Osnovni sud u Podgorici donio je presudu kojom je poništeno rješenje Ministarstva prosvjete, kulture, nauke i sporta (MPKNS) o razrješenju direktorice Osnovne škole “Njegoš” Cetinje Vesne Knežević, donešeno u julu 2021. godine.
Knežević je sa te dužnosti razriješena odlukom ministarke Vesne Bratić 12. jula 2021. godine uz obrazloženje da ne izvršava radne zadatke i vrši povredu radne obaveze, te da nije formirala Školski odbor a samim tim ni pokrenula aktivnosti koje su u nadležnosti istog.
Sud je utvrdio da Knežević nije počinila povredu radne obaveze zbog koje je razriješena. Kako se navodi u obrazloženju, ona je preduzela sve korake za formiranje novog Školskog odbora, a sve u skladu sa Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju koji je stupio na snagu 12.6. 2021.godine. Školski odbor, kako konstatuju, nije formiran upravo krivicom tužene.
U zakonski propisanom roku direktorica Knežević je održala sjednicu Nastavničkog vijeća na kojoj je dobila podršku svih članova vijeća, predložila članove zaposlenih za Odbor, kao i izvršila izmjene Akta o Sistematizaciji radnih mjesta i Statuta škole. Svi akti su uredno dostavljeni nadležnom Ministarstvu – navodi se u obrazloženju.
U izjavi za Radio Cetinje Knežević kaže da su sva Rješenja, koja su donesena tipski, sa površnim obrazloženjima, bez dokaza i činjenica, svoj epilog dobila na Sudu, a najveći broj smijenjenih direktora je, kako ističe, dobio sporove.
Nadam se skorom pozitivnom okončanju sudskih sporova preostalih direktora koji su pokrenuli postupke. Najviše boli činjenica da u tom trenutku nijesmo bili u prilica da kažemo to što mislimo osim da prihvatimo Rješenje kojim je već sve presuđeno. Dobijeni spor je samo jedan od načina da se ublaži nepravda koja je učinjena prema meni i svim mojim kolegama. Nije u pitanju funkcija, ni mandat od četiri godine, već je ovo pitanje ljudskog dostojanstva i nepravedno nanešene mrlje na profesionalni integritet ljudi koji su vodili vaspitno-obrazove ustanove – naglasila je Knežević.
Podsjećamo, preko 200 smijenjenih direktora škola i vrtića podnijeli su tužbe protiv Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta jer smatraju da su razriješeni nezakonito i da je izostalo prethodno utvrđivanje eventualnih propusta u njihovom radu. Ministarstvo je sredinom jula prošle godine, nakon usvajanja izmjena Opšteg zakona o vaspitanju i obrazovanju, smijenilo direktore 260 škola i 140 vrtića kako bi se, kako su naveli, depolitizovale ustanove.