Policija na Cetinju u septembru 2021. godine (Foto: Anadolija)
Specijalistkinja sudske medicine iz Hrvatske ustvrdila je da povrede koje je zadobio jedan od demonstranata na protestu 5. septembra 2021. godine na Cetinju kada su se građani pobunili zbog ustoličenja mitropolita Joanikija, nijesu nastale od gumenog metka, kako je to demonstrant tvrdio u pritužbi poslatoj Zaštitniku ljudskih prava i sloboda. U ovaj dokument Portal RTCG imao je uvid, a potpisuje ga zamjenica Ombudsmana Mirjana Radović.
U slučaju kada je sukob između demonstranata i policije veliki, kao što je to bio slučaj na Cetinju, vlasti su dužne da pokrenu istragu kako bi se pažljivo ispitali postupci i jedne i druge strane, proizilazi iz ovog mišljenja, koje potpisuje Radović, a koja se pozvala na stav Evropskog suda za ljudska prava.
Mišljenje je nastalo nakon što se učesnik protesta na Cetinju požalio Ombudsmanu da je bio brutalno napadnut od policije dok je, kako tvrdi, mirno stajao na Dvorskom trgu, kada je šok bomba bačena na njega.
“Navodi da nije čuo prethodno upozorenje od policije da će biti bačen suzavac, te da je znao postupio bi po naređenju. Kazao je da mu je šok bomba bačena između nogu i da je pao na leđa, da su mu rekli da su povrede koje je zadobio od gumenih metaka, te da je odmah nakon toga pošao u bolnicu gdje mu je i pružena pomoć”, navodi se u izvještaju.
Zaštitnik je o ovom slučaju tražio da se izjasne i iz Uprave policije, odakle navode da su radili u skladu sa obavezama i zakonom, da okupljanje nije bilo prijavljeno, “da je upotreba sredstava prinude, odnosno hemijskih sredstava i sredstava posebne namjene, bila nužna”.
Kako bi probili kordon, iz policije kažu da su koristili hemijska sredstva ispaljivanjem iz hemijskih pušaka, ručne hemijske bombe AF1, hemijska sredstva i sredstva posebne namjene, fleš bombe, hemijske bombe AG1…
U obrazloženju iz policije ističu da su “srazmjerno opasnosti koja je prijetila u datoj prilici primijenjena najblaža sredstva prinude, koja su garantovala uspješno izvršenje zadatka, a koji se na drugi način nije mogao izvršiti”.
Kako bi ustvrdio činjenice, Ombudsman je angažovao specijalistikinju toksikološke hemije, koja je ocijenila da ne “postoje nikakva realizovana mjerenja koja bi dala sliku stanja o sadržaju zagađivača u vazduhu ili nekom drugom segmentu životne sredine na Cetinju kako prije 5. septembra 2021. godine, na dan upotrebe hemijskih sredstava, ali ni kasnije”.
“Kao što je već navedeno, jedino adekvatno realizovana mjerenja mogu dati prikaz stanja opterećenosti bilo kog segmenta životne sredine, što je u slučaju koji je predmet preispitivanja izostalo“, navela je ona.
U izvještaju Zaštitnika se konstatuje da su po izvještaju specijalista toksikološke hemije date vrijednosti koje govore da su određene koncentracije materije u vazduhu do jednog sata “vrlo blagih štetnih efekata, kao i izlaganju maksimalnoj koncentraciji do jednog sata u okviru kojih ne postoje okolnosti koje bi mogle da ukažu na veće zdravstvene rizike”.
“Međutim, Zaštitnik ne isključuje drugačiji toksički uticaj na ljude sa posebnim ranije registrovanim karakteristikama slabijeg zdravstvenog stanja, za šta je potrebno izvršiti dodatne specijalističke i druge preglede i pretrage i ustanoviti uzročno posljedičnu vezu između zdravstvenog stanja i upotrebe hemijskih sredstava koja je na ozbiljniji način mogla uticati (akutno i u dužem vremenskom periodu) na svako lice ponaosob”, piše u izvještaju Ombudsmana.
Upotrebu gumenih metaka, razmatrala je stručnjakinja iz Hrvatske, koja je konstatovala da je medicinska dokumentacija koja joj je dostavljena “nepotpuna, neprecizna, nejasna, čak suviše i pogrešna te mjestimice kontradiktorna (u terminologiji, opisima, dijagnozama); fotografije su bez oznaka, često nejasne (razumljivo jer se ne radi o profesionalno učinjenim snimkama)”.
