Region

Sud BiH zatražio raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem

Iz Suda Bosne i Hercegovine napominju kako je raspisivanje potjernice u nadležnosti Interpola.
Sud BiH zatražio raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem

Milorad Dodik (Foto: Dejan Rakita/Pixsell)

Sud Bosne i Hercegovine izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem na prijedlog Tužilaštva BiH, saopštio je taj sud i napomenuo kako je raspisivanje potjernice u nadležnosti Interpola.

Objavljeno je kako je „dana 26. 3. 2025. godine Sud BiH primio prijedlog Tužilaštva BiH da se prema osumnjičenima Miloradu Dodiku i Nenadu Stevandiću raspiše međunarodna potjernica“.

Osnov za raspisivanje iste Tužilaštvo je u prijedlogu, koji je i prihvaćen, osnovano crpilo iz očigledno preduzetih radnji osumnjičenih Dodika i Stevandića koji su, koristeći svoje visokopozicionirane položaje u entitetu Republika Srpska i izbjegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole, prešli državnu granicu i napustili Bosnu i Hercegovinu – navode iz Suda BiH.

Stevandić se i vratio u BiH

Podsjećaju kako se Dodik trenutno nalazi u Izraelu, dok se Stevandić, „izbjegavajući zakonom propisane kontrole, čak i vratio u BiH“ 18. marta, „što sve upućuje na vjerovatnoću da se isti u svakom momentu mogu nalaziti i u inostranstvu, što je osnov za postupanje u skladu s članom 446. stav 2. ZKPBiH i izdavanje naredbe za raspisivanje međunarodne potjernice, koju je Sud i izdao“.

Ranije su mediji objavili kako je sinoć kancelarija Interpola u Sarajevu inicirala raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem. Ističe se kako su oni državljani BiH i Srbije te kako se za njima traga radi krivičnog gonjenja zbog izvršenja krivičnog djela napad na ustavni poredak iz čl. 156 Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

Interpolovo crveno obaveštenje je zahtev organima za sprovođenje zakona širom svijeta da lociraju i privremeno uhapse osobu koja čeka na ekstradiciju, predaju ili sličan pravni postupak. Crvena potjernica nije međunarodna potjernica.

Interpol ima 196 država članica, što ga čini najvećom svjetskom policijskom organizacijom. Svaka država ima Nacionalni centralni biro Interpola (NCB) koji povezuje nacionalnu policiju s globalnom mrežom Interpola.

Dodik u Srbiji i Izraelu

Nakon prvostepene presude Dodiku za nepoštovanje odluka visokog predstavnika i novih odluka NSRS-a, koje su ocijenjene neustavnim, Dodik, Stevandić i premijer entiteta RS-a Radovan Višković nijesu se dobrovoljno odazvali na saslušanje, nakon čega je Tužilaštvo BiH zatražilo od policijskih agencija u toj zemlji da ih privedu, ali to se do danas nije desilo.

Osumnjičeni su za krivično djelo napad na ustavni poredak BiH.

Dodik je u ponedjeljak otputovao u Srbiju na obilježavanje godišnjice NATO bombardovanja, a dan kasnije je iz Srbije otišao u Izrael gdje se i danas nalazi.

Ranije je predsjednik RS-a nepravosnažno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina političke suspenzije, jer nije poštovao odluke Ustavnog suda BiH i odluke visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH.

Narodna skupština RS-a je povodom presude usvojila zakone kojima se zabranjuje rad nekoliko bh. institucija na području ovog entiteta, a Ustavni sud BiH je privremenim mjerama suspendovao sporne zakone.

Izvor: Al Jazeera i agencije