoj Gori – poručila je Spaić.
Pomoćnica direktora Agencije za elektronske medije Sunčica Bakić založila se da se mjere na suzbijanju govora mržnje moraju „više usmjeriti na odgovornost onih koji su ga izrekli, a ne isljučivo na ograničenje kanala komunikacije kojima se ona širi“ i konstatovala „poražavajući porast govora mržnje i netolerancije u crnogorskom društvu“.
To nije borba jedne institucije, već čitavog društva i ako želimo efikasnost moramo se bolje uveziti i ići na srž problema-na protagoniste govora mržnje koji su često zaštićeni poslaničkim i drugim iminuitetima i ostaju izvan ove priče – navela je Bakić.
Na odgovornost političara u širenju zapaljivog govora ukazala je i zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Nerma Dobradžić, institucije koja se u poslednje vrijme suočava sa rastom broja žalbi na govor mržnje. Ona je apelovala na jačanje kulture dijaloga, podizanje svijesti, a posebno na edukaciju mladih.
Stručnjak za medijsko pravo Peter Noorlander, iz organizacije Global Rights Hub ukazao je da praksa zemalja u EU pokazuje na sve više pritužbi da zemlje članice pojedinačno ne čine dovoljno na suzbijanju govora mržnje, te da se u ovom trenutku i na nivou EU i na nivou pojedinačnih zemalja kreiraju politike koje predviđaju strožiji pristup ovoj problematici. Norlender je skrenuo pažnju i na potrebu kontinuirane edukacije građana kroz medijsku pismenost.
Glavni urednik RTV Cetinja Mladen Zadrima založio se za jaču samoregulaciju i suzbijanje govora mržnje posebno u onlajn komentarima i na profilima društvenih mreža medija. Naveo je primjere iz prakse RTV Cetinja uklanjana i moderiranja spornih kometara tokom nedavnih loklanih izbora na Cetinju.
Namjerno otvaram državne i vojne tajne. Mamim ih, nek udare na mene. Sigurno ću se odbraniti, ako me ne otruju u zatvoru. Međutim, niko još nije pokrenuo pitanje otvaranja državnih tajni. Ma niko mi još nije ni pitanje postavio – ispričao je večeras na Cetinju analitičar geopolitike i general u penziji Blagoje Grahovac, predstavljajući trilogiju o ratnim i poslijeratnim vremenima na prostoru Balkana.
Promocija knjiga „Banditosi ili ubice država”, „Tri cunamija ili Evropa je ranjena” i „Glasovi iz gluve sobe”, autora Blagoja Grahovca, održana je u galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje.
Imam čiste ruke i čist obraz. Govorim, prkosim i svađam se, tamo gdje sam pokušao kroz institucije sistema da nešto učinim, da se nešto ispravi. Ljudima, kojima sam bio savjetnik, ako rade dobro ne govorim lijepe riječi, ćutim. Ako mislim da nešto nije dobro odmah reagujem, kao kobra. U institucijama borim se, a ako ne daju rezultat upozorim, idem u javnost. Tako je nastalo osam mojih knjiga – ispričao je general Grahovac.
Poručuje da ratne partije ne mogu ponuditi ništa što bi građanima ličilo na bolje danas od juče. Partije koje su učestvovale u bratoubilačkim ratovima na prostoru bivše SFRJ, treba skloniti. Rješenje je, kaže Grahovac, da se eks-Ju države oslobode ratnih partija.
Bez udaljavanja od vlasti svih njih, rat u produženom trajanju će trajati, a pomirenja i suočavanja sa prošlošću biti neće. One zavađuju i potpiruju narode ex-Ju prostora, neprekidno. Brzo će tome doći kraj. Vi na Cetinju imate istorijsku sreću, da ste na pravoj strani istorije, i po pitanju antifašizma i po pitanju poštovanja različitosti. To će zavladati – kazao je Grahovac.
Prema ocjeni Grahovca, Crna Gora u vlasti nema umne političare, nego političke šalabajzere.
Nova vlast u Crnoj Gori je po vokaciji korporativno brokersko špekulativna. Ne treba ih gasiti, neka ih, neka razgrću. Međutim, da bi bila stabilnost u državi, moraju postojati partije koje štite interese radnika, seljaka, policajca, vojnika, službenika i penzionera … Imamo šalabajzersku vlast na nivou države. Tvrdim, mijenjaće se, jer Crna Gora ima sreću. Politička svijest građana Crne Gore je na zavidnom nivou, što se dokazuje time kada se god pojavi novi politički subjekt, građani mu daju šansu. Drugo, građani imaju građansku hrabrost, jer žele da mijenjaju svaku vlast, koja nije ispunila njihova očekivanja. Treće, u Crnoj Gori je postoje različiti mediji sa slobodom djelovanja i jak nevladin sektor – kazao je Grahovac.