“Uspoređujući objektivno utvrđene ozljede s anamnestičkim podacima dobijenima od strane povrijeđenih osoba, njihovom simptomatologijom, kao i uzimajući u obzir upotrijebljena sredstva kako to navode policijski službenici, a i same osobe koje su podnijele pritužbe, ipak sam mišljenja da povrede nijesu nanesene pravim gumenim mecima, već su iste nastale djelovanjem hemijskih sredstava iz različitih vrsta upotrijebljenog oružja, djelovanjem (fragmenata) ispaljenih/eksplodiranih sredstava, kao i odbacivanjem tijela uslijed eksplozija te pada i udarca o tlo”, zaključila je doktorka sudske medicine.
Sve povrede, navela je, “predstavljaju svaka za sebe i u svom zbroju (laku) tjelesnu ozljedu, osim prijeloma kostiju (prstiju, šake) koje su teške tjelesne ozljede”.
Zaštitnik je, navodi se u dokumentu, pozvao podnosioca pritužbe da se obrati i Državnom tužilaštvu “kao jedinstvenom i samostalnom organu koji vrši poslove gonjenja učinilaca krivčnih djela i drugih kažnjivih djela koja se gone po službenoj dužnosti”.
Ombudsman navodi da je uloga zdravstvenih radnika, koji su prvi u kontaktu sa žrtvom da adekvatno dokumentuju znakove torture i na taj način zaštite ljudska prava. Zbog toga je dao preporuku Zavodu za Hitnu medicinsku pomoć Podgorica da sprovede posebne obuke za medicinsko osoblje u vezi sa adekvatnim dokumentovanjem povreda u skladu sa Istanbulskim protokolom.
Upravi policije je preporučeno da sprovede djelotvornu istragu u vezi sa korišćenjem hemijskih sredstava u ovom predmetu, da dokumentuje količine hemijskih sredstava na raspolaganju i one koje su iskorištene, kao i da konačne ocjene o opravdanosti upotrebe sredstava prinude u budućem periodu budu utemeljenje na svim relevantnim podacima.
Traženo je da se razmotri mogućnost audio-vizuelnog snimanja svih postupanja službenika UP u toku javnih skupova.
IZVOR: RTCG
Film “Rust” će biti premijerno prikazan na filmskom festivalu sljedećeg mjeseca, tri godine nakon što je snimateljka Halina Hačins ubijena dok je snimala vestern.
Svjetska premijera održaće se na EnergaCAMERIMAGE festivalu u Poljskoj 23. novembra, uz panel diskusiju sa rediteljem filma Džoelom Souzom, koji je takođe povrijeđen na setu, snimateljem Bjankom Klajn i Stivenom Lajthil.
Snimatelji filma će razgovarati o događajima oko filma, nudeći uvid u nastavak produkcije nakon Halinine smrti. Očuvanje Halinine umjetničke vizije živom je bilo zaista važno za filmske stvaraoce jer se nadaju da će ispuniti svoju dužnost da dovrše njen rad – navodi se u najavi projekcija.
Halina Hačins (42) je ubijena iz pištolja koji je koristio glumac i producent Alek Boldvin, a koji je bio napunjen pravim mecima umjesto lažnim. On je optužen za ubistvo iz nehata i izjasnio se da nije kriv, ali je slučaj odbačen u julu zbog odbijanja dokaza od strane tužioca.
Hana Gutijerez Rid, koja je bila oružar zadužen za vatreno oružje na filmskom setu, osuđena je za ubistvo iz nehata u martu. Ona služi kaznu od 18 mjeseci.
Film “Rust” ili “Rđa” se fokusira na priču o 13-godišnjem dječaku koji, ostavljen da se brine za sebe i svog mlađeg brata nakon smrti njihovih roditelja u Vajomingu 1880-ih, odlazi u bjekstvo sa svojim davno otuđenim djedom nakon što je je osuđen na vješanje zbog slučajnog ubistva lokalnog rančera, navodi se u sinopsisu projekta.
Boldvin neće prisustvovati projekciji, navodi The Hollivood Reporter.
Udovac Haline Hačins podnio je tužbu protiv Boldvina i drugih uključenih u produkciju filma. Prošle godine su postigli nagodbu, ali nijesu objavili detalje.
Izvor: Klix.ba
Reprezentativac Crne Gore i prvotimac Prestona, Milutin Osmajić, dobio je žestoku kaznu pošto je tokom utakmice protiv Blekburna ugrizao Ovena Beka, fudbalera protivničke ekipe.
On je od starne Fudbalske asocijacije Engleske kažnjen sa čak osam utakmica suspenzije.
