Kultura

Svjedočenja sagovornika Miša Draškovića u knjizi „Riječi koje putuju“

„Riječi koje putuju” je knjiga izabranih priča, razgovora i zapisa Miša Draškovića iz vremena bivše Jugoslavije, a obiluje lepezom likova i događaja iz Crne Gore i okruženja. 
Svjedočenja sagovornika Miša Draškovića u knjizi „Riječi koje putuju“

Foto: RTV Cetinje

Književnik i novinar Mišo Drašković predstavio je novu knjigu priča „Riječi koje putuju“, u Narodnoj biblioteci i čitaonici „Njegoš”, na Cetinju.

Kao višedecenijski novinar, Drašković je lični svjedok događaja koji su obilježili proteklih pola vijeka.

„Riječi koje putuju” knjiga je izabranih priča, razgovora i zapisa Miša Draškovića iz vremena bivše Jugoslavije, a obiluje brojnim likovima i događajima iz Crne Gore i regiona. 

Skup literarnih prikaza i preciznih dokumentarističkih ukazivanja, rečenica je koja opisuje njegovu posljednju knjigu.

Na stranicama knjige našli su se zapisi iz doba kada smo bili drugovi i novijih vremena, kada postadosmo gospoda. No, drugova i gospode, nažalost, čini mi se, sve je manje… Među pričama iz minulog i sadašnjeg vijeka ima i novijih priča, o kojima će čitaoci donijeti najpravedniji sud – zapisao je Drašković u uvodu knjige.

Drašković je kazao da je ovo još jedan njegov pokušaj da se zahvali zavičaju, a zažalio je što nije više pisao kad je trebalo.

Pa, neka ove riječi budu svjedoci minulih i današnjih vremena i lijek zaboravu – poručio je Drašković.

Književnik Spasoje Bajović, recenzent knjige napisao je da brojni likovi i događaji koji su zabilježeni, nastavljaju da žive novim životom i „putuju kroz vrijeme“.

Mišo Drašković u uvodnom dijelu knjige šalje čitaocu nezaboravnu razglednicu o Nikšiću, onako kako ga je upamtio i doživio idući njegovim ulicama uzduž i poprijeko. Oslikao je njegove uzlete i padove, njegove razvojne uspjehe i promašaje. On je podsjetio da je knjiga većinom nastajala u vremenu one velike Jugoslavije – zapisao je Bajović.

Dugogodišnji novinar i urednik Radio Cetinja, Mladen Zadrima kazao je da, dok je čitao zapise Draškovića, imao je utisak da je ušao u neku vremensku mašinu, vremeplov koji ga je, kako kaže, vratio u neka pređašnja vremena.

Zapisi kolege Miša su satkani od lepeze likova, običnih ljudi iz stvarnog života, prikazanih bez uljepšavanja ili dodavanja, onakvim kakvi jesu, realni, životni … Priče kolege Miša su mi zadržale pažnju jer su upravo ono što ja najviše cijenim u knjižzevnosti, a to je ta kratka sažeta forma koja ima poentu i u par rečenica objasni sve … i sreću i tugu i tragediju. Uostalom sve ono sto čini život – objasnio je Zadrima.

Ocjenjujući knjigu kao svojevrsne primjere čojstva i junaštva, naveo je da ona „može biti i putokaz i izlaz za mnoge koji su zalutali u magle nacionalizama”.

Jedinstvena poruka ovog štiva bi mogla biti da treba biti i ostati čovjek, bez obzira na kakva nas iskušenja život navede -zaključio je Zadrima.

Na promociji, Drašković je najavio i da će napisati još jednu knjigu pod naslovom „Nezaštićeni svjedok“ – autobiografsku. Simbolično, jer prva njegova knjiga, koja je prevođenja na više jezika, imala je naslov „Svjedok“, i predstavlja skupinu izvještaja sa ratišta s početka 90-tih godina i vremena raspada bivše SFRJ.

Crteže u knjizi „Riječi koje putuju“ potpisuje dr Miodrag Vilotijević.

Drašković se bavi novinarstvom skoro pola vijeka. Autor je knjige „Svjedok“ koja je doživjela 5 izdanja, zatim putopisa „Zemlja crnogorska“, kao i knjige zapisa „Šetnja kroz vrijeme“ za koju je dobio književnu nagradu „Zaloga“.

N. Kašćelan