General avijacije u penziji kaže da već petnaest godina piše i upozorava na neoliberalizam kao najopasniji oblik fašizma.
Geopolitički procesi, objasnio je Grahovac, uslovljeni su sa tri društveno jaka „cunamija“, između kojih je, ukazuje, Evropa ukliještena.
Jedan je sa Zapada, a to je neoliberalizam koji je prerastao u jedan najopakiji derivat oblika fašizma. Drugi, na istoku je organizovani kriminal i korupcija, koji kao cunami ruši planetu. Prvi put u istoriji imamo da Istok i Zapad nisu u sukobu, nego ova dva cunamija imaju sinergijsko destruktivno dejstvo. Idu prema južnim paralelama i vrlo su vješti miksuju religija i politika. Ubacili su miksovanu religiju i politiku u socijalno ugroženu i frustriranu masu, i to nije ništa drugo moglo izroditi nego sljedeći, treći cunami, a to je naoružani fanatizam – kazao je Grahovac.
Godinama ističe da Srbija predstavlja poligon za rusku mitomaniju i crnogorsku mafiju.
Četiri vrste Crnogoraca ima u Srbiji. Prva grupacija je potomstvo crnogorsko u Srbiji, i to bi svaka država na planeti poželjela da ima tako zdravo potomstvo. Druga grupa su intelektualci Crnogorsci u Srbiji, a to su profesori, ljekari... Treća grupacija je mafija crnogorska u Srbiji. Ja pišem u tekstu „Crnogorsko srpske prevare“ da je Srbija poligon za rusku mitomaniju i crnogorsku mafiju. Četvrta grupacija je crnogorska tužbalica i kukavica – kazao je Grahovac.
Blagoje Grahovac je autor knjiga „Opasne stvari”, „Lice nacije”, „Geopolitika i Balkan”, „Geopolitički rebus” i „Braća po gluposti”.
N. Kašćelan
U Crnoj Gori sjutra će biti promjenljivo do potpuno oblačno, a prijepodne se očekuje kiša, pljuskovi i grmljavina, naročito u južnim i centralnim predjelima.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, poslijepodne uglavnom suvo, uz djelimično razvedravanje, osim na krajnjem jugoistoku gdje još moguća povremena kiša i grmljavina.
Vjetar će biti umjeren do jak južnih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha od osam do 18, najviša dnevna od 14 do 23 stepena.
Maloljetniku (A.K.) osumnjičenom da je izvršio krivično djelo ubistvo u pokušaju u dvorištu Gimnazije „Niko Rolović“ gdje je nožem nanio povrede opasne po život učeniku te škole D.M.(18) tužilac Višeg državnog tužilaštva je odredio pritvor do 72 sata.
Povrijeđeni učenik D.M. je u stanju životne ugroženosti dovežen u Opštu bolnicu Bar. Učenik, primjerno dijete, koji je tog jutra redovno pošao u školu, na malom odmoru za pet minuta, brutalno je napadnut od maloljetnika koji nijesu đaci te škole. Jedan od delinkvenata nožem je ranio učenika Gimnazije koji je zadobio povrede grudnog koša, dijafragme i slezine. Nož je probio zid grudnog koša i ušao u trbuh. Operativno je zbrinut u Opštoj bolnici Bar, zatim upućen u Klinički centar Crne Gore na Odjeljenje intenzivne njege.
Portparol Višeg državnog tužilaštva tužiteljka Lepa Medenica potvrdila je za Primorski portal da je maloljetniku osumnjičenom za krivično djelo ubistvo u pokušaju određeno zadržavanje do 72 sata.
Tužilaštvo će u međuvremenu odlučiti da li će Sudu uputiti predlog za određivanje pritvora za maloljetnika, kazala je tužiteljka Medenica za Primorski portal.
Drugom maloljetniku, osumnjičenom za učestvovanje u tuči nakon što je saslušan od strane tužioca nije određeno zadržavanje.
Protiv šesnaestogodišnjaka je podnijeta krivična prijava u redovnom postupku zbog sumnje da je izvršio krivično djelo učestvovanje u tuči.