Osim toga, Osmajić će morati da plati 15.000 funti zbog ovog poteza.
Incident se dogodio 22. septembra, a nakon optužbe Osmajić je priznao da je izvršio nasilničko ponašanje oko 87.minuta tako što je ugrizao protivnika.
Odbojkaši Lovćena predstojećeg vikenda počeće novu sezonu crnogorskoj Super ligi.
Na startu takmičenja cetinjski tim igraće protiv Mornara.
Cetinjani će na otvaranju sezone biti gosti, a meč u “Topolici” igra se u nedjelju od 20 sati.
Odbojkašice Lovćena na parket će već večeras pošto će od 19 sati, u okviru prvog kola grupe Jug, gostovati u Budvi ekipi Mediterana.
Kako je saopšteno iz cetinjskog kluba, Lovćen će se takmičiti i u juniorskoj ligi za muškarce, dok će odbojkašice još nastupati u kadetskoj i piniorskoj konkurenciji, kao i u mini odbojci.
Pred nama je izuzetno zahtjevna sezona na svim prontovima, a s obzirom da zbog renoviranje sale na Cetinju nijesmo imali adekvatne trenige, pokušaćemo da pružimo najveći mogući otpor, a svaki povoljan rezultat biće nagrada – istakli su iz Odbojkaškog kluba “Lovćen”.
Florence and the Machine (stilizovano kao Florence + The Machine) engleski je indi rok čija muzika se opisuje kao kombinacija različitih žanrova, uključujući rock i soul.
Na početku karijere bend je dobio dosta pohvala putem medija, a posebno iz BBC-a, koji je odigrao veliku ulogu u njihovom usponu. Na Brit Awards 2009. dobili su nagradu “Critics Choice”.
Muzika benda je poznata po dramatičnoj i ekscentričnoj produkciji te vokalnim nastupima Florens Velč.
Prvi studijski album, “Lungs”, objavljen 6. jula 2009. godine, bio je na drugoj poziciji top liste najprodavanijih albuma u Ujedinjenom Kraljevstvu pet nedjelja nakon izlaska. Album se 17. januara 2010. našao na prvom mjestu, nakon što je na listi proveo 28 uzastopnih sedmica. Lungs je na listi ostao ukupno 65 nedjelja, što ga čini jednim od najprodavanijih albuma u 2009. i 2010. godini. Njihov drugi album Ceremonials objavljen je u oktobru 2011. i našao se na vrhu top liste u Ujedinjenom Kraljevstvu i na šestom mjestu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Album Lungs donio im je nagradu MasterCard britanski album na dodjeli BRIT nagrada 2010. Bend je takođe bio nominovan za nagradu Gremi, a 2010. nastupali su na koncertu održanom povodom dodjele Nobelove nagrade za mir i MTV video muzičkim nagradama. Njihova pjesma Jenny of Oldstones je prvi put predstavljena 2019. godine u drugoj epizodi osme sezone serije Igra prijestola.
Slušaoci Radio Cetinja večeras od 23 sata mogu uživati u nevjerovatnoj kolekciji snimaka uživo sa njihove Dance Fever turneje, snimljene na dva rasprodata koncerta u Medison Skver Gardenu u Njujorku u septembru 2022. Turneja prati istoimeni, odlično ocijenjeni peti studijski album, sa koga su se izdvojili hitovi “King”, “My Love” i “Free”.
Najmanje 15 osoba stradalo je u poplavama koje su zahvatile djelove Bosne i Hercegovine. Strahuje se da je broj stradalih veći jer se do mnogih mjesta spasioci tek probijaju. Padavine u protekla 24 sata na području opština Jablanica, Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo prouzrokovale su velike probleme stanovnicima tih opština u BiH. Zbog velikih bujica i odrona ugroženo je mnogobrojno stanovništvo, uz informacije da ima žrtava kao i veliki broj povrijeđenih i nestalih osoba, saopšteno je iz Federalne uprave civilne zaštite.
Piortparol Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Darko Juka saopštio je da je pronađeno 14 tijela i da je “jako puno” unesrećenih, te da je najkritičnije stanje na području Donje Jablanice, gdje je voda u nekim selima prešla preko krovova kuća, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Žena koja je bila zatrpana u kući je izgubila bebu. Ona je dobro, ali je izgubila bebu – javila je reporterka N1 iz Jablanice.
Obilne padavine prouzrokovale su odrone i klizišta u Bosni i Hercegovini tokom noći s četvrtka na petak, a područje opštine Jablanica je najteže pogođeno, pored opština Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo.
Bujice ruše mostove, odnose automobile i dovode do odrona puteva, a veliki je broj povrijeđenih i nestalih.
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je na vanrednoj sjednici 4. oktobra jednoglasno donijelo odluku o angažovanju svih resursa Oružanih snaga BiH. Urgentno su angažovane inženjerske jedinice, jedinice za spašavanje ljudi i helikopter Oružanih snaga BiH, u cilju hitnog pružanja pomoći civilnim organima vlasti u reagovanju na prirodnu nesreću.
Helikopteri misije vojnih snaga Europske unije u BiH (EUFOR) vršie hitni prevoz teško povrijeđenih iz Jablanice.
Načelnik Jablanice Damir Šabanović, kazao je da će biti proglašeno stanje prirodne nesreće u tom gradu i u cijeloj Federaciji BiH.
Haos je. Imamo ljudskih žrtava, ne znamo koliko. Materijalne štete su ogromne – kazao je Šabanović za RSE.
Iz Željeznica Federacije BiH su kazali da je otkazano saobraćanje vozova između Sarajeva i Čapljine, zbog oštećene pruge koja je u nekim djelovima da “visi” u vazduhu, što je dovelo do prekida glavne putne i željezničke veze između sjevera i juga zemlje.
Direktorica Kantonalne bolnice “dr. Safet Mujić” u Mostaru Lamija Duranović kazala je da pacijenti neprestano pristižu te da je, pored ostalih, primljeno dijete od desetak godina koje je dovezao helikopter EUFOR-a, a koje nije životno ugroženo.
Trudnica, čije dijete je preminulo u njenoj utrobi, evakuisana je i operisana. Ona je životno ugrožena – kazala je Duranović i dodala da je suprug trudnice takođe povrijeđen, ali je izvan životne opasnosti.
Zbog velikih bujica i odrona ugroženo je mnogobrojno stanovništvo, uz informacije da ima žrtava kao i veliki broj povrijeđenih i nestalih osoba – saopšteno je ranije iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), prenosi N1.
Saobraćajne, telefonske i internet veze su u prekidu. Počevši od Mostara, u Drežnici je velika bujica Drežanke srušila par mostova, odnijela 20-ak automobila i za sada nemamo podatak o ljudskim žrtvama na tom području. Zbog odrona, put M-17 prema Donjoj Jablanici je neprohodan – navedeno je u izvještaju dok s terena dolaze informacije da su dvije osobe smrtno stradale.
Najteža situacija, prema saznanjima s terena, je u Jablanici i okolnim mjestima (Buturović Polje, Ostrožac, Čelebići) gdje je došlo do velikog broja klizišta na kuće, odrona na puteve i plavljenja kuća koje se nalaze uz jezero – saopšteno je iz Civilne zaštite.
Nažalost, prema prvim informacijama, imamo i ljudske žrtve. Zatražili smo i pomoć Oružanih snaga BiH da pošalju helikopter kako bi se spasio život djeteta u Jablanici – kazala je Marija Buhač, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
Darko Juka, portparol Vlade HNK, kazao je da je u potpunom prekidu putna, a u djelimičnom prekidu je telefonska komunikacija na području Jablanice i Konjica. Precizirao je da je došlo do ozbiljnih odrona, klizišta i izlivanja rijeka i da su ceste od Jablanice prema sjeveru i gradu Prozor-Rama urušene.
Iz Vatrogasne jedinice Jablanica su za RSE da su ekipe na terenu, te da je situacija kritična, dok su iz Željeznica Federacije BiH kazali da je otkazano saobraćanje vozova između Sarajeva i Čapljine.
Voda je donijela i neke mostove na području grada Mostara, prenosi RSE.
Izvor: Radio Slobodna Evropa/N1/Vijesti
Kuća u naselju Gruda ugrožena je usljed obilnih padavina, pa cetinjski vatrogasci intervenišu ispumpavajući vodu sa tog područja.
Prema riječima načelnika Službe zaštite i spašavanja Miloša Ćećanovića, podzemne vode su izbile na gradilištu koje se nalazi pored kuće.
Usljed spiranja tla na gradilištu gdje se radi nova stambena zgrada, temelj susjedne kuće je potkopan, što je dovelo do njene destabilizacije, pa može doći do urušavanja ovog objekta. Mi smo odmah reagovali, i trenutno ispumpavamo vodu sa ovog mjesta – kazao je on.
Prema riječima Ćećanovića, ovo nije prva intervencija na istoj lokaciji, jer su slične aktivnosti sprovođene i prošle sedmice, kada je ekipa Službe zaštite i spašavanja radila punih 24 časa na ispumpavanju vode.