Izvor: DAN
U Crnoj Gori je na kraju septembra bilo 32,1 hiljada nezaposlenih, 1,5 odsto manje nego u avgustu, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).
Prema podacima ZZZ, stopa nezaposlenosti je na kraju avgusta ove godine iznosila 10,96 odsto. U istom mjesecu prošle godine bila je 13,06 odsto.
Zavod je od početka godine evidentirao 10,19 hiljada novozaposlenih.
Za isti period oglašeno je 19,16 hiljada slobodnih radnih mjesta.
Posljednje dvije aktivnosti, koje su bile preduslov za objavljivanje konačnih rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 15. oktobra, uspješno su realizovane, saopštili su iz Uprave za statistiku (Monstat).
Kako su naveli, posljednji preduslovi odnosili su se na kontrolu podataka o etničko-kulturološkim karakteristikama, kao i kontrolu unesenih podataka od strane političkih partija, potpisnica Sporazuma o uslovima za održavanje popisa od 20. novembra prošle godine.
U saopštenju Monstata se navodi da je, od 1. do 7. oktobra, 20.684 građana provjerilo svoje podatke o etničko-kulturološkim karakteristikama.
Dodaje se da je 14,6 hiljada građana provjerilo podatke putem mobilnog telefona, nešto više od šest hiljada putem računara, dok su 253 podatke provjerili putem tableta.
Sve to, kako su ocijenili iz Monstata, ukazuje na visoko povjerenje građana u popisni proces, a u krajnjem implicira na visok kvalitet konačnih rezultata popisa.
„Tokom provjere podataka od strane građana nije prijavljena nijedna nepravilnost u smislu nevjerodostojnosti suštine podataka u bazi unešenih popisnih podataka“, kazali su iz Monstata.
Kako su dodali, za cijeli period provjere podataka, evidentirano je oko 850 poziva građana putem telefonskih linija koje je obezbijedila Uprava za statistiku, odnosno 277 zahtjeva pristiglih putem mejla.
„Najveći broj zahtjeva se odnosio na dodatno pojašnjenje građanima kako da pristupe provjeri podataka putem softvera, za ispravku slovnih grešaka, zatim za slučaj pogrešnog unosa od strane građana identifikacionih podataka sa kopije popisnice u softversku aplikaciju, kao i za mogućnost provjere podataka u slučaju da su građani izgubili popisnice“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je bilo 20 zahtjeva za slovnom ispravkom, tri zahtjeva za promjenom latiničnog u ćirilićno pismo, dok je 11 građana posjetilo prostorije Monstata kako bi direktno provjerili svoje podatke zbog gubitka jedinstvenog devetocifrenog broja.
„Iz razloga objektivne nemogućnosti, zaposleni Uprave za statistiku su izašli u susret u dijelu logističke podrške, na način što su posjetili tri domaćinstva (devet osoba) kod kojih je izvršena zamjena statističkog ID broja“, kazali su iz Monstata.
Oni su naglasili da su sve ispravke u datim domaćinstvima zapisnički konstatovane.
Kada je u pitanju drugi preduslov, odnosno kontrola unešenih podataka od strane političkih partija, potpisnica Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, iz Monstata su rekli da su uspješno organizovali i realizovali kontrolu unešenih podataka i kontrolu ručnog brojanja podataka.
„Kontrola se obavila uz strogo poštovanje dva najznačajnija principa rada zvanične statistike: profesionalna nezavisnost i zaštita individualnih podataka u skladu sa Zakonom o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike, Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, kao i internih uputstava Uprave za statistiku“, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, u vezi sa nalazima i postupkom kontrole, nije zabilježena nijedna nepravilnost.
“Što je konstatovano i sačinjenim zapisnikom koji će sjutra biti dostavljen Odboru za praćenje primjene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, kao i praćenje sprovođenja popisa, zajedno sa izvještajem o aktivnostima popisa u prethodnom periodu”, kaže se u saopštenju.
Izvor: MINA
Fasada na Gradskoj kapeli obnovljena je, kao i sadni materijal, saopšteno je iz Komunalnog preduzeća.
Kako navode, u planu je renoviranje toaleta u kapeli, kao i postavljanje nove rasvjete duž staza Novog groblja.
Zahvaljujemo se gradskoj upravi na finansijskoj podršci i prepoznavanju naših inicijativa, usmjerenih na dobrobit svih građana Prijestonice – istakli su iz Komunalnog preduzeća.